طرح مناسب سازی مدارس دخترانه در تهران اجرا می شود

خبرگزاری مهر , 27 شهريور 1398 ساعت 15:38

با پیشنهاد معاون زنان و امور خانواده نهاد ریاست جمهوری و تایید شهردار تهران، طرح مناسب سازی مدارس دخترانه اجرا می شود.


به گزارش ایران خبر، به نقل از روابط عمومی معاونت زنان نهاد ریاست جمهوری، امروزه ضرورت اختصاص فضای پرنشاط و آرامش بخش در کشور که دختران در آن بتوانند آزادانه به فعالیت و تحصیل بپردازند بیش از پیش احساس می شود، مدارس به عنوان مکان هایی امن برای آموزش و پرورش نوجوانان که بیشترین ساعات روز را در آن سپری می کنند بهترین گزینه برای تبدیل به محیطی شاداب و جذاب است تا دختران ایران زمین در فضایی پرنشاط و آرامش بخش به تحصیل علم و دانش پرداخته و زمینه پرورش نیازهای روحی و معنوی خود را فراهم کنند.

تنها در سایه فراهم کردن فضایی جذاب و متفاوت برای دختران می توان انتظار داشت زمینه رشد و پیشرفت علمی آنها نیز فراهم شود، از این رو بحث مناسب سازی مدارس دخترانه مطرح شد تا نشاط اجتماعی دختران در مدارس را افزایش داده و فضایی مناسب تر برای رشد و پیشرفت تحصیلی را در اختیار آن ها قرار دهد.

آمار نشان می دهد ۷۶ درصد از دختران ایرانی از کمبود ویتامین D رنج می برند اتفاقی که می توان تنها با ۱۵ دقیقه قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب از آن پیشگیری کرد، مناسب سازی مدارس دخترانه کمک می کند تا دانش آموزان دختر نیز ساعت هایی را در طول روز به صورت مستقیم در معرض نور خورشید قرار گرفته و کلسیم و ویتامین D مورد نیاز خود را تامین کنند.

علاوه بر این ایجاد فضای مناسب برای دختران در مدارس موجب می شود تا هیجانات روحی مادران آینده ایران اسلامی در محیطی امن تخلیه شده و با افزایش احساس امنیت روانی در بین دختران سلامت روحی آنها را ارتقا دهد تا در نهایت شاهد جامعه سالم تر در آینده باشیم.

مناسب سازی مدارس دخترانه همچنین موجب می شود زنگ ورزش به دلیل فراهم نبودن امکانات لازم برای انجام برخی ورزش ها برای دختران به زنگ تفریح و استراحت تبدیل نشود تا دختران نیز در محیطی امن و آزاد به ورزش پرداخته و در فضایی کاملا شاد و دخترانه علاوه بر تحصیل، سلامت جسمی خود را نیز تقویت کنند.

پیگیری طرح مناسب سازی مدارس دختران

مناسب سازی مدارس دخترانه با ورود معاون زنان و امور خانواده نهاد ریاست جمهوری در دستور کار قرار گرفت و در نهایت ۱۷ شهریور ۹۸ به تصویب شورای شهر تهران رسید و مقرر شد از اول مهر ماه به صورت آزمایشی در برخی مدارس دخترانه اجرایی شود.

معصومه ابتکار، معاون زنان و امور خانواده نهاد ریاست جمهوری در این خصوص بیان کرد: دختران ایرانی حق دارند در فضای مناسب در مدرسه ورزش کنند، همه ما برای رسیدن به این حق آنان باید تلاش کنیم، از شهردار و شورای شهر پنجم تهران و وزارت آموزش و پرورش بابت این همراهی سپاسگزارم. منتظر اقدام شهرهای دیگر هم هستیم.

ناهید خداکرمی، دیگر عضو شورای شهر در این باره اظهار داشت: بسیاری از مدارس غیرانتفاعی شرایطی برای مدارس دخترانه ایجاد کردند که در محیطی باز و مناسب به ورزش بپردازند اما در بسیاری از مدارس دخترانه دولتی به دلیل مشرف بودن ساختمان‌های اطراف نمی‌توان زمینه مناسبی را برای در معرض آفتاب قرار دادن دختران ایجاد کرد.

در نهایت شهردار تهران در توئیتی نوشت: طرح مناسب سازی فضای مدارس دخترانه دولتی تهران با اختصاص ۲۰ درصد از بودجه حمایت از توسعه و تجهیز مدارس توسط اعضای محترم شورای شهر تهران دنبال می شود، شهرداری تهران ضمن اعلام حمایت از این طرح در آستانه مهر ماه مناسب سازی مدارس را مطابق با نیاز های دانش آموزان پیگیری خواهد کرد.


کد مطلب: 139090

آدرس مطلب: http://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/139090/طرح-مناسب-سازی-مدارس-دخترانه-تهران-اجرا-می-شود

ایران خبر
  http://www.irankhabar.ir