کد مطلب: 134522
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۴
این روزها بحث اجاره مسکن به شدت گریبان مستاجران را گرفته و آنها را مستاصل کرده است. موضوع آنقدر بالاگرفته که نایب رییس مجلس هم گفته اجاره مسکن برای برخی نمایندگان مجلس نیز سخت شده است. البته آنچه در این اظهارنظرات برای نمایندگان مغفول می‌ماند، این است که نمایندگان کمک‌هزینه اجاره مسکن را بدون طی کردن روند طولانی و فرسایشی یافتن بانک وام دهنده و چندین ضامن دریافت می‌کنند؛ امتیازی که از مزایای نمایندگی مردم است البته مردم عادی از آن بی‌بهره هستند.
 
به گزارش ایران خبر، مسعود پزشکیان مدعی شده که افزایش قیمت خانه و اجاره بهای مسکن به گونه ای بالا بوده که بسیاری از نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند. گرچه پزشکیان تنها به گفتن این جمله بسنده کرده و از عدد و رقم وام سخنی نگفته است. اما آنچه که از جزئیات میزان وام در رسانه ها و از زبان برخی نمایندگان نقل شده رقمی بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان است. 

گرچه رقم وام از سوی برخی رسانه ها حدود ۱۵۰ میلیون تومان مطرح شده و میزان درستی یا نادرستی آن مشخص نیست، اما به نظر می رسد مبلغ وام رقمی بیشتر از این باشد که برخی آنرا مطرح کرده اند.

پیش ازاین غلامرضا تاجگردون عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مصاحبه ای عنوان کرده بود که رقم پرداخت هزینه رهن مسکن به نمایندگان ۲۵۰ میلیون تومان است و بنا به گفته محمد دهقان نماینده مردم چناران، در صورت تقاضای نمایندگان و موافقت رئیس مجلس به این وام از ۳۰ تا ۵۰ میلیون نیز اضافه می‌شود. بد نیست بدانیم که این وام بدون سود است و نمایندگان می توانند وام را در مدت ۲۰ سال با کسر از حقوق شان پرداخت کنند.

وام ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومانی در ابتدای شروع دوره نمایندگی به نمایندگان پرداخت می شود که همین مبلغ در حدود چهار سال پیش رقم بالایی محسوب می شد و اگر نخواهیم اغراق کرده باشیم که رقم وام می توانست کمک قابل توجهی برای خرید خانه در نقاط مناسب تهران باشد اما باید گفت که مقایسه مبلغ دریافتی وام با هزینه اجاره بهای مسکن در چهار سال گذشته قابل قیاس نیست و مبلغ اختصاص یافته برای کمک هزینه مسکن بسیار بالاتر از میزان اجاره بها در آن دوران می باشد.

بنابراین بد نیست نمایندگانی که این امتیازات را به واسطه نمایندگی و دفاع از حقوق مردم دریافت می کنند در راستای شفاف سازی دریافتی و مزایای خود ریز هزینه ها و مبالغ دریافتی از مجلس را در سامانه ای مختص به نمایندگان مجلس منتشر کنند.

بررسی هزینه های اجاره بها در مناطق مختلف تهران نشان می دهد که با رقم وام پرداختی به نمایندگان اگر فردی بخواهد در مناطق مناسب تهران هم خانه ای رهن کند این امکان وجود دارد.

برای مثال طبق گزارش میدانی که اقتصاد آنلاین در ۲۱ خرداد ماه امسال منتشر کرده رقم ودیعه مسکن در منطقه ای همچون سعادت آباد مبلغی حدود ۱۰۰ میلیون تومان است که البته باید ماهیانه مبلغی هم بابت اجاره پرداخت شود که با توجه به حقوق نمایندگی عدد بالایی نیست. یا اجاره آپارتمان ۱۲۰ متری در منطقه شهرک ژاندارمری حدود ۲۵۰ میلیون تومان است. 

با این تفاسیر، باید گفت که اختصاص رقم ۲۵۰ میلیون تومانی برای هزینه اجاره مسکن نمایندگان مبلغ نسبتاً بالایی است و چرا نمایندگان با این رقم نمی توانند اجاره بهای محل سکونت خود را بپردازند جای سوال و تعجب است.

این موضوع باید برای مسئولان این نگرانی و دغدغه را بوجود بیاورد که در حالی نمایندگان مجلس نسبت به عموم جامعه دریافتی و مزایای بالایی دارند اما از تامین هزینه ها و نیازهای خود ابراز ناتوانی می کنند، بنابراین در این بین مردم عادی جامعه که میانگین درآمد آنان رقمی بین ۳ تا ۴ میلیون تومان است چگونه باید از پس هزینه های خود بربیایند.

چنانچه نابسامانی و افزایش غیر منطقی و سرسام آور قیمت مسکن در یک سال اخیر باعث شد بسیاری از خانواده ها از تهران به شهرهای دیگر یا حاشیه تهران مهاجرت کنند و دولت نشان داد که عملاً از مدیریت بازار مسکن ناتوان است.

آمادگی پاسخگویی به این سوال را ندارم

ما صحت این اظهار نظر پزشکیان را از نمایندگان مجلس جویا شدیم و همچنین درباره میزان وام دریافتی آنان از مجلس نیز سوال کردیم اما آنان در این باره اظهار بی اطلاعی کرده و گفتند که چنین وامی را دریافت نکرده اند. به نظر آنها ترجیح می دهند درباره این موضوع سکوت کنند یا حرفی نزند.

در تماسی که خبرنگار «قدس آنلاین» با احمد سالک نماینده مردم اصفهان داشت، وی در واکنش به این سوال اظهار کرد که بنده در حال حاضر آمادگی پاسخگویی به این سوال را ندارم. سالک گفت بنده نه چنین وامی را دریافت کرده ام و نه اطلاعی از آن دارم و بدون سند و مدرک حرف نمی زنم شاید در فرصتی دیگر پاسخ آن را بدهم.

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد نیز دیگر نماینده ای بود که نسبت به این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد و گفت باید بررسی کرد و دید این موضوع تا چه حد صحت دارد.

محرومیت مردم از امتیازات خاص نمایندگی

اما حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم اصفهان در پاسخ به سوال ما عنوان کرد که من در تهران منزلی اجاره نکرده ام و هیچ دریافتی بابت این موضوع از مجلس نداشته ام.     

البته وی در ادامه با اشاره به افزایش سرسام آور اجاره بها در کشور گفت: نرخ اجاره بها چه در شهرستان ها و چه در تهران بسیار بالاست و تامین هزینه های آن برای مردم سخت شده است. یکی از حوزه های بی توجهی های دولت در پنج سال گذشته حوزه مسکن می باشد. نمایندگان مجلس بالاخره می توانند مشکل خود را هر جور شده برطرف کنند اما باید پرسید که مشکل مردم چگونه حل خواهد شد و آنها از امتیازاتی که نمایندگان دارند، برخودار نیستند.

شبها در دفتر کارم میخوابم!

اما پاسخ ابوالفضل ابوترابی جالب توجه بود. وی در پاسخ به این سوال که آیا چنین وامی را دریافت کرده و اینکه آیا نمایندگان در تامین هزینه اجاره مسکن ناتوان هستند، اظهار داشت: خانواده من در نجف آباد اصفهان ساکن هستند، به همین دلیل اطلاعی از میزان اجاره بهای مسکن در تهران ندارم و خودم نیز شب ها در دفتر کارم می خوابم. نمی دانم با این وام کدام نقطه  تهران می توان خانه اجاره کرد.

البته تا جایی می دانم مبلغی که مجلس برای تامین مسکن نمایندگان پرداخت می کند رقمی حدود ۶ تا ۷ میلیون تومان در ماه است.

پرداخت مبلغی بصورت بلاعوض در دوره‌های قبلی مجلس

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک دیگر نماینده ای بود که به سراغ او رفتیم. کریمی گفت از آنجایی که خودم وامی برای هزینه مسکن از مجلس دریافت نکرده ام و همچنین خانه اجاره ای که از سوی مجلس تعیین شده باشد در اختیارم نیست، از جزئیات این موضوع اطلاعی ندارم.

وی در ادامه افزود: وام پرداختی مجلس برای تامین مسکن به دو صورت است. عده ای از نمایندگان ابتدا وام را می گرفتند و خودشان می رفتند پس از جستجو مسکن مدنظرشان را رهن می کردند و این هزینه ای که به آنها داده می شد بصورت وام بود و باید اقساطی آن را به مجلس بر می گردادنند، اما برخی دیگر از نمایندگان با هماهنگی مجلس منازلی را اجاره می کردند و مجلس هزینه اجاره را می پرداخت.

بنده چون در این زمینه اقدامی نکرده ام از میزان افزایش قیمت مسکن خبری ندارم. گویا دوره های قبلی مجلس مبلغی بصورت بلاعوض به عنوان کمک هزینه مسکن و سایر موارد به نمایندگان داده می شده اما در دوره دهم این مبلغ بصورت بلاعوض به نمایندگان پرداخت نشد بلکه کمک هزینه ها بصورت وام در اختیار نمایندگان قرار گرفت.

وام اجاره بهای مسکن را دریافت کرده‌ام

حمید گرمابی نماینده مردم نیشابور نیز در پاسخ به این سوال گفت که این وام را دریافت کرده و مبلغ این وام حداکثر ۲۵۰ میلیون تومان است و این مبلغ در واقع به عنوان هزینه ودیعه اجاره مسکن به نمایندگان پرداخت می شود.

وی اظهار کرد: اجاره بها در شهر تهران بسیار بالاست و در مناطق متوسط به بالای تهران مبلغ اجاره بها افزایش های نجومی دارد.

انشاالله که وامی نگرفته‌ام

محمد مهدی افتخاری نماینده مردم فومن اما با بیان اینکه این سوال را چرا باید در اتمام دوره مجلس بپرسید به این سوال واکنش نشان داد و گفت: مبلغ وام را نمی دانم و انشاالله که من این وام را نگرفته ام. بهتر است این سوال را از کسانی بپرسید که این وام را دریافت کرده اند./ عصر ایران

منبع : ایران آنلاین