کد مطلب: 139374
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۵
دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و ۸ متهم دیگر دایر بر اخلال در نظام اقتصادی کشور برگزار شد.
 

به گزارش ایران خبر، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و ۸ متهم دیگر دایر بر اخلال در نظام اقتصادی کشور لحظاتی پیش به ریاست قاضی موحد در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه قاضی موحدی در دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده علی دیواندری مدیرعامل سابق بانک ملت گفت: سه متهم این پرونده یعنی رحمت اله باختری، سمانه حضرتی آشتیانی و مجید سعادتی همچنان متواری هستند.

وی افزود: حسب اطلاع این متهمان به خارج از کشور فرار کردند ولی وکلای آنها در دادگاه حضور دارند.

رئیس دادگاه در ادامه وکیل شرکت طرح و اندیشه بهسازی ملت را به جایگاه فراخواند و گفت: در فاصله جلسه اول رسیدگی به این پرونده تاکنون این شرکت لایحه تکمیلی به دادگاه ارائه داده است که لازم می دانم وکیل این شرکت در دادگاه قرائت کند.

وکیل شرکت طرح و اندیشه بهساز ملت گفت: این متن توسط محمدحسین سبزواری مدیرعامل و عضو هیئت مدیره تهیه شده است.

وی ادامه داد: باتوجه به اظهارات علی مهاجری وکیل علی دیواندری در جلسه قبل مبنی براینکه شکایت شرکت طرح و اندیشه بهساز ملت علیه آقای دیواندری نبوده است این درحالی است که با توجه به شبکه ای بودن فساد همه افراد این پرونده طرف شکایت هستند و اجمالا نام برخی از آنها ذکر شده است.

نماینده شرکت طرح و اندیشه بهساز ملت با بیان اینکه این شرکت از همه متهمان از جمله آقای دیواندری شکایت کرده ، گفت: خواستار محکومیت تضامنی به رد مال به بانک ملت هستیم.

وی اضافه کرد: همچنین وکیل آقای دیواندری طرف قرارداد با این شرکت بوده و حق مشاوره دریافت کرده است و اینکه اکنون وکیل ایشان است، تعارض منافع دارد.
پس از آن مهدی فلاحتیان یکی از متهمان پرونده به دستور رییس دادگاه برای ارائه دفاعیات خود در جایگاه حاضر شد.

متهم فلاحتیان گفت: در جلسه قبلی دادگاه هیچ صحبتی مبنی بر تعطیلی کارخانجات و نیروگاه‌ها نداشتم و اگر به دلیل فشارها مجبور به تعطیلی شدم دلیل بر تهدید کارخانجات و نیروگاه‌ها نیست هرچند برای جلوگیری از ایجاد خلل در کارها نیروی جدید هم جذب کرده‌ام.

وی ادامه داد: در بانک سمتی نداشتم و فقط در دوران تحریم برای خدمت به کشور با معرفی حساب سعی کردم خدمتی کنم و از امکاناتم در این جهت بهره بردم و نمی‌دانستم که باید تأییدیه شورای امنیت داشته باشم.

متهم فلاحتیان ادامه داد: زمان ساخت نیروگاه گفتند باید تأییدیه شورای امنیت و وزارت اطلاعات داشته باشم که تایید صلاحیت شدم.

وی افزود: در متن کیفرخواست آمده است که سود محقق نشده اما بدهی من ١۵٠ میلیون درهم است که از این میزان، ١٣۵ میلیون درهم اصل پول و ١۵ میلیون درهم سود است و اگر در صورت های مالی بانک درج نشده است، مسئولان وقت بانک باید پاسخگو باشند.

وی با بیان اینکه در مورد لیست سیاهه بانکی، تسهیلات من چند روز با تاخیر دریافت می‌شد، گفت: سامانه‌ها به روز نبود و این مسئله باعث استعلام نادرست می‌شد که اگر می‌دانستم از طریق پیگیری با نامه اثر سوء را اعلام می‌کردم تا استعلام‌ها منفی نباشد.

فلاحتیان افزود: اموال من در زمان دریافت تسهیلات توقیف نبود و برای دریافت تسهیلات اعتبارسنجی می‌شد و اینکه گفته شده است صلاحیت اعتباری نداشتم، کارشناسی نیست.

این متهم درباره دریافت ٣٠٠ هزار درهم توسط متهم مجید سعادتی، گفت: این مبلغ از محل وجوه امانی به ایشان پرداخت شده و سوءنیت در کار نبوده است.

در ادامه قاضی موحدی خطاب به متهم گفت: شما اقرار کردید که سیصد و پنجاه و یک میلیون و ۱۷۹ هزار و۵۶۷درهم به بانک ملت و شرکت بهساز ملت بدهکار هستید همچنین در این اظهارنامه مجید، مهدی و محمد فلاحتیان هم به بدهکاری خود اقرار کردند چرا پرداخت نکردید؟ شما گفته بودید ظرف دو ماه پرداخت می کنید تاریخ این اظهارنامه مربوط به سوم تیرماه امسال است اما اکنون دوم مهر است چند ماه از موعد شما گذشته است.

وی افزود: شما در این اقرار نامه مقرر نکرده بودید که اگر طلب خود را وصول کنید بدهی ها را پرداخت می کنید.

فلاحتیان در مقام دفاع از خود خطاب به قاضی گفت: بارها به بانک‌ملت رفتم اما طلب من را نگرفتند.

قاضی خطاب به متهم گفت: آماده شوید و بعد دفاع کنید شلوغش نکنید این اقرارنامه شما است یا ان را قبول دارید یا ندارید چندین بار به شما فرصت داده شد تا پول ها را بیاورید.

در ادامه قاضی موحدی گفت: درخواستی از مدیر عامل شرکت پارسیس کیش دریافت کردیم. وکیل و خود این شاخص در جایگاه حضور یافته و شکایت خود را مطر ح کند.

علی عربی با حضور در جایگاه گفت: بنده مدیرعامل شرکت پارسیس کیش هستم، شرکتی که ۱۰۰ درصد آن متعلق به بانک پارسیان است در رابطه با دو مطلب بیاناتی دارم ادعاهای فلاحتیان که گفت طلب بانک را داده کذب محض است و ایشان پرداختی به بانک نداشته است. بدون احتساب جریمه بدهی شان ۶ میلیون دلار و با احتساب جریمه بدهی این فرد از ۹ میلیون دلار هم بیشتر می‌شود.

وی افزود: در سال ۹۳ متعاقب طرح خرید کشتی در راستای موضوع مأموریت شرکت جهت دور زدن تحریم‌ها مدیران شرکت را متقاعد به پرداخت ۳۶ میلیون دلار جهت خرید کشتی کردند اما بعداً مشخص شد این گزارشات آنها صوری و هدف آنها فریب مدیران و غارت بیت المال بوده است.

وی ادامه داد: ضمن تاکید بر تقدیم شکایت به دادگاه به استحضار می رساند این شکایت از هر شخص یا اشخاص دیگری که در جریان تحقیقات قصور آنها محرز شده و در ربوده شدن اموال بیت المال مجرم شناخته شدند است و تقاضای مجازات کیفری دارم.

در ادامه رسول قهرمانی نماینده دادستان، در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات دیواندری و هشت متهم دیگر در پرونده مرتبط با بانک ملت و پارسیان با حضور در جایگاه، گفت: در رابطه با این پرونده باید بستری را که در آن جرم واقع شده را تشریح کرد بانک ملت با شرکت هایی که کالاهای صادراتی دارند توافقنامه منعقد می کرده است و با شرکتها می گذاشته جلسه تا کالاهایشان را بفروشند و پس از فروش سود خود را بر می داشت.

وی افزود: نوع دیگر همکاری بانک این طور بود که شرکت‌های پتروشیمی و صادراتی و نفتی با مشتریان خارجی قرارداد می بستند و می گفتند شما پول ها را به حساب های شرکت های زیرمجموعه بریزید مشتری هم پول‌ها را به حساب شرکت های معرفی شده می ریخت.

قهرمانی با طرح این سوال که پس چگونه رخ داد، گفت: بانک ملت که مدیرعاملش آقای دیواندری بوده است شرکتی داشته به اسم داریس که این شرکت ۳۰ شرکت زیرمجموعه هم داشته است. محوریت تمام کیفرخواست در رابطه با شرکت‌داری و شرکت میلینوم است.

وی افزود: مشخص می شود که در شرکت دومی ۲۴۰ میلیون درهم ناپدید شده است اما آقایان در ابتدا می‌گفتند این پول مربوط به شرکت مس بوده است.

قهرمانی ادامه داد: این رقم حدود ۴۰۰ میلیون بوده که آقای آرام آن را قبول نکردند دیواندری مراجعه می‌کند که ایشان هم می‌گوید تا ۱۵۰ درهم را در جریان بودم.

نماینده دادستان با بیان اینکه چطور تسهیلات به فلاحتیان داده شده است، افزود: فلاحتیان جزو لیست بدهکاران کلان بانکی بوده است که هم در نامه سازمان خصوصی سازی و هم در نامه به بانک مرکزی نام وی جهت ممنوع المعامله بودن مشاهده شده است علاوه بر این برادران فلاحتی هم جزء این لیست بودند.

وی در خصوص پرداخت ۲۴۰ میلیون درهم از شرکت میلیوم به فلاحتیان، گفت: سوال اینجاست که شرکت زیرمجموعه آیا حق ارائه تسهیلات دارد. بعدها گفته شد که قراردادی در کارگزینی وجود دارد در فاصله هشت ماهه بدون انعقاد قرارداد ۲۴۰ میلیون درهم ارز کشور در اختیار کسی قرار می‌گیرد که صلاحیت مالی نداشته و ممنوع المعامله بوده است.

قهرمانی ادامه داد: از همین جا اخلال در نظام اقتصادی از طریق خیانت در امانت متوجه دیواندری و سعادتی است همچنین تحصیل مال ازطریق نامشروع منجر به اخلال در نظام اقتصادی متوجه فلاحتیان است.

وی با اشاره به فرار برخی از متهمان این پرونده گفت: سعادتی از کشور فرار کرده و در انگلستان اقامت اخذ کرده است هر روز هم لوایحی به این شعبه و همچنین بازپرسی ارسال و اظهارات کذبی را مطرح می‌کند اما در دادگاه حضور نمی یابد.

نماینده دادستان از خروج اسناد بانکی از کشور خبر داد و گفت: سعادتی و سمانه حضرتی اسناد بانک ملت را از کشور خارج کردند.

وی افزود: پس از موضوع ۲۴۰ میلیون درهم آرام در بازپرسی ها اعلام کرد که موضوع این مبلغ را به دیواندری گفتند که او گفت تا ۱۵۰ میلیون هم اطلاع داشتم. چند میلیون درهم پرداخت می شود و آرام اعتراض می‌کند اما دیواندری می گوید نگرانی ندارد همچنین ساروخانی هم به عنوان مدیرعامل داریس احضار شد و گفته در جریان پرداخت وجه نبوده است. در برخی از مراحل بازپرسی شاهد این بودیم که متهمان در جهت فریب بازپرسی تلاش کردند.

قهرمانی ادامه داد: بخشی از پول‌های پرداختی از صرافی بانک ملت اخذ شده و بخشی از آن هم بابت بدهی بابک زنجانی بوده است و این پول ها بوده که به حساب فلاحتیان واریز شده است.

نماینده دادستان افزود: هشت ماه این موضوع ادامه پیدا می‌کند و مخفیانه آقایان پول ارز مملکت را در دست فلاحتیان قرار داده بودند وا حدی هم از این ماجرا خبر نداشته است در این مدت هم فلاحتیان به سعادتی سود می داده است.

قهرمانی تصریح کرد: این سود قبل از عقد قرارداد جایی درج نشده است. مبلغ این سود  در حدود ۶ میلیون درهم بوده است آقایان بعد از هشت ماه نگران شده که موضوع لو برود بنابراین به دنبال تهیه قرارداد می افتند.

در ادامه نماینده دادستان با طرح این سوال که آیا مجید سعادتی تخصص بانکی داشته است، گفت: خیر ایشان در سن ۲۱ سالگی با معدل ۱۰.۲۵ دیپلم گرفته است .

قهرمانی افزود: ایشان لیسانس خود را در دانشگاه آزاد و پس از گذشت ۶ سال با معدل ۱۱.۴۳ اخذ می کند و روزی که برای مصاحبه بانک می رود نمره ایشان ۱۴ می شود.

نماینده دادستان ادامه داد: بانک درباره ایشان می نویسد با توجه به اینکه سعادتی مربی کونگ فو است در قسمت ورزشی بانک ملت مفید خواهد بود توصیه می شود در این قسمت به کار گرفته شود اما متاسفانه باید ببینیم که ایشان سر از کجاها در آورده است.

۲۶ شهریور ۹۸، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و ۸ متهم دیگر در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.

منبع : خبرگزاری مهر