کد مطلب: 141004
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۶
اهواز - تصادفات رانندگی خوزستان در مهرماه امسال افزایش قابل توجهی داشت و جاده های این استان، مهر ماهی خونین را رقم زدند.
 

به گزارش ایران خبر، بر اساس اعلام پلیس راه خوزستان در ایام اربعین بیش از ۵۰ نفر از زائران یا خادمان حسینی در جاده های منتهی به مرزهای این استان خصوصا محور اهواز ـ خرمشهر و آبادان ـ سربندر فوت کردند؛ در نهایت نیز با ادامه روند بروز تصادفات رانندگی در این استان متأسفانه ۱۰۳ نفر در سوانح رانندگی محورهای برون شهری مهر ماه امسال در خوزستان جان خود را از دست دادند.

اعلام آمار فوریت های پزشکی نیز نشان می دهد که متأسفانه تنها در دومین روز از آبان ماه در سوانح مختلف رانندگی ۲۶ نفر مصدوم و ۹ نفر نیز جان خود را از دست دادند؛ حال باید دید که آیا روند افزایش تصادفات مهر ماه خوزستان در آبان نیز تداوم دارد یا اینکه رانندگان خودروها به توصیه های راهنمایی و رانندگی با دقت بیشتری توجه و از این امر جلوگیری می کنند.

وضعیت اسفبار است

رئیس پلیس راه خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تصادفات بی شمار در ماه مهر در استان خوزستان اظهار کرد: در مهرماه وضعیت بروز تصادفات رانندگی در محورهای برون شهری استان خوزستان اسفبار بود.

سرهنگ رضا دولتشاهی افزود: هر زمان که تردد جمعیتی در استان بالا بود مثلا حضور زائران حسینی یا غیره دلیل بر این نیست که تصادفات هم افزایش پیدا کند؛ حتی اگر این تردد جمعیت در استان چند برابر شود، اصل بر رعایت راننده و نکات مهمی مثل توجه به جلو و استراحت کافی قبل از حرکت از سوی آنها است.

رئیس پلیس راه خوزستان تصریح کرد: اگر زائران حسینی که قصد عزیمت به استان های خود با ماشین شخصی را داشتند، با یک استراحتی هرچند کوتاه حرکت می کردند، می توانستیم شاهد کاهش مشکلات برای آنها و تعداد کمتر فوتی ها در تصادف مهر ماه امسال باشیم.

سرهنگ دولتشاهی با اشاره به اینکه عامل انسانی یعنی خطای راننده مهمترین دلیل بروز تصادفات بود، ادامه داد: سانحه رانندگی دوم آبان ماه در مسیر حمیدیه ـ سوسنگرد که سه نفر از کارمندان مین زدایی نیز فوت شدند، در نقطه ای که هر دو طرف مسیر با نیوجرسی جدا سازی شده بود، خودروی سواری به لاین مخالف وارد و با یک دستگاه تریلر برخورد کرد که هنوز هم متوجه نشدیم چگونه خودروی سواری این اتفاق را رقم زده است.

پراید دارای بیشترین تصادف

وی با اشاره به تأثیرگذار بودن ایمنی خودرو عنوان کرد: هرچند خودروی پراید بیشترین تصادفات جرحی و فوتی را دارد ولی کاری به کیفیت خودرو و یا استاندارد نبودن جاده ها نداریم چون اصلی ترین موضوع عامل انسانی است و رانندگان باید بدانند که چطور رانندگی کنند.

رئیس پلیس راه خوزستان یادآور شد: در تمامی حوادث تشخیص اولیه با راننده است، پس آنها باید ضمن داشتن استراحت و خواب کافی نسبت به رعایت سرعت مطمئنه و توجه به جلو هنگام رانندگی نیز اقدام کنند.

سرهنگ دولتشاهی با انتقاد از اینکه فرهنگ رانندگی بسیار پایین است، بیان کرد: متأسفانه در تصادفات رانندگی مهرماه استان خوزستان آن هم فقط در محورهای برون شهری، ۱۰۳ نفر فوتی داشتیم؛ در روزهای نخست آبان ماه نیز تنها در یک روز هشت نفر فوتی داشتیم و این آمار بسیار بالایی است و نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز رشد زیادی داشت.

وی با تأکید بکارگیری همه ظرفیت های راهور برای کاهش تصادفات و فرهنگ سازی رانندگی صحیح اضافه کرد: اقدامات لازم را انجام و حتی نیروهای کمکی نیز در محورهای مختلف مستقر کردیم؛ در این بین رسانه نیز برای فرهنگ سازی پای کار بوده ولی تکمیل این زنجیره توسط عامل اصلی یعنی راننده ها باید انجام شود که کار خودشان را انجام نمی دهند.

رئیس پلیس راهور خوزستان انتقاد کرد: اگر این روند ادامه داشته باشد هیچ کاری از دست کسی برنمی آید و فقط این رانندگان هستند که باید بدانند قوانین راهنمایی و رانندگی برای حفظ سلامت و تامین جان آنها در جاده ها وضع شده است.

دولتشاهی تصریح کرد: این واقعیت تلخی است که متأسفانه هرچقدر هم آزادراه و بزرگراه احداث می شود، باز هم دقیقا در همان نقاط رانندگان سرعت خودروهای خود را افزایش و ما نیز نتیجه عکس از این اقدامات می گیریم و شاهد تصادفات بیشتری خواهیم بود.

کاهش تصادفات با دقت رانندگان

وی با اشاره به اینکه تصادف خسارتی هم روحیه رانندگان را تخریب و هم خسارت مالی به دولت و خودشان وارد می کنند، گفت: همه این موارد در حالی است که اگر رانندگان توجه کافی رو به جلو، کنترل سرعت و دقت در رانندگی را سرلوحه خود قرار دهند، بسیاری از تصادفات کاهش پیدا می کند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز در خصوص حوادث رانندگی دوم آبان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: محور بستان ـ سوسنگرد روبروی بیمارستان صحرایی بر اثر برخورد یک دستگاه خودروی پراید با تریلر سه نفر در دم جان خود را از دست دادند.

محمد امین زرگر افزود: واژگونی خودروی سواری پژو در محور ماهشهر ـ هندیجان (کیلومتر هشت ماهشهر) یک نفر مصدوم و یک نفر هم مجهول الهویه جان خود را از دست داد.

وی بیان کرد: در تصادف و برخورد دو دستگاه خودروی سواری پراید و پژو با هم در محور هندیجان ـ دیلم (امامزاده عبداله) که منجر به آتش گرفتن یکی از آنها شد نیز یک نفر مصدوم و چهار نفر مجهول الهویه (سه نفر در محل و یک نفر در بیمارستان به علت شدت سوختگی) جان خود را از دست دادند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی اهواز عنوان کرد: در تصادف یک دستگاه خودروی سواری ام وی ام با تیر چراغ برق و یک دستگاه خودروی سواری پراید در محور اهواز ـ حمیدیه (روبروی کلانتری عین دو) هفت مرد با سنین مختلف بین ۱۷ تا ۲۴ ساله مصدوم شدند.

زرگر ادامه داد: در واژگونی یک دستگاه خودروی پراید در محور ایذه ـ اهواز (کیلومتر ۱۵ ایذه، پیچ پیر یعقوب) سه مرد، یک دختر چهار ساله و یک زن ۴۲ ساله مصدوم شدند.

وی یادآور شد: در تصادف دو دستگاه خودروی سواری تیبا و پژو با هم در محور ایذه ـ اهواز (کیلومتر ۱۵ ایذه، پیچ پادگان قدس) نیز ۹ مرد با سنین مختلف از ۱۸ تا ۵۰ ساله مصدوم شدند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: در سانحه رانندگی برخورد یک دستگاه خودروی سواری ال ۹۰ با تراکتور در محور هندیجان ـ ماهشهر (روبروی بیمارستان جبرآباد) یک زن ۴۸ ساله و دو مرد ۲۳ و ۶۳ ساله مصدوم شدند.

زرگر تصریح کرد: در سانحه برخورد یک خودروی نامشخص با عابر پیاده در خیابان انقلاب اندیمشک نیز یک زن ۴۰ ساله جان خود را از دست داد.

منبع : خبرگزاری مهر