کد مطلب: 133976
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۶
رییس جامعه جراحان ایران گفت: در جامعه پزشکی سخت نیازمند حمایت مردم هستیم چون حیثیت و اعتماد را از مردم می گیریم، بنابراین باید بیماران را راضی کرده و به آنها توجه کنیم.
 
به گزارش ایران خبر، دکتر ایرج فاضل در چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران اظهار داشت: اخلاق، مساله روز کشور و جامعه پزشکی است و موازین اخلاقی در جامعه رو به بهبود نیست که مسائلی از جمله اختلاس های کلان، افزایش پرخاشگری، طلاق، اعتیاد، آسیب های اجتماعی و پرونده های قضایی زیاد نشان دهنده آن است.
وی با طرح این پرسش که آیا جامعه پزشکی در شرایط سیر نزولی اخلاقی کنونی جامعه، باید بلغزد و سکوت کند یا خودش را حفظ کند؟ تصریح کرد: جامعه پزشکی نباید تسلیم نزول اخلاق در جامعه شود و باید این مسیر را عوض کند.
رییس جامعه جراحان ایران یادآور شد: در جامعه پزشکی سخت نیازمند حمایت مردم هستیم چون حیثیت و اعتماد را از مردم می گیریم، بنابراین باید بیماران را راضی کرده و به آنها توجه کنیم. البته ممکن است در برخی موارد نتوانیم برای تشخیص و درمان بیماران کاری انجام دهیم، اما می توانیم به آنها توجه کنیم و مطمئن باشیم که خشنود ما را ترک می کنند.
فاضل با بیان اینکه امروز شاهد هجمه های زیاد علیه جامعه پزشکی هستیم، افزود: ما از این هجمه ها ناخشنود هستیم و راه مبارزه با آن را توجه بیشتر به بیماران می دانیم که این بزرگترین پادزهر است؛ چراکه نمی توانیم به همان شکلی به ما حمله می شود به آن پاسخ دهیم و مردم، پزشکان را از گروه های مرجع و پیشرو می دانند و به آنها اعتماد دارند.
وی ضمن تاکید بر لزوم بازنگری در حوزه آموزش پزشکی، تاکید کرد: توجه به آموزش از مرحله کنکور تا آخرین مراحل تحصیل در دوره های فوق تخصص که البته به طور افراط در برخی رشته ها ایجاد شده اند، مهم است. متاسفانه در مرحله کنکور، یک جوان ۱۸ ساله که فاقد تجربه و درک صحیحی از پزشکی است را صرفا به خاطر کسب نمره، پذیرش می کنیم که این یکی از عجیب ترین روش ها است در حالی که قضاوت و پزشکی با جان مردم سر و کار دارد و صرف کسب نمره نمی تواند معیار پذیرش باشد.
فاضل همچنین گفت: طرحی در فرهنگستان علوم پزشکی تهیه و تدوین شد که براساس آن پیشنهاد شده که دوره پزشکی همانند سایر رشته ها، ناپیوسته باشد چون فردی که دارای مدرک لیسانس است چهار سال دانشگاه را دیده و جامعه را بهتر می شناسد، راحت تر و بهتر می تواند برای تحصیل در مقاطع بالاتر، تصمیم بگیرد. البته این طرح به صورت آزمایشی در دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز انجام شد. بنابراین یکی از راه های سامان دادن به آموزش پزشکی این است که افراد را به جای دیپلم، از لیسانس برای پزشکی پذیرش کنیم.  
فاضل با بیان اینکه وجود فوق تخصص در رشته های مختلف یکی از مشکلات کشور است، افزود: در برخی موارد مردم گمراه می شوند و متاسفانه این رویه در کشور باب شده که هر کس هر مشکلی دارد باید به فوق تخصص رشته مربوطه مراجعه کند به عنوان نمونه یکی از بیماران بنده برای مشکل غده، سراغ فوق تخصص غدد را می گرفت.  
رییس جامعه جراحان ایران تعرفه های پزشکی را عادلانه و منصفانه ندانست و گفت: قانون می گوید که تعرفه ها باید عادلانه باشد اما این تعرفه ها عادلانه نیست و تعرفه ها باید خیلی بیشتر از این باشد و متناسب با تغییرات اقتصادی جامعه و افزایش شاخص های اقتصادی، رشد پیدا کند اما یکی از مشکلات این است که تعرفه در محلی تصویب می شود که نمایندگان بیمه ها و مصرف کنندگان خدمات پزشکی، دارای بیشترین رای هستند و از این شورا، تعرفه عادلانه بیرون نمی آید.  
وی ادامه داد: در کشور، شبه بیمه داریم. البته همیشه روش های مترقی را از خارج می گیریم و آن را بومی می کنیم در حالی که بیمه باید مجموعه ای قدرتمند و ثروتمند باشد که بتواند نیازهای بیماران و مطالبات مراکز درمانی و تشخیصی را پاسخ دهد اما بیمارستان های دولتی و خصوصی، وضعیت مناسبی ندارند که باید امکانات علمی مورد نیاز آن تامین شود و با وجود مطالبات مراکز درمانی از بیمه ها، این امر محقق نخواهد شد.  
بنابر اعلام وبدا، ‌ فاضل تاکید کرد: طرح پزشکان یک مساله عجیب است و انگار فقط پزشکان از تحصیل رایگان در کشور استفاده می کنند. طرح تعهد نیروی انسانی بسیار ناعادلانه است چون فارغ‌التحصیلان باید نیمی از عمر خود را در طرح سپری کنند در حالی که رزیدنت یا فلوشیپ باید حقوق بگیرد که غالبا هم حقوق ها با تاخیر در نقاط دورست پرداخت می شود و این افراد مشکلاتی دارند که باید برطرف شود.
منبع : خبرگزاری ايسنا