کد مطلب: 139766
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۹
پایگاه خبری-تحلیلی میدل ایست آی به نقل از منابع آگاه مدعی شد که سعودی‌ها برای انجام یک دیدار با مقامات ایرانی به عنوان اولین قدم در راستای کاهش تنش به نخست وزیر عراق چراغ سبز نشان داده‌اند.
 

به گزارش ایران خبر، عباس الحنساوی یک مقام دفتر نخست وزیری عراق در گفت‌وگو با میدل ایست آی گفت: عادل عبدالمهدی که در حال میانجی‌گری میان تهران و ریاض است، شروطی را از هر دو طرف برای آغاز گفت‌وگو میان عربستان و ایران دریافت کرده است و در این میان، سعودی‌ها برای انجام دیدار با ایران به عنوان اولین گام در مسیر کاهش تنش‌ها در منطقه موافقت کرده‌اند.

الحنساوی در ادامه گفت: دولت عراق کانال‌هایی ارتباطی با هر دو پایتخت دارد. برادران سنی ما با سعودی‌ها ارتباط دارند و برادران شیعه‌مان نیز با ایرانی‌ها.

وی تصریح کرد: سعودی‌ها شرایطی را برای آغاز روند مذاکرات تعیین کرده‌اند، ایرانی‌ها هم همین‌طور. ما این شروط را به طرف دیگر منتقل کرده‌ایم. کار آسانی نیست که دو طرف را که به لحاظ ایدئولوژیک، مذهب و متحدانشان در منطقه مخالف هستند به یکدیگر نزدیک کنی.

این مقام عراقی همچنین گفت که عبدالمهدی از هر دو طرف خواسته است تا دیداری را با یکدیگر انجام دهند که بغداد بانی آن خواهد بود. او همچنین امیدوار است که میزبان این دیدار باشد اما هنوز مکانی برای آن تعیین نشده است.

منبع : خبرگزاری ايسنا