کد مطلب: 133015
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۱
وزیر کشور گفت:ظرفیت‌های منطقه‌ای و استانی ما می‌تواند در جهت رشد و توسعه استان‌ها و کشور واقعاً مؤثر باشد.
 

به گزارش ایران خبر، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ظهر امروز در حاشیه نشست کارگروه استانداران منطقه ۳ در جمع خبرنگاران، گفت: امروز جلسه‌ای داشتیم تحت عنوان جلسه منطقه‌ای و طبق تکلیفی که در برنامه شده و اقداماتی که در وزارت کشور و سازمان برنامه شکل گرفته، مقرر شده که ما ۹ منطقه در کشور متشکل از استان‌های مختلف داشته باشیم و خیلی از برنامه ریزی ها و اقدامات در حوزه اقتصادی، اشتغال و تجارت را با استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای انجام دهیم.

وی افزود: امروز دومین جلسه‌ای بود که در این قالب با استانداران منطقه سه شامل ایلام، کرمانشاه، لرستان و همدان داشتیم و تصمیمات خوبی هم گرفته شد.

وزیر کشور با بیان اینکه ظرفیت‌های منطقه‌ای و استانی ما می‌تواند در جهت رشد و توسعه استان‌ها و کشور واقعاً مؤثر باشد، گفت: یعنی اگر ما امکانات مناطق را در هم تلفیق کنیم و مشارکت ایجاد کنیم، می‌توانیم استان‌ها را به صورت مکمل به هم پیوند دهیم.

رحمانی فضلی افزود: به طور مثال ما می‌توانیم در یک منطقه‌ای از کشور بازار بزرگ تولیدات منسوجات داشته باشیم، جای دیگر بازار بزرگ تولیدات مبل داشته باشیم، گردشگری و امثال این موارد، بنابراین اصول کار در جلسات مشخص و تصمیمات خوبی هم در این خصوص گرفته شده و مطالعات در کل کشور در قالب مطالعات آمایشی صورت گرفته است.

وی گفت: در این جلسه بخشی از پروژه‌ها مطرح شد و مورد تصویب قرار گرفت، قرار شد استان‌هایی به شکل مشترک کار کارشناسی انجام دهند تا گام‌های بلندی در این حوزه برداریم.

وزیر کشور تاکید کرد: اگر این اتفاق بیافتد می‌تواند در جهت خودکفایی، استقلال اقتصادی بیشتر، به کار گیری منابع با بهره وری بالا و همچنین در حوزه مقاومت و استقامت منطقه‌ای و ملی گام بلندی به حساب آید.

رحمانی فضلی با بیان اینکه این موضوعی بین بخشی، استانی و ملی است، تصریح کرد: امیدوارم با کمک همه دستگاه‌های اجرایی در سطح ملی، منطقه‌ای و استانی میان دستگاه‌ها همکاری باشد، چون این کار جدید است ما قطعاً در مسیر با مشکلات و مسائلی مواجه خواهیم شد. اما کار در حوزه بین المللی و در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته کار جدیدی نیست.

وی با بیان اینکه در خیلی از کشورها کار به شکل منطقه‌ای انجام می‌شود، افزود: مکمل این کار ما در آینده این خواهد بود که نظام برنامه ریزی، بودجه ریزی، مالیاتی، بانکی، پولی و اداری ما همه در قالب منطقه‌ای ایفای نقش کنند.

وی گفت: اگر این نظام‌ها با توجه به این مدل برنامه ریزی خود را انطباق دهند، ما یقیناً می‌توانیم ظرفیت‌های بسیار بالایی را در استان‌ها فعال کنیم.

منبع : خبرگزاری مهر