کد مطلب: 143532
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۹
سخنگوی دولت گفت: اکنون با نوع تازه‌ای از جنگ و تحریم مواجه هستیم که کل ایران را در معرض حصر و اشغالگری قرار داده است.
 

به گزارش ایران خبر، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز در نشست خبری با اهالی رسانه با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور به کشورهای شرق آسیا، گفت: هفته گذشته رئیس‌جمهور دو سفر به کشورهای مالزی و ژاپن در شرق آسیا داشت. این سفرها حائز اهمیت بود.  سطح دیدارها و مذاکرات این سفر نشان‌دهنده آن بود که دیپلماسی فعال و سازنده دولت همچنان با قدرت ادامه دارد و هیچ‌گاه روندهای دیپلماتیک و گفت‌گو محور برای توسعه کشور و ارتقای جایگاه ایران در دنیا، تعطیل نخواهد شد.

دولت از ظرفیت های داخلی غافل نبوده است

وی افزود: دولت اگر چه دستاوردهای بی‌نظیری در عرصه دیپپلماسی داشته است و طی چندین سال، گشایش های فراوانی در سطح بین المللی برای کشور فراهم کرده است، از جمله خارج کردن کشور از قطعنامه های فصل ۷ شورای امنیت سازمان ملل، اما هرگز از ظرفیت های داخلی خود نیز غافل نبوده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه نگاه معطوف به حمایت از تولید داخلی، استقلال اقتصادی و اتکا به توان و ظرفیت های ملی همواره از جمله اولویت‌های دولت و تمام دستگاه‌های زیرمجموعه آن بوده است، اظهار داشت: اگر منصفانه و با توجه به شرایط تحریمی کشور به عملکرد دولت نگاه شود، پیداست که دولت هم به ظرفیت های داخلی توجه داشته و هم از ظرفیت های دیپلماتیک برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده کرده است.

ربیعی افزود: دولت از ابتدا معتقد به استفاده از همه ظرفیت های ایران و نیز هم افزایی بوده است. دولت باور دارد که دو مسیر دیپلماسی و تحریم شکنی و تحریم زدایی و قوی کردن اقتصاد کشور راهگشا خواهد بود.  

وی تاکید کرد: از این رو سفر رئیس جمهور به مالزی و ژاپن نشان داد که تحریم را به عنوان یک واقعیت موجود در زندگی ملت ایران به رسمیت نشناخته و از همه ظرفیت های داخلی و خارجی برای شکستن این تحریم ضد بشری استفاده می کند و برای این منظور و همچنین با هدف توسعه و ارتقای جایگاه ایران و حمایت از منافع ملی، توجه به هر دو ظرفیت سرمایه‌های داخلی و استفاده از توان دیپلماتیک را در دستور کار خود قرار داده است.  

سخنگوی دولت ادامه داد: جمع بندی رئیس جمهور از مجموع مذاکرات ژاپن و مالزی این بود که فشارها به لطف دیپلماسی ملی و انقلابی کاملا شکست پذیر هستند و  استقامت و انسجام ملی در داخل و «صلح گستری در منطقه و دیپلماسی فعال در مناسبات منطقه ای و جهانی» یک راهبرد دو وجهی است.

حصر ایران باید شکسته شود

ربیعی با تاکید بر اینکه با همین راهبرد صلح و آزادی است که می توان حصر ایران در برابر تحریم های ظالمانه را شکست، خاطرنشان کرد: سخن امام خمینی(ره) در گوش ماست که در دشوار ترین روزهای میهن فرمودند حصر آبادان باید شکسته شود. اکنون ما با نوع تازه ای از جنگ در قالب تحریم های ظالمانه مواجه هستیم که به نوع دیگری کل ایران را در معرض یک حصر و یک اشغال گری جدید قرار داده و پیام رئیس جمهور این است که حصر ایران باید شکسته شود و حصر ایران شکستنی است.  

وی تصریح کرد: حصر ایران آنگاه شکسته خواهد شد که به تحلیل دقیق مقام معظم رهبری تولید داخلی چنان رونق گیرد که تحریم گران بی اثر بودن اقدامات خود را به چشم ببینند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: من راهبرد دو وجهی در مقابله با تحریم ها را این گونه می توانم توضیح دهم که هر کجا تحریم هست و آثار و توابع خودش را آشکار کرده مقاومت در مقابل تحریم ها و همزمان با آن تلاش دیپلماتیک برای شکست دادن تحریم هم هست.  

ربیعی گفت: هدف این است که به نقطه ای برسیم که دولت آمریکا اگر برای مذاکره با ایران و رفع تحریم های غیر انسانی اش پیش قدم نشود بیشتر زیان ببیند.  

تبیین دستاوردهای سفر روحانی به مالزی و ژاپن

وی در رابطه با دستاوردهای سفرهای اخیر رئیس جمهور، گفت: این سفر دستاوردهای قابل توجهی برای کشورمان به همراه داشت. حضور رئیس‌جمهوری در اجلاس سران کشورهای اسلامی با سه پیشنهاد و طرح اجرایی از سوی ایران همراه بود که با استقبال کشورهای اسلامی مواجه شد.

سخنگوی دولت تشریح کرد: تاسیس صندوق مشترک برای تأمین مالی همکاری‌های فناورانه میان کشورهای اسلامی، تاسیس مرکز تحقیقات مشترک در حوزه فناوری‌های هوش مصنوعی و  امنیت سایبری و تاسیس بازار مشترک کشورهای اسلامی در حوزه اقتصاد دیجیتال و همکاری و تبادل تجربیات در زمینه رمزارزها، طرح های اجرایی ایران در این اجلاس بود که از سوی رئیس‌جمهوری مطرح شد.

ربیعی ادامه داد: علاوه بر آن، نشست سران کشورهای مالزی، ایران، ترکیه و قطر به عنوان قطب‌های اقتصادی جهان اسلام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود که در مجموع گام‌های مهمی در جهت مقابله با یکجانبه‌گرایی آمریکا و جنگ و تروریسم اقتصادی علیه ملت‌ها به شمار می‌رود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه سفر رئیس‌جمهوری به ژاپن در ۹۰ سال روابط سیاسی دو کشور نیز اهمیت ویژه‌ای داشت، تاکید کرد: علی‌رغم برخی حاشیه‌سازی‌ها، این سفر در راستای گسترش همکاری‌های دوجانبه میان ایران و ژاپن در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بود. همچنین گام مهمی در جهت اجماع جهانی علیهتحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا بود چرا که علاوه بر اروپایی‌ها، کشورهایی مثل ژاپن که از هم‌پیمانان آمریکا به شمار می‌روند در تلاش برای شکستن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران هستند.

ربیعی تصریح کرد: در دیدار رئیس‌جمهور با نخست‌وزیر ژاپن مسئله طرح صلح هرمز مورد استقبال آقای «آبه» قرار گرفت و گفتگوها و پیشنهادهایی در زمینه انرژی، گسترش همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری مطرح شد.

وی با تاکید بر اینکه در مجموع این سفر و دستاوردهای آن در راستای دیپلماسی فعال دولت و با حفظ استقلال و حمایت از منافع ملی، در حالی انجام شد که دولت هیچ‌گاه از نگاه به داخل و حمایت از سرمایه‌ها و ظرفیت‌های داخلی غافل نبوده است، عنوان کرد: این دو در کنار هم می‌تواند به عنوان مکمل، توسعه کشور، حفظ منافع ملی و ارتقای جایگاه ایران در عرصه بین‌المللی را به همراه داشته باشد.

آمریکا را به عقب می رانیم

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما ایران را شایسته تحریم نمی دانیم و با همین رویکرد نگاه و اتکاء به توان داخلی و استفاده از ظرفیت دیپلماسی، آمریکا را به عقب می رانیم و به الزامات این مسیرهم توجه داریم.

ربیعی افزود: الزامات این مسیر هم چیزی نیست جز تلاش برای افزایش سطح رضایت عمومی، افزایش درک مشترک با مردم و  قوی کردن اقتصاد در داخل و تعمیق جمهوریت و دیپلماسی فعال.

تشریح مصوبات یک شنبه شب دولت

وی در رابطه با مصوبات دولت در شب گذشته، تصریح کرد: در جلسه دیشب دولت علاوه بر مسائل جاری، سه موضوع مهم را مورد بحث قرار داد. اولین موضوع، بحث آلودگی هوا در شهرهای بزرگ بود. گزارشی در این خصوص در هیئت دولت ارائه شد که علل و ریشه های مرتبط با ساختارهای ناقص گذشته در آن مورد اشاره قرار گرفته بود.  

سخنگوی دولت افزود: پس از آن برخی اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در دستور کار گرفت که از همکار خوب آقای بندپی استاندارمحترم تهران خواسته ام تا در اینجا مجموعه تصمیمات را تشریح کند.  

ربیعی با بیان اینکه موضوع دیگری که در دولت مفصلا مورد بحث قرار گرفت مشکلات مردم خوزستان بود، گفت: در این خصوص هم گزارش هایی از سوی وزرای کشور، رفاه و نیرو ارائه شد و تصمیماتی نیز برای حل این مشکلات اتخاذ شد.

وی اظهار داشت: دولت تصمیم گرفت با توجه به موافقت مقام معظم رهبری با درخواست برداشت از صندوق توسعه ملی اقداماتی اساسی را در کوتاه مدت و بلند مدت برای حل مشکلات فاضلاب اهواز انجام دهند. برای کمک به جبران خسارات وارده به زندگی مردم هم دولت کمک های نقدی در نظر گرفته است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: مقرر شد وزرا برنامه های خود را برای حل مشکلات استان با زمانبدی مشخص به هیئت دولت ارائه کنند و در جلسه بعد نیز درباره آن گزارش بدهند.

ربیعی اضافه کرد: همچنین مقرر شد مصوبه مورخه ۱۵ فروردین ۹۶ که هنوز به طور کامل اجرا نشده در دستور کار قرار گیرد. دولت تا کنون شش هزار میلیارد تومان در راستای اجرای اصلاح شبکه آب و فاضلاب اهواز هزینه کرده است که با اختصاص ۱۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی انشالله اصلاح و تکمیل می شود.  

وی ادامه داد: در این جلسه همچنین علاوه بر مسائل زیر ساختی، مقرر شد با توجه به توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری که در استان صورت گرفته در جهت ملموس کردن این سرمایه گذاری ها در زدگی مردم، استخدام نیروهای بومی در صنایع در دستور کار قرار گیرد.  

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه موضوع کولبران از دیگر مواردی بود که در جلسه هیئت وزیران مورد توجه قرار گفت، خاطرنشان کرد: همچنین  گزارشی از سوی وزیر کشور و وزیر راه  درباره وضعیت کولبران ارائه شد و تصمیماتی در خصوص بهبود وضعیت معیشت این عزیزان و جلوگیری سوء استفاده از این قشر زحمت کش به دلیل نبود شغل اتخاد شد.

ربیعی اضافه کرد: از جمله راهکارها در این زمینه گسترش بازارچه های مرزی است که مقرر شد در این هفته مسائل و مشکلات مرتبط با بازارچه های مرزی توسط وزیر اقتصاد در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح و موانع توسعه و رونق گرفتن این بازارچه ها برداشته شود.  

وی در ادامه نشست خبری ضمن تبریک به مناسبت کریسمس، گفت: ایام کریسمس و ولادت حضرت عیسی بن مریم هم نزدیک است. از همین جا این روز بزرگ و ایام کریسمس را نیز به همه هموطنان مسیحی تبریک عرض می کنم. همچنین عید اخلاص یا «حانوکا» هم نزدیک است که این روز را هم به هموطنان یهودی تبریک می گویم و برای همه آنها بهترین آرزوها را داریم.

حفظ «برجام» بدون عمل به تعهدات همه اعضا امکان‌پذیر نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی اینکه آیا دولت برنامه ای برای خروج از برجام دارد، گفت: اولیت ایران همیشه حفظ برجام بوده است و کماکان تلاشش حفظ برجام است. برجام توافق جمعی است و بقای آن بدون بقای طرفین بر عهد خود امکان پذیر نیست. هنوز تغییری در مواضع برجامی ما رخ نداده است و قطعا اگر به آن نتایج برسیم تصمیم رییس جمهور اجرا خواهد شد.  

ربیعی با بیان اینکه ما باید مردم را در کنار خود داشته باشیم، اظهار داشت: ما تحریم را حق ملت ایران نمی دانیم. ما هم باید آثار ظلم را از بین ببریم و هم تلاش کنیم این ظلم از بین برود.  

وی در رابطه با تناقض در گفتار و رفتار اروپا در مورد راه اندازی سیاست ماشه بیان کرد: پیش بینی ما این نیست که اروپایی ها به دنبال بر هم زدن برجام باشند. دوستان شرقی ما و اروپایی ها به نحوی بر ماندن در برجام تاکید دارند. ما پیشنهادمان به اروپایی ها این است که به تعهدات خود پایبند بمانند.

اروپا به جای تهدید تعهدات خود را عمل کند

سخنگوی دولت با بیان اینکه عقیده ما این است که سه کشور اروپایی می دانند گام های ایران در صورت عمل آنها به تعهداتشان قابل بازگشت است، افزود: جمهوری اسلامی ایران با این تهدیدات عقب نشینی نخواهد کرد.

ربیعی همچنین در رابطه با ادعای عدم واریز سهمیه بنزین تاکسی های اینترنتی، گفت: بر اساس بنای پیمایش دو شرکت مهمی که مسئولیت تاکسی های اینترنتی در تهران را برعهده دارند گزارش هایشان به وزارت کشور ارسال می شود و هر کدام بر اساس میزان مصرفشان و پایش آن پول به حساب آنها واریز خواهد شد.   

وی با بیان اینکه در راستای سفر روحانی به ژاپن طرح هایی ارائه شده است،  در مورد جزئیات طرح ها گفت: طرح های انسان دوستانه ای ارائه شده و ما نیز طرح هایی را ارائه کردیم. برخی از طرح ها رد شده است و اگر الگویی مطرح شود بیان خواهد شد اجازه دهید از بیان جزئیات خودداری کنم. از هر ایده و طرحی که منافع ملی ما را تضمین کند و براساس چارچوب های لازم طرح ها را بررسی خواهیم کرد.  

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در رابطه با بسته های کمک معیشتی و افرادی که درخواست دادند اما هنوز نتیجه ای دریافت نکرده اند، بیان کرد: ما گفته بویم کمک ها به ۶۰ میلیون نفر پرداخت می شود و افراد درخواست کننده واجد شرایط هم دریافت می کنند. خیلی ها خودشان را مستحق می دانند اما دیگران را نمی بینند. باید آنهایی که استحقاق بیشتری دارند بسته ها را دریافت کنند.

ربیعی با بیان اینکه بیش از ۴ میلیون نفر یا نزدیک به ۵ میلیون نفر درخواست داده اند، اظهار داشت: بیش از ۲ میلیون نفر اجازه دسترسی به اطلاعات دادند که بررسی آنها ممکن است زمان ببرد.  

وی در ادامه این نشست خبری درباره آمار کشته شدگان حوادث اخیر،  اظهار داشت: بنا بر دقت و تفکیک است؛ دادستانی آمار را اعلام خواهد کرد و در گزارشی ارائه خواهد شد. همه موارد، سرکشی خواهد شد. من از آمارهایی که دبیر ستاد حقوق بشر اطلاعی ندارم اما در اینکه تعدادی از نیروهای امنیتی به شهادت رسیدند تردیدی نداریم اما باید مابقی موارد بررسی شود.  

دولت درباره «پالرمو» از تصمیم مجمع و شورای نگهبان حمایت می کند

سخنگوی دولت در رابطه با اینکه سخنانی شنیده می شود مبنی بر اینکه «پالرمو» از دستور کار مجمع خارج شده و به اجرا درخواهد آمد، گفت: من امروز از یکی از اعضای مجمع شنیدم و نتوانسم منبع رسمی برای آن پیدا کنم. دولت معتقد است تصویب این لوایح به نفع کشور است.

ربیعی ادامه داد: برخی می گویند حالا که تحریم داریم این هم روی آن. روس ها و چینی ها نیز به این لوایح پیوستند. متخصصان امنیتی ما می گویند تحفظ ها به نحوی است که نگرانی وجود ندارد و همه اینها با تمهیدات قابل رفع است و ما نباید به تحریم ها اضافه کنیم.

وی تاکید کرد: دولت از قانون و تصمیمات مجمع و شورای نگهبان حمایت خواهد کرد. اما منفعت ایران در این است که ما خارج نشویم.  

سخنگوی دولت در رابطه با رسیدگی به خانواده مجروحان در اغتشاشات اخیر، گفت: به وضعیت همه خانواده های معترضین سرکشی شده و اقداماتی نیز انجام شده است.

ربیعی با بیان اینکه در جلسات برای پیش‌بینی حوادث مشابه تصمیماتی اتخاذ شده است، اظهار داشت: باید موارد برای طولانی مدت تبیین شود. ما نباید افرادی که قصد سوار شدن داشتند را با دیگران یکی کنیم. ما باید به سمت دلجویی و همدلی برویم.

سخنان وزیر کشور درباره حوادث آبان تقطیع شده است

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا سخنان محمود صادقی درباره اظهارات وزیر کشور درباره چگونگی شلیک ها به معترضین درست است یا خیر، گفت: من در آن جلسه نبودم ولی با آقای رحمانی فضلی که صحبت کردم گفت که بیانات من تقطیع شده است و آنچه که گفته ام شبیه سازی موضوع بوده و این که چطور اتفاقات رخ می‌دهد

سخنگوی دولت درباره اینکه آیا برنامه ای برای تجمیع کارت های هوشمند دارید؟ گفت: بله نظر ما این است که چند کارت نداشته باشیم و به گونه ای باشد که ایرانی ها بتوانند با یک کارت حتی کارهای درمانی خود را انجام دهند. در مورد جزئیات و اینکه تا کجا پیش رفته اطلاعاتی ندارم.  

ربیعی با بیان اینکه ایده های مربوط به کولبران در گذشته نیز مطرح شده است گفت: آدم های مرزی بحثشان معیشت است و به دلیل اینکه مرز با قاچاق می تواند ترکیب شود نیاز به بررسی دارد. ما به دنبال این هستیم که بازارچه ها تعطیل نشود. وقتی مزیتی برای به دست آوردن پول بیشتر قرار داده می شود نظام بازارچه ها باید تبعیت کنند.  

وی در پایان تصریح کرد: خارج از این ثبت، سودجویی صورت می گیرد و باید کار مجموعه ای، صورت گیرد. ما این پدیده را در شرق هم داریم اما چون منطق اقتصادی پشت آن است حل کردن آن سخت به نظر می رسد و باید به صورت مداوم بررسی شود. باید روی اشتغال مرزی نسبت به گذشته سرمایه گذاری بیشتری شود.

منبع : خبرگزاری مهر