کد مطلب: 140317
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۳
فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی با بیان اینکه هیچ گونه مشکل امنیتی در مرزهای چهارگانه تردد زائران اربعین و در طول مسیرها در داخل عراق وجود ندارد، گفت: بیش از سه میلیون زائر در ۱۰ روز ابتدایی ماه صفر بدون مشکل به عراق تردد داشتند.
 

به گزارش ایران خبر، سردار «قاسم رضایی» در حاشیه بازدید از مرز بین‌المللی مهران در جمع خبرنگاران مستقر در مرز اظهار کرد: هیچ‌ کدام از مرزهای چهارگانه مسدود نیست و تردد در این مرزها روان در حال انجام است اما در پاره‌ای از مواقع به علت محدودیت و کمبود امکانات و خدمات در آن سوی مرزها، طرف عراقی مجبور به توقف موقت زائران و مدیریت تردد آنها می‌شود.


وی تاکید کرد: راهپیمایی میلیونی زائران اربعین به سدی محکم در برابر توطئه‌های مثلث آمریکایی - عربی و تکفیری تبدیل شده است و با توجه به شور و اشتیاق مردم به حضور در این ویرایشراهپیمایی و در صورت تسهیل قوانین از سوی طرف عراقی، جمعیت زائران در اربعین سال آینده به ۲ برابر افزایش می‌یابد.


رضایی افزود: با هماهنگی کامل نیروی‌های امنیتی و انتظامی کوچکترین خلل و مساله امنیتی در مرزهای چهارگانه ایجاد نشده است و زائران با آرامش کامل در حال تردد هستند و علاوه بر مرزهای غربی، در مرزهای میرجاوه، بیله سوار و آستارا نیز اتباع سایر کشورها با ورود به کشورمان در حال عزیمت به عراق هستند.


فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی در مورد خدمات‌رسانی به زائران نیز گفت: مشکلات آب و خدمات‌رسانی به زائران در مرز زرباطیه و آنسوی مرز مهران در هنگام بازگشت از عراق در حال مدیریت است و رفع مشکل تامین آب زائران در هر ۲ سوی مرزها نیز با رایزنی‌ها انجام شده است.


رضایی با بیان اینکه شور و حال عجیبی در همه مرزهای کشور به ویژه مرزهای غربی برپاست، اضافه کرد: مهران در مقایسه با دیگر مرزهای غربی یک ویژگی دارد  و آن انس و عادت مردم اقصی نقاط کشور به این مرز برای سفر به عراق است و آنها  مهران و شرایط این مرز را به خوبی می‌شناسند.   


فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی به تراکم جمعیت در مرز مهران نسبت به سایر مرزها اشاره کرد و گفت: در این مرز طی یک شبانه روز ۳۰۰ هزار نفر به صورت قانونی تردد کرده‌اند که بی‌سابقه است و تا ظهر امروز نیز ۸۰ هزار نفر خروجی و ۵۰ هزار نفر ورودی داشته است.


وی با اشاره به اینکه زائرانی که در خاک عراق هستند بازگشت را به بعد از اربعین موکول نکنند و زودتر برگردند، به کسانی که قصد سفر به مرزهای چهارگانه را دارند، توصیه کرد:  با داشتن گذرنامه معتبر و نداشتن مواردی که در عراق حمل آنها ممنوع است به مرزها مراجعه کنند.

منبع : خبرگزاری ايسنا