کد مطلب: 136885
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۳
امام جمعه موقت تهران گفت: باید ساختارهای نظارتی در همه قوا به صورت بسیار قوی تعبیه شود و از ورود و نفوذ مرفهان بی‌درد و ویژه‌خواران انحصارطلب در دستگاه‌ها جلوگیری بعمل بیاید.
 
به گزارش ایران خبر، حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران که در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به مساله فساد اقتصادی اظهار کرد: مبارزه با فساد اقتصادی گام بسیار بلندی در تحقق عدالت علوی یعنی آرمان بزرگ انقلاب اسلامی است. یکی از آرمان های اصلی انقلاب اسلامی مبارزه با فساد به ویژه  فساد اقتصادی در رژیم منحوس پهلوی بود.
وی ادامه داد : در تمام سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسئله مبارزه با فساد اقتصادی و تحقق عدالت اقتصادی و عدالت علوی در صدر مطالبات امام راحل و مقام معظم رهبری بوده و هست.
حاج علی اکبری اظهار داشت :پرچمداری مبارزه با فساد در تمام دوران رهبری آیت الله خامنه ای بر دوش ایشان بوده است و از نگاه ایشان تحقق عدالت با مبارزه مستمر با فساد امکان پذیر است. در مجموعه سخنان و نوشته های رهبرانقلاب طی سه دهه گذشته، همواره این موضوع به صورت برجسته و جدی مورد مطالبه و تاکید ایشان قرار داشته است.
امام جمعه موقت تهران گفت: بیش از ۴ هزار بار مسئله مبارزه با فساد اقتصادی در کلمات و نوشته های مقام معظم رهبری موجود است. بیانیه هشت ماده ای که مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۰ صادر کردند سندی جاودان برای نظام اسلامی است. اگر امروز این سند را مطالعه کنید به نظر می‌رسد برای نیازهای امروز ما صادر شده است.
وی اظهار داشت: در بیانیه گام دوم هم که سند پیشرفت جمهوری اسلامی در افق ۴۰ ساله دوم است، بر عدالت و مبارزه با فساد اقتصادی تاکید شده و در آنجا این مطلب بسیار دقیق و با تعابیر هوشمندانه تبیین شده است.
امام جمعه موقت تهران تحقق عدالت و مبارزه با مفاسد اقتصادی را مطالبه جدی مقام معظم رهبری خواند و گفت: ای کاش این هدایت‌ها و تذکرات و همچنین بیانیه ۸ ماده‌ای و فرمان ایشان جدی گرفته می شد، کاش مسئولان ما در تمام ادوار به سیره رهبر عزیز ما در زندگی شخصی و خانوادگی خود اقتدا می کردند، در این صورت وضع ما بهتر از این بود.
حاج علی اکبری گفت: البته در تمام سال‌های گذشته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات گسترده و جدی توسط فرزندان انقلاب اسلامی در بخش های گوناگون برای تحقق عدالت و مبارزه با فساد انجام گرفته که سرمایه ای برای ادامه راه است.
امام جمعه موقت تهران گفت: اقدامات نظام اسلامی برای تحقق عدالت باعث افتخار و مباهات است، اما امروز علاوه بر این، مسئله مبارزه با فساد اقتصادی مطالبه عمومی از سوی مردم بویژه مومنین، خانواده شهدا، نخبگان و جوانان مومن و انقلابی است.
وی ادامه داد: وقتی مسیر طی شده را نگاه می‌کنیم با صحنه‌های تلخ به ویژه دست اندازی بر منابع عمومی و انفال مواجه می‌شویم و جلوه هایی از فساد مالی، اختلاس، اشرافی‌گری و فساد که آزاردهنده است را می‌بینیم.
حجت الاسلام حاج علی اکبری  تصریح کرد: مردم ما مطالبه جدی در این زمینه دارند و توقع دارند این مسئله تا رسیدن به شرایط مطلوب دنبال شود البته در شرایط ویژه‌ای که در آن قرار داریم، توجه به مبارزه با فساد ضروری و گزینه جدی دشمنان برای مبارزه با انقلاب، گزینه اقتصادی است. جنگ ما جنگ اقتصادی است.
وی تصریح کرد: علاوه بر تحریم‌ها، آشفته سازی وضعیت اقتصادی، نفوذ و کمک به مفسدان اقتصادی و اتهام به نظام اسلامی در مورد فساد سیستمی در دستور کار دشمنان انقلاب است و از سوی دیگر راهبرد اقتصاد مقاومتی دستور کار همه فرزندان انقلاب انقلاب اسلامی است.
حجت الاسلام حاج علی اکبری ادامه داد: در سال رونق تولید باید بر اساس اقتصاد مقاومتی عمل کرد، اگر بخواهیم گفتمان مقاومت در عرصه اقتصاد به نقطه مطلوب برسد راهی جز مبارزه با فساد اقتصادی به صورت گسترده و روشمند نداریم. باید این موضوع را در دستور کار جدی همه نهادها و مجموعه‌های کشور قرار گیرد.
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: عوامل ناهنجاری‌های اقتصادی به ویژه در بخش سوء استفاده از اموال عمومی با استفاده از مناصب و امانت‌هایی که در اختیار بعضی افراد قرار داده شده است، شامل؛ علل ساختاری، ریشه های قانونی، مدیریتی، اخلاقی و نظارتی است، که جامعه ما را رنج می‌دهد و پیامدهای آن فساد اقتصادی در بخش‌های گوناگون است.
حجت الاسلام حاج علی اکبری گفت : اختلال در روند اقتصادی کشور، مشکلات اجتماعی، کاهش سرمایه اجتماعی، ضربه به اعتماد و رضایت عمومی، رواج قانون ستیزی و قانون گریزی ناشی از فساد اقتصادی است. فساد اقتصادی موجب ناامیدی تولیدکنندگان، توسعه فقر، کاهش کیفیت کالا، رکود و تعطیلی کارخانه ها می‌شود.
وی اظهار داشت: در حوزه های اخلاقی و تربیتی هم می توان پیامدهای فساد اقتصادی را مشاهده کرد، اثر شگفت انگیزی که نان حرام در زندگی مردم دارد، همچنین بروز درگیری‌ها و تولید انواع و اقسام ناهنجاری‌های اخلاقی و از بین رفتن برکت و آسیب زدن به مشروعیت نظام و اعتماد به مسئولان تکان‌دهنده است.
امام جمعه موقت تهران گفت: رهبر انقلاب فساد اقتصادی را شجره خبیثه، مایه ورشکستگی مادی و معنوی جامعه، نابودکننده دستاوردهای انقلاب، زلزله ویرانگر خواندند. این مسئله باید به صورت جدی مورد توجه همه قرار گیرد و مبارزه همه جانبه، هوشمندانه، عالمانه، عاقلانه و با صلابت و مستمر و مجاهدانه در دستور کار همه قوا و همه مردم عزیز قرار گیرد.
حجت الاسلام حاج علی اکبری در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران اظهار داشت: در تحلیل وضعیت کشور و مسیر طی شده در پرتو انقلاب اسلامی باید واقع بین باشیم و اقدامات گسترده و با عظمت و پر افتخار انقلاب اسلامی و نظام اسلامی در تحقق عدالت را ببینیم و شاکر باشیم.
فساد سیستمی در جمهوری اسلامی وجود ندارد
وی تصریح کرد: توجه داشته باشید که چیزی به نام فساد سیستمی در جمهوری اسلامی وجود ندارد، نظام اسلامی فساد ستیز است.
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: به لطف امیرالمومنین(ع) فساد فراگیر و عمومی در بین همه مردم و فعالان اقتصادی و مسئولان وجود ندارد، بلکه اکثریت جامعه و مسئولان ما به خاطر ایمان و تعلق خاطر و تعهد خود افرادی پاکدست و مومن هستند و از وجود فسادها رنج می‌برند و دل زده هستند. به تعبیر رهبر انقلاب در هر رودخانه پاک و تمیزی هم، ممکن است چند جریان آلوده از این سو و آن سو وارد شود.
حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری افزود: بنابراین فساد موجود تحمیلی و عارضی است و به دلیل غفلت‌ها جدی، قابل توجه و خطرناک است.
امام جمعه موقت تهران گفت: بر اساس مطالعات و پژوهش ها شکاف ادراکی بین آنچه که در واقعیت و فساد وجود دارد و آنچه مردم احساس می‌کنند قابل توجه است، مثل امنیت و احساس امنیت. احساس مردم در مورد فراگیری فساد اقتصادی  ناشی از ضعف اطلاع‌رسانی مسئولان از یک سو و عملیات بسیار سنگین دشمن برای سیاه‌نمایی در جامعه برای اینکه ثابت کند در جامعه اسلامی فساد فراگیر است، از سوی دیگر می باشد.
برای گزینش مدیران طهارت اخلاقی مورد توجه قرار گیرد
امام جمعه موقت تهران گفت: این بیماری و این غده سرطانی وجود دارد، خطرناک است و ریشه دوانده است، اما به لطف حق قابل ملاحظه و معالجه است. الان نوبت اقدام شایسته ای در این عرصه است که به صورت همه جانبه و با نگاه پیشگیرانه جدی گرفته شود. برای گزینش مدیران باید طهارت اخلاقی مورد توجه قرار گیرد و فضای اخلاقی، تربیتی، معاد باوری و مرگ باوری در بین صاحبنظران و صاحب‌منصبان تقویت شود.
حجت الاسلام حاج علی اکبری گفت: ساده زیستی، ارتباط با مردم، تنظیم روش زندگی مطابق با عموم مردم باید در دستور کار مسئولان باشد و از هرگونه اشرافی‌گری و تجملات در خانواده و محیط کار خودداری کنند.
از نفوذ مرفهان بی درد و ویژه‌خواران انحصارطلب در دستگاه‌ها جلوگیری شود
وی تاکید کرد: باید ساختارهای نظارتی در همه قوا و در همه دستگاهها به صورت بسیار قوی تعبیه شود و از ورود و نفوذ مرفهان بی درد و ویژه‌خواران انحصارطلب در دستگاه‌ها جلوگیری بعمل بیاید.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: ساز و کارهای شفاف‌سازی درآمدها در ارتباط با مسئولان و خانواده‌های آنها باید به صورت وسیع و با سرعت اجرایی شود.
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: باید قوانین مربوط به مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مبارزه با پولشویی، مبارزه با فساد اداری با جدیت توسط مسئولان اجرایی شود و مجلس شورای اسلامی نیز بر اجرای این قوانین نظارت کند.
وی اظهار داشت: برای اینکه فساد اقتصادی ریشه کن شود یکی از بهترین راهکارها این است که سامانه‌های هوشمند در همه دستگاه‌های مختلف کشور به ویژه حوزه‌های اقتصادی مستقر شود، در این زمینه مقدماتی انجام شده که باید تکمیل شود.
امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: اگر بخواهیم جلوی امضاهای طلایی که تولید فساد می کند گرفته شود، باید هوشمندسازی جدی گرفته شود، این امر خواسته و مطالبه جدی مقام معظم رهبری از دستگاه های مرتبط است که در قانون نیز تاکید شده است.
حجت الاسلام حاج علی اکبری کاهش حق مداخله دولت در دستگاه‌های اقتصادی و اصلاح ساختارهای معیوب را ضروری خواند و گفت: اصلاح ساختار بانکی و بودجه‌ریزی، بهبود معیشت خانوارها و کاهش فقر از موضوعات بسیار مهم در پیشگیری و اصلاح ساختارهاست.
مردم به این اطمینان برسند که با مفسدان بدون اغماض برخورد می‌شود
امام جمعه موقت تهران با تأکید بر لزوم برخورد قاطع، سریع، بدون تبعیض، عادلانه، موثر و بازدارنده نهادهای امنیتی و قضایی با مفسدان اقتصادی اظهار داشت: مردم عزیز ما باید به این اطمینان برسند که با مفسدان در هر سطحی بدون اغماض برخورد می شود و تیغ عدالت علوی آنها را ادب خواهد کرد.
وی تصریح کرد: اطلاع رسانی مناسب از اقدامات هوشمندانه، به هنگام، شفاف و هماهنگ قوه قضاییه در بخش پیشگیری و درمان باید در دستور کار باشد. مردم ما حق دارند به صورت مناسب اقناع شوند. باید بسته رسانه ای مناسب در اختیار مردم قرار گیرد.
حجت الاسلام حاج علی اکبری اظهار داشت: از افکار عمومی که مطالبه‌گر مبارزه با فساد هستند باید استقبال شود و باید از سطحی‌نگری، شعارزدگی و اقدامات غیر ضروری در امر مبارزه با فساد به شدت پرهیز کرد. مبارزه با فساد به ویژه فساد اقتصادی باید به صورت جدی و فراگیر در دستور کار همه قوای کشور قرار داشته باشد.
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: اقدامات قوه قضاییه در جامعه امید آفرین است. اقدامات بانک مرکزی و برخی از دستگاه‌ها در ارتباط با مبارزه با فساد را به فال نیک می‌گیریم. این مسیر را با جدیت و همت ادامه دهید.
وی تاکید کرد: نظام ما ظرفیت اصلاح این مفاسد را دارد. ان‌شاءالله با همت مسئولان و مطالبه مردم شاهد روزهای بهترین خواهیم بود.
تحریم ظریف توسط آمریکا برای وی افتخار است
حاجی علی اکبری در ادامه با اشاره به تحریم محمدجواد ظریف توسط آمریکا گفت: مسئولان آمریکایی رفتاری سبک و خنده آور در تحریم وزیر امور خارجه داشتند، البته برای آقای ظریف و ودستگاه وزارت خارجه باعث افتخار است که آمریکایی‌ها آن‌ها را تحریم کنند اما این روش نشان‌دهنده سقوط و افول بیش از حد هیئت حاکمه آمریکاست.
امام جمعه موقت تهران گفت: می‌بینید که گفتمان مقاومت اثر خود را گذاشته است، دیپلماسی التماسی آمریکایی‌ها نیز به جایی نرسید لذا این رفتارهای مذبوحانه را انجام می دهند. این اقدامات باعث آبروریزی آمریکاست و نشان دهنده سرگردانی دستگاه حاکمه آمریکا می باشد.
وی تصریح کرد: امیدواریم خداوند جبهه مقاومت را با پرچمداری ملت ایران سربلند کند و دشمنان را خوار و ذلیل و رسوا گرداند.
 
منبع : خبرگزاری مهر