کد مطلب: 142827
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۸
یک مقام مسئول در رگولاتوری با بیان اینکه قیمت هر گیگابایت اینترنت به‌صورت آزاد حدود ۴۲ هزار تومان محاسبه می‌شود، گفت: موردی از کم فروشی و حجم خوری اینترنت از سوی اپراتورها اثبات نشده است.
 
به گزارش ایران خبر، پیمان قره‌داغی مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری)، درباره شکایت مشترکان از اتمام زودهنگام و پیش از موعد بسته‌های اینترنت و احتمال کم فروشی و تخلف از سوی اپراتورها افزود: رگولاتوری به‌شکل مستمر و دائمی در اقصی نقاط کشور، وضعیت ارائه خدمات اپراتورها را پایش می‌کند و تاکنون بررسی‌های ما موردی از کم فروشی را نشان نداده است.
وی در توضیح نحوه مصرف اینترنت از سوی کاربران گفت: گاهی مشاهده می‌شود که فرد سیم کارت خود را شارژ کرده و بدون اینکه بسته‌ای خریداری کند، به اینترنت متصل می‌شود. این در حالی است که کاربر نمی‌داند که تعرفه «اینترنت آزاد» با «اینترنت بسته‌ای» که از سوی اپراتورها تعریف می‌شود، تفاوت فاحشی دارد.
قره داغی افزود: مطابق با مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، سقف تعرفه اینترنت برای اپراتورهای تلفن همراه در سیم‌کارت‌های دائمی حدود ۴۲ هزار تومان به ازای هر گیگابایت اینترنت درنظر گرفته شده که این نرخ اینترنت آزاد است و کف قیمت در نظر گرفته شده نیز حدود ۲۹۰۰ تومان است. این درحالی است که اپراتورها در بسته‌های تعریف شده برای کاربران، هر یک گیگابایت اینترنت را حدود ۳ هزار تا ۳۵۰۰ تومان محاسبه می‌کنند.
وی در ادامه گفت: نرخ اینترنت آزاد برای سیم‌کارت‌های اعتباری نیز تا حدود ۵۳ هزار تومان قابل محاسبه است و قیمت کف اینترنت هم یک چهاردهم سقف تعرفه اینترنت درنظر گرفته شده است.
این مقام مسئول در رگولاتوری گفت: با وجود این اپراتورها با تعریف بسته‌های مختلف، تعرفه‌ها را کمتر از رقمی که در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات درنظر گرفته شده، به کاربران ارائه می‌دهند. به این ترتیب کاربری که خط خود را شارژ می‌کند و اینترنت را بدون انتخاب و خرید بسته استفاده می‌کند باید به طور میانگین برای هر گیگابایت اینترنت حدود ۴۲ هزار تومان بپردازد.
وی با تأکید بر اینکه آمار شکایت کاربران از کم فروشی و حجم خوری اینترنت از سوی اپراتورها، رقم قابل توجهی نیست، اضافه کرد: بخشی از شکایات مشترکان به عدم استفاده از اینترنت بسته‌ای و مصرف ناخواسته اینترنت آزاد مربوط می‌شود. اما بخشی دیگر از شکایات مشترکان در این زمینه نیز مربوط به سوءاستفاده از نام کاربری و رمز عبور مشترکان می‌شود که کاربر متوجه نمی‌شود که رمز عبور وی هک شده و دیگران از آن استفاده می‌کنند.
قره داغی گفت: برخی کاربران نیز اینترنت خود را به‌صورت هات اسپات با سایرین به اشتراک می‌گذارند و تصورشان این است که تنها خودشان مصرف‌کننده هستند. به این ترتیب با اتمام زودهنگام بسته اینترنت خود مواجه می‌شوند.
وی تأکید کرد اگر فردی تأکید دارد که سرویسی که دریافت کرده به همان میزان مصرف وی نبوده و بسته‌اش زودتر از موعد به اتمام رسیده، می‌تواند موضوع را از طریق تماس با اپراتور یا سامانه ۱۹۵ بررسی کند.

منبع : ایران آنلاین