کد مطلب: 137521
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۲
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: امسال با هوشمند سازی خدمات اجرایی و کنترل عملیات و شفاف سازی آنها به سطح قابل اعتنایی از خدمات رسانی و رضایت زائران دست یافته ایم.
 

به گزارش ایران خبر، علی رضا رشیدیان، در نشست خبری با اصحاب رسانه در مکه مکرمه افزود : سازمان حج و زیارت هم راستا با بعثه مقام معظم رهبری در جهت تحقق شعار حج سال ۹۸ که مبتنی برخودسازی ، اخوت دینی و تمدن اسلامی است گام برداشته و در این مسیر تلاش نمود تا با ارزیابی و آسیب شناسی عملکرد سال گذشته سطح خدمات خود رابه ضیوف الرحمن ارتقا دهد.

وی افزود : در راستای تحقق خودسازی تمام تلاش ما آن بود که زائران دغدغه ای جز انجام مناسک و عبادات و بهره برداری از ظرفیت های زیارت نداشته باشند و در این راستا تمام برنامه ریزیهای لازم با هماهنگی حوزه  نمایندگی ولی فقیه برای تحقق این امر انجام شد.

رشیدیان با استناد به نظرسنجی هایی که به اشکال مختلف طی این مدت در بین زائران انجام شد، گفت : به طور نسبی در این زمینه اکثر زائران رضایت داشتند در عین آنکه نقدها و انتقاداتی هم هست که خود زمینه ای برای تحول و بهتر شدن درارائه خدمت به زائران است.

وی اظهار کرد: در محور دوم شعار امسال یعنی اخوت دینی هم از بعد داخلی این امر به انسجام بیشتر زائران که از کرد ، لر ، بلوج ، عرب و سایر قومیت های ایرانی و مذاهب در کنار هم قرار گرفته اند می انجامد.

رشیدیان افزود: در بعد خارجی هم جلسات متعد نماینده ولی فقیه با بعثه های دیگر کشورها خود نشان دهنده ظرفیتی است که بعد از چالشهای اخیر جهان اسلام با شکل گیری گروهکهای دروغینی چون داعش و غیره ، برای عقد و تقویت اخوت دینی ایجاد شده و پیام مقام معظم رهبری که به در سطحی گسترده ها بین حجاج جهان اسلام اطلاع رسانی شد، راهگشا بود.

وی عنوان کرد: در حوزه تمدن اسلامی هم امروز شاهدیم ظرفیت های مارکسیسم، سوسیالیسم و کاپیتالیسم به انتهای راه رسیده و با توجه به نیاز مردم جهان به معنویت ، صداقت ، عدالت زمینه برای توسعه تمدن اسلامی بیش از پیش فراهم شده و حج موقعیت بسیار مناسبی است تا مسلمانان خودباوری را در خود افزایش داده و زمینه تعامل و بهره گیری از ظرفیت های بالقوه خود را فراهم نمایند.

رشیدیان، حضور فرهیختگان جهان اسلام و تعامل بین آنان را که امسال نشستی هم در این رابطه برگزار شد، بسیار موثر خواند.

وی در ادامه با بیان اینکه امسال در حوزه اجرایی و خدمات دهی هم موفقیت های خوبی داشتیم ، گفت : هدایت ها و همراهی های نماینده ولی فقیه، تعامل نزدیک بخش های دست اندرکار موجب موفقیت های خوبی در این خدمت رسانی شد.

رشیدیان، مدیریت هوشمند و استفاده از ظرفیت فناوری های جدید برای کنترل ، نظارت و مدیریت عملیات نقل ترددی ،تهییج حرکت برای رمی جمرات ، جابه جایی زائران در ایام تشریق و هوشمند کردن خدماتی که باید از طرف عربستانی دریافت می شد و نیز برقراری ارتباط بخش های پزشکی و بهداشتی با حوزه اجرا را از جمله دستاوردهای ارزشمند امسال دانست.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه خدمتگزاری در حج نه تنها مدیران کاروان ها ،خدمه و مدیران مجموعه ها و عوامل آنها ، روحانیون و پزشکان همه و همه عاشق خدمت هستند ، افزود : نگاه آنها  در این خدمت رسانی ،فرصت است،از این رو در این خدمت رسانی از هم سبقت می گیرند و در نتیجه این امر شاهدرضایت زائران از خدمه و مدیران بخش های مربوطه و خدمات ارائه شده بودیم.

وی با اشاره به خدمات و تلاش های اجرایی انجام شده برای ارتقا سطح خدمات به حجاج افزود : در سایه تلاش ها و همگامی بخش های مختلف دست اندرکار در حج ۹۸ از نظر اجرایی توفیقاتی حاصل شد که برخی نیز  برای نخستین بار رخ داد از جمله آنکه امسال سوخت ویزاهای صادر شده را نداشتیم و در دقایق آخراز ویزاهای سوخته یک کاروان ۸۵ نفره تشکیل دادیم.

وی ایجاد تنوع خوب در برنامه غذایی به تناسب ذایقه و سلیقه زائران کشورمان را به تناسب فرهنگ غذایی آنها ، توسعه کارکرد اپلیکیشن های موبایلی برای تسهیل خدمات رسانی به زائران، شناسایی بیماران پر خطر جهت رسیدگی بهتر، برقراری ارتباط و اینک اطلاعات پزشکی و اجرایی با بخش های مرتبط برخی از این موفقیت ها دانست.

وی عنوان کرد: واگذاری تمامی پروازهای رفت و برگشت به شرکت هواپیمایی هما و اجرای ایمن و با کمترین تاخیر آنها از دیگر دستاوردهای حج امسال است.

وی توضیح داد: برنامه ریزی عملیات پروازی ما مبتنی بر آن بود که درصدی از پروازهای زائرانی ایرانی توسط شرکت هواپیمایی سعودی و بقیه توسط شرکت های قشم ایر و هما انجام شود اما درمذاکرات متعدد با طرف سعودی به دلیل عدم انطباق خواست ایرلاین سعودی با قوانین یاتا و نیز برنامه حج راجع به اخذ هزینه برابر برای خدمات برابر تصمیم بر استفاده از ظرفیت شرکت های داخلی شد.

رشیدیان تصریح کرد : قبل آن با شرکت قشم ایر قرارداد بسته و به طرف عربستانی هم اعلام کرده بودیم و اسلات های پروازی اخذ شده بود اما بعد از عدم توافق با طرف سعودی آنها تمام مجوزهای پروازی قشم ایر را باطل واعلام کردند فقط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی می تواند این پروازها را انجام دهد.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط تحریم و تنگناهایی که شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی داشت ، در واقع در این قضیه یک همت ملی در داخل شکل گرفت و تمامی شرکت های هواپیمایی به جای رقابت در کنار هما قرار گرفتند تا پروازهای خارجی این شرکت را پوشش داده و این مجموعه بتواند با آزادسازی هواپیماهای خود از خطوط دیگر در حج خدمت رسانی کند که خود همکاری ارزشمندی بود.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه گفت : عملیات رفت با ۳۶۰ پرواز در طول ۲۹ روز در نهایت ایمنی و باکمترین تاخیر انجام شد به گونه ای که ۶۰ درصد پروازها هیچ تاخیری نداشتند اما یک مورد بروز مشکل در هواپیما در ساری و یک مورد در تبریز رخ داد اما با یک بسیج عمومی دوباره و با سرعت این هواپیماها به عملیات پیوست.

وی اظهار کرد: عملیات بازگشت در زمان محدودتری از ۲۵ مرداد تا ۱۷ شهریور یعنی ۲۳ روزه انجام می شودو طی این مدت ۳۶۴ پرواز برنامه ریزی شده که در این میان با افزوده شدن یک  پرواز فوق العاده ویژه انتقال بیماران به ۳۶۵ پرواز رسید.

به گفته رشیدیان، از این تعداد  ۱۵۹ پروز از مدینه و ۲۰۵ پرواز از جده انجام می شود.

وی تصریح کرد : بر اساس برنامه ریزی شده زائران مدینه قبل به جای اینکه از مکه مستقیم به فرودگاه مدینه منتقل شوند فرصت کوتاهی در مدینه زیارت می مانند و بعد از زیارت حرم حضرت رسول (ص) به کشور بازمی گردند.

منبع : خبرگزاری مهر