کد مطلب: 136191
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۲
وزیر امور خارجه کشورمان در نشست توسعه پایدار در سازمان ملل با تأکید بر تحولات جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف، تصریح کرد که کشورمان به رغم تحریم‌های نامشروع و یک‌جانبه آمریکا، پیشرفت‌های اساسی در زمینه توانمندسازی و برابری مردم داشته است.
 

به گزارش ایران خبر، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در رشته توییتی نوشت: در کنفرانس سازمان ملل بر سر توسعه پایدار، تاکید کردم که تحریم‌های فراسرزمینی که آمریکا در تناقض کامل با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت علیه ایران اعمال کرده است، بزرگ‌ترین تهدید در دستیابی ایران و سایر کشورها به اهداف توسعه پایدار محسوب می‌شود.

وی در توییت دیگری تصریح کرد: با وجود تحریم‌های نامشروع، ما پیشرفت چشمگیری در توانمندسازی و برابری مردم داشتیم. ۲۷% از اعضای هیأت علمی و ۵۰% دانشجویان دانشگاه‌ها و نیز ۳۷% از پزشکان کشور را در حال حاضر، زنان تشکیل می‌دهند. در سطوح تصمیم‌گیری، انتصاب بانوان، افزایشی ۶۰% را نشان می‌دهد و قرار است تا سال ۲۰۲۰، ۳۰% مجموع تصمیم‌گیران ملی را زنان تشکیل دهند.

ظریف در توییت دیگری نوشت: کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای از آنچه انتظارش را داشتیم، فراتر رفته است. در حال حاضر ۹۷% مردم سواد دارند. آموزش‌های موثری برای گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه و نیز جوامع روستایی و زندانیان ارائه می‌شود. در حال حاضر نزدیک به ۴۰۰ هزار دانش‌آموز افغانستانی در مدارس کشور نام‌نویسی شده‌اند.

منبع : خبرگزاری ايسنا