کد مطلب: 135898
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۸
لودرها در عرصه بنای تاریخی «نورمهال» زمین را حفر می‌کنند. یک فعال میراث فرهنگی در این‌باره می‌گوید: گرهی را که به راحتی با دست باز می‌شد مسئولان شهری و مدیران ارشد استان همدان کورتر کردند و «نورمهال»ِ تاریخی در این میان بیشترین آسیب را دید.
 

به گزارش ایران خبر، لودرهای پیمانکار پروژه برج‌های دوقلو در چندمتری عمارت تاریخی «نورمهال» همدان سرپنجه‌های‌شان را تیز کرده‌اند؛ نه تنها همه حرف‌ها و درخواست‌ها و پیگیری‌هایی را که دوستداران میراث فرهنگی تاکنون انجام داده‌اند چال می‌کنند، بلکه گودبرداری در کمتر از ۱۰ متری این بنای تاریخی را با جدیت آغاز کرده‌اند و لحظه‌ای از پا نمی‌نشینند؛ مانند دو ماه قبل در ۱۸ اردیبهشت که زمینِ عرصه‌ عمارت نورمهال در همدان را زخمی کردند، تا قولِ مدیران شهری و حتی رئیس کمیته امداد را برای جلوگیری از تعرض به عرصه‌ بنای تاریخی «نورمهال» پشت گوش بیندازند.

حتی رویِ هنرمندان، فعالان فرهنگی و دیگر قشرهای همدانی را زمین انداختند تا برج‌شان بالا برود؛ کسانی که در آخرین درخواست‌شان از استاندار همدان که تا قبل از این در قزوین مدیریت می‌کرد، درخواست کرده بودند تا «به‌واسطه‌ تجربه‌هایش در ساماندهی سعدالسلطنه قزوین، بازمانده‌های تاریخی و طبیعی استان و شهر همدان را هم نجات بدهد»؛ درخواستی که به نظر می‌رسد کسی آن را گوش نکرده است، چرا که از پنج‌شنبه ۲۰ تیر، لودرهای پیمانکار پروژه‌ ساخت دو برج در چندقدمی «عمارت تاریخی نورمهال» کارشان را شروع کرده‌اند!

مالک باید به حقش برسد، اما متولیان شهری می‌توانستند گره را راحت باز کنند

حسین زندی - فعال میراث‌فرهنگی همدان - در گفت‌وگو با ایسنا، با اعتراض به آغاز دوباره فعالیت لودرها در عرصه‌ بنای تاریخی «نورمهال» می‌گوید: این گرهی بود که به راحتی با دست باز می‌شد و مسولان همدانی و مدیران ارشد مانند استاندار، شهردار و مدیر راه و شهرسازی اگر اراده و همتی داشتند، به راحتی این  مشکل را برطرف می‌کردند، اما متاسفانه مدیران ما اغلب به سمت شفافیت پیش نمی‌روند که بگویند چه اتفاقی رخ داده است.

او با بیان این‌که می‌شد زمین‌هایی که در سال‌های گذشته در بافت شهری توسط شهرداری تفکیک شده یا در اختیار راه و شهرسازی قرار گرفته به عنوان معوض به کمیته امداد واگذار شود، ادامه می‌دهد: هیچ کس نمی‌گوید مالک نباید به حق خود نرسد. دوستداران میراث فرهنگی، هنرمندان و مسئولان میراث فرهنگی استان نیز این خواسته را داشتند که زمینی معوض به مالک داده شود و عرصه و حریم عمارت نورمهال به پارک پرواز «نورمهال» الحاق شود و این بخش از فضای پارک را به مجموعه پارک نورمهال الحاق کنند.

وی با اشاره به این که فتاح – رئیس کمیته امداد – بعد از اعلام هشدارها در سال گذشته، قول داد تا در عرصه این اثر تاریخی ساخت و سازی انجام نشود، بیان می‌کند: خلف وعده شد، اما به هر حال این قطعه زمین در مالکیت کمیته امداد است و حق دارد حق خود را مطالبه کند تا هر کاری می‌خواهد انجام دهد، بنابراین معتقدیم برای رسیدن مالک به حقش مدیران شهری باید با اراده جمعی، این موضوع را برطرف می کردند تا این اثر تاریخی به آیندگان برسد، اما متاسفانه استاندار حتی هیچ پاسخی به نامه هنرمندان نداد.

عمارت نورمهال قبل از آغار هر نوع گودبرداری در عرصه این اثر تاریخی

اگر همدانی نیستید، ایرانی هم نیستید؟

زندی در ادامه خطاب به استاندار همدان می‌گوید: هر چند آقای استاندار همدانی نیست، اما آیا او ایرانی هم نیست تا تلاش کند یک اثر تاریخی را همراه با صدها اصله درخت در یک پارک برای آیندگان حفظ کند؟ اگر استاندار همدان این کار را می‌کرد، می‌توانست پرچمدار فعالیت فرهنگی و محیط زیستی همدان شود.

او با تاکید بر این که تا کنون و با آغاز گودبرداری در این منطقه و در عرصه پارک پرواز، پیگیری‌های دوستداران میراث فرهنگی از شهرداری، میراث فرهنگی و استاندار جواب نداده است، ادامه می‌دهد: باید اعلام شود که این اقدام براساس کدام مجوز در حال انجام است؟ در اوایل دهه ۹۰ نخستین مجوز برای این کار صادر شد، اما بعد از آن هیچ استعلام دیگری برای این گودبرداری از میراث فرهنگی گرفته نشد.

این فعال میراث فرهنگی اظهار می‌کند: خواسته کمیته امداد ناحق نیست. این دستگاه مانند دیگر مالکان ملکی دارد که آن ملک یک ارزش افزوده و قیمتی دارد و می‌خواهد ضرر نکند، در این میان و به راحتی این ضرر را مدیران ارشد می‌توانستند جبران کنند و با برطرف کردنش، هیچ کدام از طرفین آسیب یا ضرری نمی‌دید.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

آغاز کار لودرها در چند متری عمارت تاریخی نورمهال همدان - پنج‌شنبه ۲۰ تیر

انگار تکه‌های وجودمان را خاک می کنند

یلدا خاکباز – فعال میراث فرهنگی همدان - نیز به ایسنا می‌گوید: مدت زمان زیادی است با این اتفاق مواجهیم، این مجوز را سال ۹۰ داده بودند، در نهایت با پیگیری میراث فرهنگی متوجه وجود اشکال در این کار شدند، بعد از آن هر چند میراث فرهنگی نیز پیگیری‌هایی کرد اما در تعامل‌هایی که با شهرداری هست، آن ها صحبت‌شان این بود که میراث فرهنگی قبلا مجوز داده است و ما کاری نمی‌توانیم انجام دهیم.

او ادامه می‌دهد: حتی در این میان شورای شهر نیز به میان آمد اما هر بار یک دستگاه مشکل را گردن نهاد دیگری انداخت و ما از دیروز فقط مبهوت به گودبرداری در عرصه عمارت «نورمهال» نگاه می‌کنیم، گویی تکه تکه‌های وجودمان را خاک می کنند و در این میان فریادرسی نیست.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

ادامه فعالیت لودرها در عرصه عمارت تاریخی نورمهال - جمعه ۲۱ تیر

منبع : خبرگزاری ايسنا