کد مطلب: 142965
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۵
ژاپن ضمن استقبال از سفر حسن روحانی به این کشور خبر داد رئیس جمهوری امریکا نیز برای این سفر به توکیو چراغ سبز نشان داده است.
 
به گزارش ایران خبر،  کیودو خبرگزاری رسمی ژاپن سفر حسن روحانی  را «با هدف برون رفت از بن‌بست موجود و ایجاد تحولی تازه» ارزیابی و عنوان کرد: «رئیس جمهوری اسلامی ایران قصد دارد با هدف کاهش تنش‌ها و خروج از بن‌بست پیش آمده در مسأله توافق هسته‌ای، به ژاپن سفر کند.»
به گزارش ایرنا به نقل از کیودو، امریکا از توکیو خواسته است نتیجه دیدار احتمالی روحانی و شینزو آبه به آنها اطلاع داده شود. بر اساس این گزارش، مقامات ایرانی و ژاپنی دیدار روحانی و آبه را برای ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر) برنامه‌ریزی کرده‌اند.
کیودو می‌نویسد اگر این سفر انجام شود، اولین دیدار یک رئیس جمهوری اسلامی ایران از ژاپن پس از سفر اکتبر سال ۲۰۰۰  رئیس جمهوری وقت ایران به ژاپن است.
خبرگزاری ژاپنی یادآور شد که آبه در ارتباط با همین میانجیگری‌ها و پس از آنکه ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد، به عنوان اولین نخست وزیر ژاپن از سال ۱۹۷۸ میلادی به ایران سفر کرد.
این گزارش می‌افزاید: با نظرداشت احتمال انجام شدن این سفر، آبه از روحانی خواهد خواست که ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای پایبند باشد. ایران برای اینکه بتواند از تحریم‌ها خلاصی یابد و فشارهای اقتصادی علیه این کشور پایان یابد، بخشی از تعهداتش را درچارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی کاهش داده است.
منبع : ایران آنلاین