کد مطلب: 139961
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۸
اهواز- مدیرکل بحران استان خوزستان گفت: امسال بارش‌های خوبی برای استان پیش بینی شده ولی انتظار می‌رود دیگر در برابر بالا آمدن آب غافلگیر نشویم.
 

به گزارش ایران خبر، کیامرث حاجی زاده عصر یکشنبه در جلسه ستاد بحران استان خوزستان با اشاره به در پیش بودن ایام اربعین حسینی، گفت: به رغم دشمنی های دشمنان قسم خورده، همچنان سیل زائران روز به روز در مرزهای خوزستان رو به افزایش است و امیدواریم بتوانیم میزبان خوبی برای آنها باشیم.

وی افزود: انتظار می رود مدیران بحران دستگاه های مختلف، شرکت ها و نیروهای مسلح دستور العمل جدید را که ضعف های گذشته را کاهش داده است مطالعه کرده باشند تا اما و اگرها و نقاط مبهم در خدمت رسانی وجود رخ ندهد.

مدیرکل ستاد بحران استان خوزستان تصریح کرد: استان خوزستان، استان دائم و کثیر البحران است و باید برای مقابله با هر یک از بحران ها ساختار محکم تری تنظیم کنیم.

وی با اشاره به پیش بینی اشتباه سال ۹۴ و رها سازی آب و کمبود آب، بیان کرد: در سیل ابتدای سال قطعا نقاط ضعفی وجود دارد اما با بسیج شدن همه عوامل، توانستیم خدمات خوبی را ارائه دهیم.

حاجی زاده عنوان کرد: سال گذشته ۸۰۰ دستگاه ماشین آلات تا اسفند ماه به کارگیری شد، به طور دقیق از اوایل فروردین تا موقعی که زمین ها از آب تخلیه شد، و برای سوسنگرد و حمیدیه بیش از دو هزار دستگاه ماشین آلات بسیج کردیم به گونه ای که از همه ماشین آلات دستگاه ها و شرکت ها مورد استفاده قرار گرفت.

وی بیان کرد: در سیل ابتدای سال 200 هکتار زمین زیر آب رفت که حدود ۱۵۰ هزار هکتار آن توسط ماشین آلات از آب خالی شد و همچنین ۱۵۰ هزار هکتار کشت در مناطق سیل زده انجام شده است. بالای ۲۰۰ هزار هکتار شلتوک  در استان کشت شد که بیش از چهار برابر حالت عادی برنج کاری است.

مدیرکل ستاد بحران استان خوزستان عنوان کرد: در هیچ دوره ای پیش از انقلاب و بعد از انقلاب و در هیچ دولتی به این اندازه با دستور مقام معظم رهبری تمام امکانات دولتی و نظام در اختیار مردم برای مقابله با بحران نبوده است.

وی گفت: برای امسال بارش های خوبی در پیش داریم و انتظار می رود که دیگر غافلگیر نشویم چرا که این کوتاهی دیگر پذیرفته نخواهد بود.

حاجی زاده با عنوان اینکه باید با آمادگی به استقبال فصل زمستان برویم، افزود: فرمانداران پیگیری سیل بندها و ترمیم آنها هستند و سازمان های آب و برق نیز در خصوص لایروبی ها در حال انجام کار هستند.

وی با اشاره به اینکه حجم عظیمی از دایک مرزی در هورالعظیم شکافته شده بود و اکنون همه آنها بسته شده است، بیان کرد: همه دستگاه ها از اکنون باید در آمادگی کامل به سر ببرند چرا که هزینه هایی که ما در مقابله با بحران داریم، ده ها برابر بیش تر از پیشگیری از بحران است.

مدیر کل ستاد بحران گفت: آسیب پذیرترین نقطه ما در سیلاب حوزه کرخه است که از امروز باید به فکر آن بود چرا که همین کرخه در این سیلاب اخیر شهر اهواز را نیز تهدید کرد که البته برخی از این موارد به سبب خطای انسانی بود.

منبع : خبرگزاری مهر