کد مطلب: 138221
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۴
تغییر بخش قابل توجهی از طرح پیشنهادی فرانسه در نتیجه مذاکرات ۵ ساعته تلفنی حسن روحانی و امانوئل مکرون و سفر قریب‌الوقوع عراقچی به پاریس، ناگفته‌ای بود که محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران در توضیح روند گفت‌وگوهای برجامی ایران و غرب مطرح و عیان کرد.
 
به گزارش ایران خبر،  واعظی در حالی شنبه شب این خبر را اعلام کرد که ساعتی پیش از آن رؤسای جمهوری ایران و فرانسه در گفت‌وگویی تلفنی مذاکرات مفصلی را در تکمیل رایزنی‌های برجامی از سر گذرانده بودند. رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران می‌گوید پذیرش خواسته‌های تهران از سوی اروپا به پدیدار شدن نشانه‌های پیشرفت در روند مذاکرات انجامیده است و چه بسا سفر مهم عراقچی با همراهی هیأت اقتصادی به فرانسه بتواند تکلیف این موضوع را روشن کند که آیا ایران در شانزدهم شهریورماه (پایان ضرب‌الاجل) گام سوم خود مبنی بر متوقف کردن بخش دیگری از تعهدات هسته‌ای‌اش را برمی‌دارد یا نه.
 موضوع گفت‌وگوهای محرمانه تهران و پاریس چیست؟ 
رؤسای جمهوری ایران و فرانسه در هفته‌های اخیر گفت‌وگوهای مهم و مفصلی را با مأموریت حفظ موجودیت برجام پشت سر گذاشته‌اند؛ توافقی که در یک سال گذشته در نتیجه بدعهدی‌های مستمر دولت امریکا در معرض مخاطراتی جدی قرار گرفته است. شتاب گرفتن گفت‌وگوهای دوجانبه ایران و فرانسه در آستانه پایان یافتن ضرب‌الاجل تهران برای برداشتن گام سوم، موضعی نشانه‌مند از این رویداد است که اروپا برای متوقف کردن گام سوم از سوی ایران، دستور کاری را برای محقق کردن بخشی از تعهدات اقتصادی ایران به مرحله اجرا درمی‌آورد. 
پیش‌تر روزنامه ایران از حذف گزینه مذاکره درباره برنامه‌های موشکی ایران از بسته پیشنهادی پاریس خبر داده بود. بسته‌ای که با سه موضوع پیشنهادی مکرون به ایران همراه بود و رئیس جمهوری فرانسه در طرح پیشنهادی‌اش در ازای کمک اقتصادی 15 میلیارد یورویی به ایران خواهان گفت‌وگو با ایران درباره برنامه‌های موشکی، بند غروب برجام و مسائل مورد مناقشه در منطقه شده بود. چنان که پیش‌بینی می‌شد این پیشنهاد با مخالفت صریح تهران رو‌به‌رو شد و در پاسخ مکتوبی که به واسطه رفت و آمدهای ظریف به پاریس تحویل داده شد، خواسته غرب برای گفت‌وگو پیرامون مسائل موشکی ایران از روی میز مذاکرات کنار رفت و طرفین توافق کردند که گفت‌وگوهای خود را با تمرکز بر موضوع برجام و تحقق منافع اقتصادی ایران در کنار رایزنی درباره چند موضوع منطقه‌ای از جمله یمن، مناقشه در خلیج فارس و دریای سرخ ادامه دهند. این در حالی است که اوج رایزنی‌های برجامی پاریس و تهران هفته گذشته و همزمان با میزبانی فرانسه از نشست گروه 7 انجام شد و مکرون پیشنهادات رد و بدل شده با تهران را در هماهنگی با 7 کشور این نشست مورد پیگیری قرار می‌داد. ظریف برای تکمیل و پیگیری این گفت‌وگوها تا «بیاریتز» فرانسه هم رفت و کوشید خطوط قرمز قابل اعتنای جمهوری اسلامی را در روند مذاکرات جاری یادآور شود و درعین حال مخاطب مواضعی از سوی کشورهای حاضر در نشست گروه «هفت» باشد که در حمایت از مذاکرات جاری میان تهران و پاریس مطرح کرده بودند. اینها تحولاتی بود که رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران شامگاه شنبه با حضور در شبکه اول سیما به آنها اشاره کرد و در تشریح مذاکرات پیرامون برجام گفت که «قسمت‌های قابل توجه مورد تأیید گروه هفت برای ما قابل قبول نبود و پیشنهادات ما به مکرون ارائه شد.» به گفته واعظی، محمدجواد ظریف یکشنبه صبح مذاکرات را ادامه داد و پیشرفت‌هایی محقق و مقرر شد مقام‌های ایرانی در تهران و گروه هفت با شرکای اروپایی جلسه داشته باشند تا نتیجه بررسی‌های داخلی و گروه هفت مورد بحث قرار گیرد.» او این را هم گفت که «هیأتی امروز (دوشنبه) به ریاست عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه به پاریس می‌رود و یک تیم اقتصادی از بخش‌های مختلف نیز در این جلسه حضور دارند تا ابعاد این پیشنهادها روشن شود.»
منبع : ایران آنلاین