کد مطلب: 140539
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۶
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش، مهمترین مصوبات مجلس در حوزه آموزش و پرورش را تشریح کرد و مصوبه اعمال مدارک تحصیلی بالاتر برای فعالان آموزشی را برای طرح رتبه بندی معلمان اثربخش دانست.
 
به گزارش ایران خبر، علی عسکری تاکید کرد مصوبات یکشنبه 21/7/98 در دو نوبت صبح و عصر صحن علنی مجلس شورای اسلامی نشانده مثبت‌اندیشی مجلس و نمایندگان ملت در رابطه با آموزش و پرورش است.
 
وی گفت: «انگیزه بالای حمایتی نمایندگان به ویژه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات و همچنین کمیسیون برنامه و بودجه باعث شد طرح یک فوریتی تنظیم برخی از مقررات مالی،‌ اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش که دو ماده آن پیش از این تصویب شده بود در دستور قرار گیرد. نمایندگان در قالب این طرح پیش از این تصویب کرده بودند؛ معادل یک درصد از درآمد شرکت‌ها و بانک‌های دولتی و مؤسسات در ردیف خاص پیش‌بینی و به سرجمع اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای وزارت آموزش و پرورش اضافه شود و این اعتبارات صددرصد تخصیص یافته تلقی شود.»
 
او ادامه داد: «در هفته جاری هم مصوبات خوبی به نفع آموزش و پرورش تصویب شد که در وضع فعلی منتظر اعلام نظر شورای نگهبان هستیم.»
 
اجازه احداث، واگذاری و اجاره املاک مازاد به آموزش‌وپرورش
 
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش افزود: «از جمله مصوبات یاد شده جلسه صبح و عصر یکشنبه 21/7/98 تصویب ماده 2 این طرح است که وزارت آموزش و پرورش را مکلف می‌کند به اینکه بخش‌های مازاد املاک واقع در مناطق تجاری و غیرتجاری خود را با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی به صورت تجاری و خدماتی با مشارکت بخش‌های خصوصی و تعاونی احداث و نسبت به واگذاری یا اجاره آن‌ها اقدام کند.»
 
آموزش و پرورش در تغییر کاربردی از پرداخت هرگونه عوارض معاف شود
 
عسکری گفت: «این مصوبه در موضوع تبدیل به احسن کردن املاک با مشارکت بخش خصوصی و تعاونی صراحت دارد و اگر درست اجرا شود باعث درآمد پایدار برای آموزش و پرورش خواهد بود. همچنین در تبصره یک همین ماده قانونی، ‌کمیسیون ماده پنج قانون شورای عالی شهرسازی و معماری دستگاه‌های ذی‌ربط مکلف به همکاری شده‌اند و تصریح شده که در موضوع تغییر کاربری آموزش و پرورش از پرداخت هرگونه عوارض اعم از عوارض شهرداری و غیره معاف است.»
 
مدارس یا دولتی یا غیردولتی شوند/ ملاک ثبت‌نام در مدارس دولتی فاصله منزل تا مدرسه باشد
 
معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: «از جمله مصوبات دیگر این بود که تا پایان سال تحصیلی 99-98 همه واحدهای آموزشی وزارت آموزش و پرورش به دو صورت دولتی و غیر دولتی اداره شود و ملاک ثبت‌نام در مدارس دولتی متناسب با فاصله محل سکونت با مدرسه باشد.»
 
اعمال مدارک تصحیلی بالاتر برای فعالان آموزشی
 
عسکری گفت: «از نظر بنده مصوبه بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای که با رأی بالا تصویب شد پیشنهاد آقای احمدی لاشکی بود. براساس این مصوبه وزارت آموزش و پرورش مکلف است افرادی که فعالیت آموزشی در مدارس دارند، نسبت به اعمال مدرک تحصیلی بالاتر آن‌ها بدون رعایت سقف اقدام کند. این مصوبه برای رتبه‌بندی معلمان بسیار اثر‌بخشی دارد.»/پانا
منبع : ایران آنلاین