توافق ترامپ با بن سلمان بر سر قتل خاشقجی

ایران آنلاین , 18 آبان 1398 ساعت 15:26

بر اساس مطالب افشاگرانه یک کتاب، رئیس جمهور آمریکا به این مساله اذعان کرده که از ترس افزایش قیمت جهانی نفت تصمیم گرفته با ولیعهد عربستان بر سر مساله قتل جمال خاشقجی اختلاف و درگیری پیدا نکند.


به گزارش ایران خبر، به نوشته روزنامه دیلی میل، بر اساس مطالب درج شده در کتابی به نام "یک هشدار" که قرار است در آینده نزدیک به بازار بیاید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از بابت نگرانی داشتن نسبت به احتمال افزایش قیمت نفت تصمیم گرفته با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بر سر موضوع قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد حاکمیت عربستان، در شهر استانبول ترکیه درگیری و تقابل پیدا نکند. در این کتاب که نویسنده آن ناشناس بوده و تنها با عنوان "یک مقام ارشد دولت ترامپ" معرفی شده، نوشته شده است: دونالد ترامپ در واکنش به فشار بر وی برای برخورد با عربستان بر سر قتل جمال خاشقجی برگشته و می‌گوید:‌"میدونی وارد شدن به یک چنین درگیری چقدر می‌تواند احمقانه باشد؟"

به نوشته این کتاب، ترامپ در ادامه این حرفهایش عنوان می‌کند:"در صورت ایجاد چنین وضعیتی، قیمت نفت سر به فلک گذاشته و به 150 دلار در هر بشکه خواهد رسید.خدای من. من در آن صورت چقدر احمق خواهم بود.

کتاب "یک هشدار" قرار است ماه جاری میلادی به بازار عرضه شود و بسیاری انتظار دارند بعد از انتشارش بمب‌های خبری مختلفی مطرح شده و سر و صدای زیادی به پا شود.

نویسنده ناشناس این کتاب که نسخه‌ای از آن قبل از انتشار به دست روزنامه واشنگتن پست رسیده، می‌نویسد که ترامپ به مشاورانش علنا اذعان کرده که شخصا تصمیم گرفته که با محمد بن سلمان درباره قتل خاشقجی در سپتامبر گذشته در کنسولگری عربستان در شهر استانبول تقابل پیدا نکند. رئیس جمهور آمریکا پیش از این در مقطعی از پاسخ دادن به پرسشهای رسانه‌ها درباره این قتل طفره رفته بود.

ماه سپتامبر گذشته محمد بن سلمان مدعی شد، مسئولیت این اتفاق را قبول می‌کند اما این که خودش دستور قتل خاشقجی را داده رد کرد.

او اظهار کرد:من به عنوان یک رهبر کشور عربستان مسئولیت کامل این اتفاق را قبول می‌کنم به ویژه به این خاطر که این قتل از سوی عواملی که برای دولت عربستان کار می‌کرده‌اند ارتکاب یافته است.

با این حال بن سلمان در پاسخ به این سوال که آیا خودش دستور قتل خاشقجی را داده، گفت: مطلقا خیر.

ولیعهد عربستان قتل خاشقجی را همچنین یک "اشتباه" خواند.

پیشتر سازمان ملل در گزارشی دولت عربستان را از بابت قتل جمال خاشقجی مسئول دانسته و خواستار تحقیق درباره نقش احتمالی ولیعهد این کشور در این اتفاق شده بود./ایسنا

بیشتر بخوانید/بن سلمان، مسئولیت قتل خاشقچی راپذیرفت


کد مطلب: 141599

آدرس مطلب: http://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/141599/توافق-ترامپ-بن-سلمان-سر-قتل-خاشقجی

ایران خبر
  http://www.irankhabar.ir