هنوز ارز برای تامین کاغذ کتب درسی سال ۹۹ تامین نشده است

خبرگزاری مهر , 3 شهريور 1398 ساعت 14:13

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه چهار ماه از زمان آماده سازی کتب درسی سال ۹۹_۱۴۰۰ عقب هستیم، گفت: هنوز ارز برای تامین کاغذ کتاب های درسی سال ۹۹ تامین نشده است.


به گزارش ایران خبر، نشست خبری حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم  صبح امروز در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با موضوع «هفته دولت» برگزار شد. 

معاون  وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در این نشست گفت: شهادت شهید جایی وشهید باهنر بهانه هفته دولت است وبرای آموزش و پرورش این دوبزرگوار الگو و جهت دهنده هستند. امیدواریم اموزش و پرورش بتواند با همان نگاه ومبانی تعلیم و تربیت را دنبال کند.

وی ادامه داد: اگر امروز شاهد نوعی کم توجهی در عرصه تعلیم و تربیت هستیم و مشکلاتی در این زمینه ایجاد شده، می توان با تأسی به نگاه این شهدا، آن را اصلاح کرد.

ذوعلم در ادامه در پاسخ به این پرسش که طرح گنجاندن تربیت جنسی در کتاب های درسی به کجا انجامیده است، بیان کرد: ما در اسناد تحولی، تربیت همه جانبه را باید دنبال کنیم و تربیت جنسی یکی از آنهاست. در حال حاضر درباره نحوه مواجهه با این مسئله مباحثی وجود دارد. ما نگاهی که غرب به این مسئله دارد را قبول نداریم و در مبانی اسلامی و فرهنگی خودمان ضوابطی را داریم که باید مبنا قرار دهیم. شورای عالی انقلاب فرهنگی به این مسئله ورود کرده است و طرحی در حال تصویب است که بعد از ابلاغ به آموزش و پرورش، ما نیز به آن ورود می کنیم. در حال حاضر در مدارس تلاش می شود در حد اقتضائات به این مسئله پرداخت شود اما کافی نیست.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه شنیده می شود درباره گنجاندن بحث برجام و وزیر وقت خارجه کشورمان در کتاب های درسی مطالبی مطرح شده است، بیان کرد: من نمی دانم این بحث از کجا به میان آمده است اما ما تجربه ای نداریم درباره اینکه از وزرا در کتاب های درسی مطلبی منتشر کنیم و نقد و تحلیلی درباره شان داشته باشیم. ممکن است در تاریخ انقلاب به مباحثی ورود کنیم اما این مسائل را من تازه از شما می شنوم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به پرسش مهر درباره سخنان سرپرست آموزش و پرورش مبنی بر کاهش ساعت های آموزشی و اینکه در صورت عملی شدن این طرح چه اتفاقی برای حجم کتاب های درسی می افتد، بیان کرد: در حوزه کتاب های درسی و ساعات آموزشی دیدگاه های مختلفی مطرح می شود که باید مبتنی بر مطالعات و پژوهش ها آنها را بررسی و جمع بندی کنیم تا بتوانیم به یک مصوبه جدید نزدیک شویم. در حال حاضر 25 ساعت در مقطع ابتدایی در هفته فرصت یادگیری فراهم شده است. 25 ساعت باید 25 ساعت 45 دقیقه ای باشد. اگر این 45 دقیقه به 40 دقیقه کاهش پیدا کند، یعنی 11 درصد از کل ساعت آموزشی کاسته شده است و ما نمی توانیم از این درصد صرفنظر کنیم. باید فرصتی فراهم کنیم تا محتوای برنامه درسی به درستی به دانش آموز منتقل شود. در صورت این کاهش، زمینه افت تحصیلی و تکرار پایه را فراهم می کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر باید تلاش کنیم آنچه مصوب شده به خوبی اجرا شود و اگر زمانی در کلیت برنامه درسی و ساعات آموزشی قرار شد تغییری اتفاق بیفتد، باید با توجه به اسناد تحولی، یک همسوسازی صورت بگیرد.

ذوعلم در ادامه افزود: همه اهداف ما باید این باشد که اقتضائات و نیازها در نظام آموزشی و تربیتی به اهداف خود برسد. ممکن است در این مسیر احساس شود جایی باید از ساعت یک درس کاسته شود یا افزایش پیدا کند.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینکه در برنامه تلویزیونی پرسشگر مطرح شد که برنامه درسی متوسطه دوم را سازمان سنجش می نویسد نه آموزش و پرورش، بیان کرد: این مطلب درستی نیست. ما با سازمان سنجش همسایه ایم اما این عبارت در مورد کتاب های درسی مصداق ندارد.

وی در ادامه به تاخیر چهار ماهه برای شروع به کار چاپ کتاب های درسی برای سال تحصیلی ۹۹ اشاره کرد و گفت: هنوز ارز برای تامین کاغذ مورد نیاز تامین نشده است.
تکمیل می شود...


کد مطلب: 137850

آدرس مطلب: http://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/137850/هنوز-ارز-تامین-کاغذ-کتب-درسی-سال-۹۹-نشده

ایران خبر
  http://www.irankhabar.ir