کد مطلب: 138541
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۰
گردشگر اسپانیایی سال گذشته حاجتش روا شد و امسال نذری می‌دهد. سه گروه از گردشگران از دو کشور ترکیه و اسپانیا امسال بصورت ویژه برای دیدن مراسم عاشورا و تاسوعا به یزد آمدند. کوچه خیابان‌های محرم 15 سالی است میهمانان جدیدی دارد؛ گردشگرانی از اقصی نقاط دنیا که لزوماً مسلمان نیستند.
 
به گزارش ایران خبر، یزد بیش از هر شهر دیگری توانسته است گردشگران اروپایی، آسیایی و استرالیایی را جذب مراسم محرم خود کند. سال گذشته گردشگران 22 کشور دنیا از فرانسه، آلمان، بلژیک، سوئیس، ایتالیا، نیوزلند، اسپانیا، انگلیس، چین، ترکیه، روسیه، هلند، برزیل، چک، مجارستان، اسلوونی، ژاپن، تایلند، هنگ کنگ، رومانی، استرالیا و تایوان به تماشای نخل گردانی، کتل بستن و تعزیه خوانی یزد نشستند. گردشگرانی که گاهی لباس سیاه می‌پوشند، سربند یاحسین می‌بندند و نذری می‌دهند. «هما خورشیدی» معاون گردشگری یزد به «ایران عصر» می‌گوید: «عزاداری گردشگران خارجی از حسینیه فاضل شروع می‌شود بعد به یکی از روستاهای اطراف می‌روند تا مراسم «جوش زنی» را تجربه کنند.» به گفته او چهارسال است کمیته گردشگری مذهبی و معنوی برای ساماندهی به گردشگران عاشورا و تاسوعا تشکیل شده است. گردشگرانی که یزدی‌ها از آن به‌عنوان گردشگران معنوی یاد می‌کنند، با گردشگران مذهبی تفاوت دارند. گردشگران مذهبی یا زیارتی کسانی هستند که در مراسم دیدنی خودشان شرکت می‌کنند اما گردشگران معنوی افرادی هستند از یک آیین یا دین که برای دیدن مراسم دینی و آیینی دیگری می‌آیند. گردشگران اروپایی در صدر گردشگران معنوی یزد قرار دارند. تعداد گردشگران معنوی یزد سال گذشته 30 درصد رشد داشت اما«محمدمهدی رجایی فرد» مسئول کمیته گردشگری مذهبی و معنوی احتمال می‌دهد امسال گردشگر معنوی کمتری نسبت به سال گذشته در یزد حضور  یابد. به گفته او همزمانی فصل گردشگری پاییزی با محرم در سال‌های گذشته در افزایش گردشگران معنوی نقش داشت اما امسال فصل، بعد از اتمام دهه اول محرم آغاز می‌شود. فصل گردشگری 15 روز دیگر آغاز می‌شود. او از حضور 200 گردشگر از ترکیه و اسپانیا در یزد خبر می‌دهد که به طور اختصاصی برای دیدن مراسم عاشورا و تاسوعا یزد و شهرهای اطرافش به ایران آمده‌اند. هما خورشیدی معاون گردشگری هم از برنامه‌های تبلیغاتی در هتل‌های محل اقامت گردشگران خبر می‌دهد و می‌گوید: «در حسینیه‌های مختلفی جاهای ویژه‌ای برای گردشگران خارجی در نظر گرفته‌اند تا آنها بتوانند مراسم را به طور کامل ببینند.» حسینیه فاضل از جمله حسینیه‌هایی است که میزبان گردشگران خارجی است. به گفته او، قبل از شرکت گردشگران خارجی در مراسم؛ برای آنها کارگاه‌هایی برگزار می‌شود. مسئولان میراث فرهنگی یزد در این کارگاه‌ها به‌دنبال کاهش اثر تبلیغات غرب در اسلام ستیزی و ایران هراسی هستند. به گفته او سال گذشته 1200 گردشگر خارجی از 22 کشور اروپایی، آسیایی و استرالیایی در مراسم‌های مختلف یزد، اردکان، مهریز و... شرکت کردند. او می‌گوید: «گردشگران اسپانیایی نه تنها در صدر گردشگران معنوی قرار دارند که در فهرست 5 کشور اول گردشگر فرست به یزد هستند.»
همچنین به‌ گفته «محمدمهدی رجایی فرد» ، مسئول کمیته گردشگری مذهبی و معنوی، گردشگران معنوی در این مراسم با سنت حسنه پخت آش نذری هم آشنا می‌شود. 60 راهنمای گردشگری هم به‌صورت رایگان این گردشگران را همراهی خواهند کرد. رجایی فرد رایگان بودن حضور راهنمایان را یک جور نذر معنوی می‌داند.
منبع : ایران آنلاین