کد مطلب: 139846
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۳
رئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت: افرادی که در خانواده آن‌ها سابقه سکته زودرس وجود داشته یا مبتلایان به فشار، چربی و قند خون بالا بیشتر در معرض ابتلا به سکته‌های حاد قلبی هستند، افرادی هم که دخانیات مانند سیگار را استعمال می‌کنند یا اشخاصی که به اضافه وزن و چاقی دچار هستند هم این احتمال وجود دارد که نسبت به سایر افراد بیشتر به سکته‌های حاد قلبی دچار شوند.
 
به گزارش ایران خبر، ، دکتر فریدون نوحی رئیس انجمن قلب و عروق ایران در سومین همایش تازه‌های آنژیوپلاستی اورژانس گفت: درمان سکته‌های حاد قلبی که به PPCI مشهور است بسیار اهمیت دارد به ویژه اگر این درمان به موقع برای بیمار انجام شود، زیرا اگر سهل انگاری در درمان بیماران دچار سکته حاد قلبی صورت بگیرد این احتمال وجود دارد که آن‌ها به عوارض جدی یا حتی مرگ دچار شوند.
رئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت: شایع‌ترین علامت سکته حاد قلبی احساس درد شدید در قفسه سینه است، دردی که اغلب بیمار تا به حال آن را تجربه نکرده است.
 
رئیس انجمن قلب و عروق ایران بیان کرد: افرادی که در خانواده آن‌ها سابقه سکته زودرس وجود داشته یا مبتلایان به فشار، چربی و قند خون بالا بیشتر در معرض ابتلا به سکته‌های حاد قلبی هستند، افرادی هم که دخانیات مانند سیگار را استعمال می‌کنند یا اشخاصی که به اضافه وزن و چاقی دچار هستند هم این احتمال وجود دارد که نسبت به سایر افراد بیشتر به سکته‌های حاد قلبی دچار شوند.
 
 رئیس بیمارستان قلب شهید رجایی درباره علائم سکته‌های حاد قلبی افزود: درد شدیدی که فرد تا کنون تجربه نکرده است می‌تواند خبر از سکته حاد قلبی دهد، این درد می‌تواند در قفسه سینه متمرکز باشد یا به فک یا دست چپ منتشر شود، این درد ممکن است حدود ۱۵ دقیقه طول بکشد و با تعریق سرد و حالت تهوع همراه باشد، بنابراین اگر فردی این علائم را داشت باید به سکته حاد قلبی مشکوک شویم و او را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی منتقل کنیم یا بلافاصله اورژانس را خبر کنیم، البته درد می‌تواند در قفسه سینه آغاز نشود و در فک شروع شود همچنین درد قفسه سینه می‌تواند به دست راست هم انتشار پیدا کند.
 
* نقش آنژیوپلاستی در نجات بیماران سکته قلبی
 دکتر نوحی تأکید کرد: افراد در معرض خطر در صورت احساس کردن هر درد در قسمت بالای ناف باید به سکته قلبی مشکوک شوند البته برای تشخیص قطعی این عارضه مراجعه به پزشک ضروری است، سکته‌های حاد قلبی در مردان شایع‌تر است، ولی زنان هم می‌توانند به این عارضه مبتلا شوند.
رئیس انجمن قلب و عروق ایران درباره نخستین اقداماتی که در مواجهه با فردی که سکته قلبی کرده است، باید انجام دهیم گفت: اگر بیمار فشارش افت کرده باشد، باید پا‌های او را بالا بیاوریم که برگشت خون به قلب بیشتر صورت بگیرد البته بهترین کار رساندن بیمار به نزدیک‌ترین مرکز درمانی یا خبر دادن اورژانس است، اگر بیمار سابقه بیماری‌های قلبی داشته و قرص‌های زیر زبانی یا اسپری‌های مخصوص را مصرف می‌کرده است، اعضای خانواده می‌توانند قرص زیر زبانی را سوراخ کرده و مایع درون آن را داخل دهان بیمار بچکانند، زیرا اگر قرص زیر زبانی به شکل کامل مصرف شود این احتمال وجود دارد که راه نای را بسته و بیمار به ایست تنفسی مبتلا شود.
 
او یادآوری کرد: فردی را که مشکوک هستید سکته قلبی کرده است بهتر است به کمک برانکارد یا ویلچر او را جابجا کنید بنابراین تا حد امکان شخص باید استراحت داشته باشد و جابجا نشود.
 
نقش آنژیوپلاستی در نجات جان بیماران گرفتار سکته قلبی
دبیر علمی سومین همایش تازه‌های آنژیوپلاستی اورژانس با اشاره به نقش مهم آنژیوپلاستی در نجات جان بیماران گرفتار سکته قلبی گفت: باز کردن رگ قلب توسط آنژیوپلاستی اورژانس شانس موفقیت بیشتری نسبت به روش دارویی دارد به ویژه در مواردی که از زمان شروع درد و سکته بیمار بیش از یک ساعت گذشته باشد.
 
دکتر عباس سلیمانی درباره سکته حاد قلبی افزود: این مشکل مهم‌ترین علت مرگ و میر در جوامع پیشرفته و در حال توسعه بوده که این موضوع در مورد کشور ما نیز به همین شکل است.
 
وی افزود: علت ایجاد سکته قلبی بسته شدن ناگهانی یکی از شریان‌های مسؤول خون رسانی به عضله قلب است و قطع خون رسانی به عضله قلب اگر بیش از ۲۰ دقیقه طول بکشد منجر به شروع مرگ سلول‌های عضله قلب می‌شود، از این رو هر دقیقه که بیشتر این فرایند ادامه داشته باشد تعداد سلول بیشتری از بین می‌رود تا اینکه در نهایت ظرف چند ساعت سلول‌های عضله قلب که در محدوده خون رسانی رگ بسته شده قرار دارند همگی از بین بروند.
دبیر علمی سومین همایش تازه‌های آنژیوپلاستی اورژانس گفت: درمان اصلی سکته قلبی باز کردن انسدادی است که باعث قطع خون رسانی به عضله قلب شده، این باز کردن به دو روش دارویی (دارو‌های حل کننده لخته خون یا ترومبولیتیک) و یا مکانیکی (آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی) است.
 
وی بیان داشت: با توجه به اهمیت زمان در نجات سلول‌های قلبی از مرگ، این درمان‌ها باید اورژانسی انجام شود و هر یک دقیقه‌ای که رگ مسدود شده زودتر باز شود باعث نجات تعداد بیشتری سلول عضلانی قلب و نتیجه کارکرد بهتر قلب وطول عمر بیشتر بیمار را بدنبال خواهد داشت.
آقای دکتر سلیمانی خاطرنشان کرد: باز کردن رگ قلب توسط انژیوپلاستی اورژانس شانس موفقیت بیشتری نسبت به روش دارویی دارد به‌ویژه در مواردی که از زمان شروع درد و سکته بیمار بیش از یک ساعت گذشته باشد.
 
وی با اشاره به اینکه آنژیوپلاستی اورژانس در سکته قلبی درمان برتر سکته حاد قلبی است، گفت: این موضوع منوط به اینکه شرایط و امکانات انجام آن فراهم باشد، با همت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، همکاران تلاشگر قلب و طب اورژانس، کارکنان پرستاری و اورژانس کشوری از چند سال قبل در بسیاری از مراکز استان‌ها امکان انژیوپلاستی اورژانس فراهم شده و در طی این سال‌ها جان بسیاری از انسان‌ها را نجات داده است.
دبیر علمی سومین همایش تازه‌های آنژیوپلاستی اورژانس گفت: ما در این گردهمایی علمی دو روزه اطلاعات به روز و تجربیات پزشکان درگیر در این فرایند را به اشتراک می‌گذاریم تا ان شاءالله باعث بهتر کردن این خدمت به بیماران شود.
منبع : ایران آنلاین