کد مطلب: 136258
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۳
عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی تاکنون هیچ گاه اقدامی بر خلاف قوانین بین المللی انجام نداده و نخواهد داد، گفت: در توقیف نفتکش انگلیسی اقدام غیر قانونی و بر خلاف قوانین دریایی انجام نشده است.
 
به گزارش ایران خبر، علی بختیار در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به توقیف نفتکش بریتانیایی توسط سپاه پاسداران بیان کرد: چندی پیش انگلیسی ها در یک اقدام غیر قانونی، نفتکش حامل سوخت ایران را در تنگه جبل الطارق توقیف کردند، پس از آن انگلیسی‌ها نگرانی جدی داشتند که آیا کشتی آن‌ها توقیف می شود یا خیر،  فلذا از اقداماتی برای حرکت نفتکش‌ها از جمله خاموش کردن سیستم های موقعیت یاب یا تغییر مسیر استفاده می کردند.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس با بیان اینکه در روز گذشته به دنبال رصد سپاه پاسداران بر حریم آبی کشور و رفتار خلاف مقررات بین المللی کشتی بریتانیایی، کشتی بریتانیایی توقیف شد، تصریح کرد: در توقیف نفت‌کش بریتانیایی اقدام غیر قانونی و بر خلاف قوانین دریایی انجام نشده است و جمهوری اسلامی تاکنون هیچ گاه اقدامی بر خلاف قوانین بین المللی انجام نداده و نخواهد داد. بر اساس اعلام مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان این نفتکش در مسیر خلاف کشتیرانی در تنگه هرمز تردد می کرده و دستگاه موقعیت یاب آن نیز خاموش بوده است.

بختیار در ادامه تاکید کرد: همان طور که جمهوری اسلامی خودش به حقوق دریاها و کنوانسیون های بین المللی احترام می گذارد و آن را رعایت می کند اجازه نخواهد داد هیچ کشوری خلاف قواعد بین الملل اقدامی علیه جمهوری اسلامی انجام دهد.

منبع : خبرگزاری ايسنا