کد مطلب: 135545
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۶
صندوق جهانی طبیعت (WWF) نسبت به گسترش سریع‌تر "آتش‌سوزی‌های عظیم" در سرتاسر اروپا با توجه به موج گرما و خشکسالی‌ در این منطقه هشدار داده است.
 

به گزارش ایران خبر، بسیاری طولانی‌تر شدن دوره‌های آب و هوای گرم و کاهش بارندگی‌ها را نشانه‌های تغییر اقلیمی می‌دانند.

صندوق جهانی طبیعت (WWF) که یک گروه حفاظتی زیست محیطی و جهانی است، این هشدار را صادر و اعلام کرده که رویکرد فعلی برای مقابله با آتش‌سوزی‌ها در اروپا در مقابله با نوع جدید آتش‌سوزی‌های بزرگِ پیش‌بینی شده "منسوخ" خواهند بود.

آتش‌سوزی‌های اروپا در دریای مدیترانه بیشترین رواج را دارند اما به تازگی کشورهای شمالی اروپا که به طور معمول مرطوب‌ترند نیز با آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های خود دست و پنجه نرم می‌کنند.

داده های اروپایی نشان می دهد که به طور متوسط هر ساله ۳۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های این قاره در آتش‌سوزی‌ها می‌سوزند. یک گزارش از صندوق جهانی طبیعت در اسپانیا نشان می‌دهد این آتش‌سوزی‌ها سالانه سه میلیارد یورو خسارت برای اروپا به دنبال دارند.

علاوه بر افزایش دمای جهانی، این گروه به کاهش جمعیت روستایی و شهرنشینی نامنظم به عنوان عوامل تشدید این آتش‌سوزی‌ها اشاره کرده است.

این آتش‌سوزی‌های گسترده و عظیم که بسیار سخت خاموش می‌شوند و بادهای قوی آن‌ها را تشدید می‌کنند بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی  ۲۲۵ نفر را در پرتغال، یونان و اسپانیا کشته‌اند.

انتظار می‌رود این آتش‌سوزی‌ها به دلیل تخصیص نامناسب منابع و افزایش دمای جهانی تشدید شوند.

در گزارش صندوق جهانی طبیعت در اسپانیا این‌ طور آمده که سیاست فعلی مبارزه با آتش سوزی‌ها که به طور انحصاری اساس آن بر سیستم خاموش شدن قرار دارد، در مبارزه با آتش‌سوزی‌های گسترده و عظیم جدید منسوخ و ناکارآمد است.

این گروه خواستار اقدامات پیشگیرانه بیشتر از جمله مدیریت بهتر جنگلداری شده است.

در موج گرمای اخیر اروپا که بدترین گرمای سال‌های اخیر اروپا محسوب می‌شد، دست‌کم ۱۳ نفر جان خود را از دست دادند و بسیاری از کشورها مانند فرانسه رکورد بالاترین میزان دمای ثبت‌شده خود را زدند.

صدها آتش نشان و ۱۰ هواپیما برای مقابله با آتش‌سوزی در جنوب فرانسه که بیش از ۶۰۰ هکتار از زمین‌های منطقه "گارد" در آن سوخته بود برای مبارزه با آتش تلاش می‌کردند.

ارتش اسپانیا نیز پس از وقوع آتش‌سوزی بزرگ در منطقه کاتالونیا، یک واحد متشکل از ۱۲۰ متخصص برای کمک به آتش‌نشانان محلی مستقر کرد.

آتش‌سوزی‌های مرگبار در کالیفرنیا در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی حداقل جان ۶۵ نفر را گرفت.

بنا بر گزارش اسکای نیوز، از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون بیش از ۱۴۰۰ آتش‌سوزی طبیعی در اروپا گزارش شده است.

منبع : خبرگزاری ايسنا