غریب‌آبادی: رژیم صهیونسیتی به معاهده عدم اشاعه ملحق شود

خبرگزاری ايسنا , 28 شهريور 1398 ساعت 22:18

نماینده کشورمان در نشست عمومی سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر ضرورت اعمال فشار مداوم بر رژیم صهیونسیتی جهت الحاق فوری و بدون پیش‌شرط به معاهده عدم اشاعه تأکید کرد.


به گزارش ایران خبر، کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در سخنانی در شصت‌وسومین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در موضوع قابلیت‌های هسته‌ای رژیم اسرائیل و منطقه خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای، با اشاره به حمایت کامل ایران از ایجاد منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته ای، رژیم اسرائیل را مهم‌ترین مانع تحقق این هدف دانست و از جامعه بین‌المللی خواست فشار مداومی را بر این رژیم جهت پیوستن به معاهده عدم اشاعه تحمیل کنند.

غریب‌آبادی در ابتدا ضمن استقبال از درج موضوع قابلیت‌های هسته‌ای رژیم اسرائیل در دستورکار شصت‌وسومین کنفرانس عمومی آژانس و با اشاره به این که ایجاد منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته ای، خواسته طولانی‌مدت بسیاری از کشورهای منطقه بوده و از سال 1980 تاکنون قطعنامه‌های زیادی در این خصوص تصویب شده‌اند، افزود: جمهوری اسلامی ایران معتقد به ایجاد چنین نواحی به ویژه در یک منطقه بی‌ثبات مانند خاورمیانه است؛ چرا که فعالیت‌های هسته‌ای لجام گسیخته رژیم اسرائیل، کماکان تهدیدی برای منطقه و فراتر از آن است.

نماینده دائم کشورمان با ابراز نگرانی از کوتاهی‌های صورت گرفته در گذشته و هشدار در مورد تبعات ادامه این قصور و کوتاهی‌ها، گفت: اگر ما به قصور در این خصوص ادامه دهیم، کماکان شاهد پیامدهای وخیم علیه تمامیت، اعتبار و اهمیت معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای خواهیم بود.

وی با تأکید بر این که ایران قویا معتقد است پایبندی جهانی به ان.پی.تی و نیز اعمال جهانی پادمان‌های آژانس، به ویژه در منطقه خاورمیانه، به طور موثری باعث ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای می‌شود، ابراز امیدواری کرد که با پیوستن دولت فلسطین به عنوان یک دولت عضو به ان.پی.تی و اقدامات اولیه برای تحقق یک توافقنامه پادمان با آژانس، این توافقنامه می‌تواند در خصوص همه سرزمین‌های اشغالی فلسطین در موعد مقرر اعمال شود.

وی با اشاره به این که واقعیت این است که همه کشورهای خاورمیانه به غیر از رژیم صهیونیستی عضو ان.پی.تی بوده و در حال انجام تعهدات خود هستند، افزود: با این حال، این حقیقت که قابلیت هسته‌ای پنهانی رژیم اسرائیل یک تهدید جدی مداوم برای امنیت همسایگان و دیگر کشورهاست، از سوی برخی کشورهای خاص نادیده گرفته می‌شود.

سفیر کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: مایه تأسف است که رژیم اسرائیل که عضو ان.پی.تی نیست، به پشتوانه حمایت نظامی و سیاسی برخی کشورهای خاص، با گستاخی به اجرای برنامه نظامی زیرزمینی هسته‌ای خود ادامه می‌دهد و حتی قصد خود برای الحاق به این معاهده را نیز اعلام نکرده است.
      
غریب‌آبادی با ابراز تأسف از این که کنفرانس بازنگری ان.پی.تی در سال 2015 به علت موضع‌گیری نامناسب برخی کشورها در حمایت از یک عضو غیر ان.پی.تی ناکام ماند، اظهار کرد: این موضوع باید به عنوان یک عقب‌نشینی جدی دیده شود که عواقب وخیمی را برای امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای در بر داشته است.

وی همچنین با تأکید بر این که یکپارچگی پادمان‌های جامع آژانس در خاورمیانه باید در دستورکار همه دولت‌ها باشد، افزود: رویکردهای گزینشی در منطقه خاورمیانه در این خصوص، بقای رژیم پادمان‌های آژانس را به خطر می‌اندازد.

نماینده دائم کشورمان در پایان با اعلام این که حفظ وضعیت موجود در خاورمیانه دیگر به عنوان یک گزینه مطرح نیست، افزود: نادیده گرفتن حقایق میدانی در خاورمیانه نه به مصلحت منطقه و نه به مصلحت جامعه بین‌المللی است.

غریب‌آبادی با اعلام این که ایران اعتقاد عمیق دارد که تنها راه حل این وضعیت، اعمال فشار دائم روی رژیم اسرائیل برای الحاق فوری و بدون پیش‌شرط به ان.پی.تی به عنوان یک عضو بدون سلاح هسته‌ای و قرار دادن همه فعالیت‌ها و تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی خود تحت پادمان‌های جامع آژانس است، افزود: حضور خطرناک و مداوم تاسیسات هسته‌ای غیر ایمن رژیم اسرائیل نباید دیگر تحمل شود و اولین گام در این راستا، باید ممنوعیت کامل و جامع ارسال همه تجهیزات، اطلاعات، مواد و تأسیسات مرتبط هسته‌ای در این خصوص باشد.


کد مطلب: 139137

آدرس مطلب: http://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/139137/غریب-آبادی-رژیم-صهیونسیتی-معاهده-عدم-اشاعه-ملحق-شود

ایران خبر
  http://www.irankhabar.ir