کد مطلب: 134593
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۱
وزیر نیرو گفت: این مسئله پنهانی نیست که در شرایط فعلی، الحاق ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا تاثیر به سزایی در افزایش تاب آوری در برابر تحریم‌ها خواهد داشت.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان در نشست خبری امضای هشت سند همکاری میان ایران و روسیه گفت: این مسئله پنهانی نیست که در شرایط فعلی، الحاق ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و تحرک وسیع‌تر در توسعه روابط اقتصادی با همسایگان تأثیر به سزایی در افزایش تاب آوری در برابر تحریم‌ها خواهد داشت. براین اساس وزارت نیرو به عنوان مسئول کمیسیون اقتصادی و تجاری ایران با روسیه، افغانستان، تاجیکستان و ارمنستان وظیفه قابل ملاحظه‌ای در عملیاتی کردن این راهبرد جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت.

وی افزود: با توجه به اینکه روسیه و قزاقستان از بزرگترین صادرکنندگان غلات هستند طبیعتاً با عملیاتی شدن موافقتنامه اوراسیا مسیر ترانزیت شمال – جنوب می‌تواند به عنوان یک امتیاز در اختیار این دو کشور قرار بگیرد تا محصولات خود را از یک مسیر به مراتب کوتاه‌تر از مسیر فعلی صادر کنند. در حال حاضر توافق‌های خوبی میان جهاد کشاورزی و دستگاه‌های مسئول در روسیه برقرار شده است که امیدواریم با رفع برخی از تنگناهای مربوط به مراودات مالی این کار سرعت بیشتری بگیرد.

به گفته این مقام مسؤول در زمینه برق نیز مذاکرات فشرده‌ای با کشورهای همسایه داشته‌ایم تا از مسیر آذربایجان به روسیه و یا از مسیر گرجستان، ارمنستان به روسیه سیستم برق ایران و روسیه را به یکدیگر متصل کنیم که این مهم راه را برای پایداری شبکه‌ها و افزایش تبادلات و ارتباط با منطقه فراهم می‌کند. در زمینه خدمات فنی و مهندسی نیز در مذاکرات مختلف میان طرفین به ویژه در قالب کمیسیون‌های مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری فرصت‌های خوبی برای تشکیل شرکت‌های مشترک و عرصه این خدمات به کشورهای منطقه فراهم شده است.

وزیر نیرو اظهار داشت: همچنین در زمینه ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیز با توجه به امکاناتی که روسیه وجود دارد، زمینه برای همکاری دو طرف برای ساخت پنل‌های خورشیدی هم فراهم شده است.

منبع : خبرگزاری مهر