کد مطلب: 135959
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۷
مرکز پلیس فتا تهران بزرگ، نکات مهم آموزشی برای شهروندان در خصوص اقدامات کلاهبرداران در فضای مجازی را تشریح کرد.
 

به گزارش ایران خبر، مرکز پلیس فتا تهران اعلام کرد که پس از بررسی پرونده‌های تشکیل شده در این مرکز، مشخص شده است که برخی از افراد کلاهبردار از ترفند راه‌اندازی سایت‌های جعلی و انجام تبلیغات در فضای مجازی اقدام به کلاهبرداری می‌کنند. همچنین ارسال پیامک به شهروندان با موضوعات مختلف از جمله ثبت نام برای جلوگیری از قطع یارانه‌ها، افزایش یارانه‌های دریافتی، دریافت سبد کالای حمایتی دولت، اختصاص سهمیه بنزین، دریافت مجوز طرح تردد زوج و فرد و … نیز از مواردی است که از سوی کلاهبرداران مطرح می‌شود.

بر اساس اعلام پلیس فتا تهران، کلاهبرداران به منظور فریب شهروندان برای ارائه خدماتی خاص، درخواست هزینه می‌کنند و پس از هدایت آن‌ها به درگاه‌های اینترنتی جعلی که به فیشینگ معروف هستند، اطلاعات بانکی شهروندان را به دست آورده و به صورت غیر مجاز ازحساب آن‌ها برداشت می‌کنند.

پلیس فتا ضمن هشدار درباره این مورد کلاهبرداری‌ها اعلام کرده است که شهروندان موظف هستند هر گونه اخبار مربوط به موارد گفته شده را از طریق منابع موثق مانند رسانه ملی، خبرگزاری‌های رسمی و سایت‌های سازمان‌ها دریافت کنند و در مرحله بعدی حتماً برای هرگونه ثبت نام و یا ایجاد تغییرات به سایت‌های مجازی که آدرس آن از طریق رسانه ملی و خبرگزاری‌ها اطلاع رسانی می‌شود، مراجعه کنند. همچنین باید این نکته را نیز مدنظر داشته باشند که سازمان‌ها و ادارات دولتی برای ثبت نام، ویرایش اطلاعات و هرگونه فرایندی، هیچ گاه از شهروندان پولی دریافت نمی‌کنند.

پلیس فتا در پایان اعلام کرد که شهروندان موارد مشابه اینگونه کلاهبرداری‌ها را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir گزارش دهند.

منبع : خبرگزاری ايسنا