کد مطلب: 132935
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۰
رئیس شورای شهر تهران گفت: متأسفانه طی ۲سال سپری شده از رأی معنادار شهروندان به شورای پنجم، هنوز شواهد، توجه سه قوه به این حمایت و تفویض اختیار مردم به نمایندگانشان در شورا را نشان نمی دهد.
 

به گزارش ایران خبر، محسن هاشمی در جلسه علنی امروز ۲۹ اردیبهشت اظهار داشت: امروز دومین سالروز رأی تاریخی شهروندان تهرانی به شورای پنجم است. آرایی که رکورد مشارکت مردم در انتخابات شورای شهر را در تاریخ ایران شکست و حضور حدود سه و نیم میلیون نفر شهروند تهرانی، پشتوانه بی سابقه‌ای را برای مدیریت شهری تهران آفرید.

وی ادامه داد: برای جمهوری اسلامی که مبدع نظام مردم سالاری دینی در جهان است، این شورا، بهترین ابزار برای تثبیت و تعمیق اراده مردم در اداره جامعه است و رأی و حمایت مردم از شورای پنجم یک تهدید نیست، بلکه فرصتی استثنایی است که در صورت عدم استفاده صحیح از آن موجب یأس و ناامیدی مردم و عدم تکرار آن خواهد شد.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: البته سنگین‌ترین بخش بار این امانت بزرگ بر دوش بنده و همکارانم در شورای پنجم برای تحقق مطالبات و انتظارات مردم است اما این به معنای بی مسئولیت بودن سایر قوا و دستگاه‌های نظام در برابر این بار نیست و امروز باید متأسفانه تصریح کنم که طی دو سال سپری شده از رأی معنا دار شهروندان به شورای پنجم، هنوز شواهد و قرائن توجه سه قوه به این حمایت و تفویض اختیار مردم به نمایندگانشان در شورای شهر دیده نمی‌شود و اغراق نیست اگر گفته شود مجموعه حمایتی که از نهاد مدیریت شهری در گذشته شده است، با این حمایت بی سابقه مردم نه تنها افزوده نشده بلکه به نوعی کاسته شده است.

وی گفت: بنده پیش از این بارها از تریبون شورای اسلامی شهر تهران به خود انتقادی از عملکرد مجموعه شورا و شهرداری دست زدم و اجازه می‌خواهم امروز و به پاس ادای امانت مردم و پاسخ دادن به انتظارات به حق شهروندان گلایه‌هایی نسبت به سایر دستگاه‌های مسئول در این میان عرض کنم.

هاشمی با بیان اینکه انتظار ما از دولت تدبیر و امید بیش از عملکرد دو سال گذشته آن در حوزه مدیریت شهری است، اعلام کرد: تهران و شهروندان تهرانی بار سنگین خدمات پایتختی جمهوری اسلامی را به دوش می‌کشند، بدون آنکه دولت مرکزی نقش خود را در حل مشکلات و مقابله با پیامدهای این وضعیت ایفا کند. مجلس شورای اسلامی نیز با وجود هم زبانی و همدلی با مدیریت شهری، تاکنون در عمل اقدام جدی و فراتر از گذشته در حل مسائل تهران برنداشته و تنها گام مثبت آن جلوگیری از تصویب لایحه دولت برای تملک درآمد پایدار مدیریت شهری بوده که آن نیز هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

وی تاکید کرد: از دستگاه قضائی با مدیریت جدید نیز انتظار داریم با اطلاع رسانی نسبت به سرنوشت پرونده مرتبط با شهرداری تهران، هزاران میلیارد تومان از حقوق شهروندان تهرانی با رسیدگی قطعی به این پرونده‌ها احیا و بازگردانده شود و در بخش زیادی از مشکلات مردم که قابل حل است، ما را یاری کند.

هاشمی تصریح کرد: ضمن قدردانی از پرسنل زحمت کش صداوسیما باید تصریح کنم که پوشش اطلاع رسانی فعالیت‌ها، مشکلات و نیازهای مدیریت شهری تهران در دوره فعلی در مقایسه با دوره‌های گذشته افت محسوسی داشته است درحالیکه این انتظار وجود داشت که صداوسیما با شورای پنجم که از آرا و نمایندگی چندین برابری مردم برخوردارند، تعامل قوی‌تری داشته باشد تا نمایندگان مردم بتوانند مطالبات عمومی و مسائل شهروندان را بهتر منعکس کنند.

به گفته هاشمی، از سایر نهادهای حاکمیتی مانند سپاه پاسداران، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی نیز انتظار داریم که نه تنها سطح همکاری و تعامل و کمک به مدیریت شهری را نسبت به دوره گذشته کاهش ندهند بلکه حمایت و کمک به حل مسائل شهری در تهران را در اولویت قرار دهند، چرا که نارضایتی مردم در شرایط فعلی بزرگترین تهدید برای نظام باید مهم‌تر از تهدیدات خارجی باشد و خدمت رسانی و حل معضلات جامعه بزرگترین بازدارندگی و قدرت دفاعی برای نظام محسوب می‌شود، مؤثرترین آرایش جنگی برای تهران، حل معضلات ریشه‌ای مردم و نشاندن لبخند رضایت بر لبان شهروندان مظلوم تهرانی است که بدون کمک و همراهی همه نهادها و دستگاه‌های مؤثر فراهم نخواهد شد. البته در این میان نقش مدیریت شهری، به ویژه شهرداری تهران از همه تاثیرگذارتر است.

وی ابراز امیدواری کرد انگیزه و اشتیاق مدیران و مسئولان شهرداری برای افزایش کارایی و خدمت رسانی به مردم در عمل دیده شود و از هرگونه اتلاف بیت‌المال، رانت، تخلف، هزینه‌های غیرضروری و تشریفاتی در این سال سخت برای مردم، جلوگیری شود.

هاشمی همچنین گفت: البته امیدوارم اعضای شورای اسلامی شهر تهران، با تقویت واقع بینی و عمل گرایی به جای ایده آل گرایی و بهبود وحدت و کاهش اختلاف سلیقه‌ها دو سال باقیمانده را با انگیزه و انرژی مضاعفی به خدمت بپردازند. همه ما با تجدید عهد با شهروندان تهرانی، از هرگونه انتقاد، پیشنهاد و نظر سازنده و کارشناسی برای رفع مشکلات و خدمت رسانی بهتر مدیریت شهری به مردم استقبال می‌کنیم و از همین جا از اصحاب رسانه و خبرنگاران خواهش می‌کنم که این ارتباط را به وسیله رسانه‌ها و فضای مجازی تسهیل و نزدیک‌تر کنند. امیدواریم که بتوانیم این بار سنگین امانت مردم را تا پایان دوره مسئولیت خود به درستی به مقصد برسانیم.

منبع : خبرگزاری مهر