کد مطلب: 133823
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۱
شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد: افزایش غلظت آلاینده ازن در هوای تهران طی دو روز گذشته (۱۳ و ۱۴ خرداد) سبب شد که هوای پایتخت پس از ۱۰۷ روز در شرایط آلوده قرار گیرد.
 

به گزارش ایران خبر، ازن آلاینده‌ای است که از واکنش برخی گازها مانند اکسیدهای نیتروژن، ترکیبات آلی و هیدورکربن‌ها ایجاد می‌شود. میزان غلظت این آلاینده با شدت گرفتن نور خورشید در ماه‌های گرم سال افزایش پیدا می‌کند همچنین موتورسیکلت و خودروهای کاربراتوری در تولید آلاینده ازن نقش عمده‌ای دارند.

ازن موجود در سطح زمین برای سلامت انسان، جانوران و گیاهان مضر است همچنین کودکان در مواجهه با آلاینده ازن در معرض خطر بیشتری هستند زیرا ریه‌های آن‌ها در حال رشد و تکامل است و اگر فعالیت کودکان در خارج از منزل هنگامی که سطح ازن بالا است، زیاد شود احتمال تاثیر این آلاینده بر سلامت آنان بیشتر می‌شود.

همچنین تنفس ازن می‌تواند سبب بروز مشکلات تنفسی مانند درد قفسه سینه، سرفه، سوزش گلو و گرفتگی ریه شود. از این رو توصیه می‌شود که در صورت افزایش غلظت این آلاینده در هوا، کودکان، بزرگسالان فعال و افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی از حضور طولانی مدت در فضای باز خودداری کنند.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آلاینده ازن طی سال گذشته، ۱۶ روز از هوای پایتخت را در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داد و طی امسال نیز غلظت این آلاینده در روزهای ۱۳ و ۱۴ خرداد ماه به ترتیب با شاخص میانگین ۱۰۸ و ۱۱۱ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس گرفت

منبع : خبرگزاری مهر