کد مطلب: 132922
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۲
وزیر کشور از تعیین تکلیف 5 هزار میلیارد تسهیلات برای جبران خسارت مناطق سیل‌زده خبر داد و گفت: از این رقم دو هزار و 500 میلیارد تومان به بخش کشاورزی و همین رقم به بخش مسکونی اختصاص می‌یابد که پرداخت‌ها در این دو بخش شروع شده است.
 
به گزارش ایران خبر، «عبدالرضا رحمانی فضلی» روز شنبه پس از پایان جلسه بررسی رفع مشکلات پرداخت تسهیلات بانکی مناطق سیل زده در جمع خبرنگاران افزود: اخیراً در دولت تصویب شد ۱۵ هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات باید به افرادی که خانه‌هایشان خسارت دیده و یا کاملاً تخریب شده است پرداخت شود که پنج هزار میلیارد تومان آن تعیین تکلیف و در بین بانک‌ها تقسیم شده است و بانک‌ها باید آن را پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه بحث عقد قرارداد نیز در این جلسه مطرح شد گفت در این جلسه مقرر شد که با همه افراد عقد قرار داد تا آخر خرداد تدوین شود و پرداخت‌ها نیز همزمان با آن صورت گیرد.

رحمانی فضلی موضوع بعدی جلسه را ۱۰ هزار میلیارد تومان باقی مانده عنوان کرد و گفت: در جلسه امروز گفته شد در صورتی که بانک مرکزی این رقم را تأمین و تصویب کند، بانک‌ها در پرداخت آن مشکلی نخواهند داشت در غیر این صورت اگر دولت سود را تضمین کند حاضر هستند تعهد خود را انجام دهند.
رحمانی فضلی تصریح کرد: در جلسه امروز مقرر شد بنیاد مسکن موضوع را پیگیری کرده و بانک ها با معرفی نماینده ای کار را انجام بدهند.

وی با بیان این که بیش از پنج هزار روستا و 230 شهر در اثر سیل دچار آسیب شدند، ادامه داد: مردم شرایط سخت ایام سیل را پشت سر گذاشتند و در دوران مقابله با سیل با کمک مردم کار خوبی شد.الان هم که در دوره بازسازی و نوسازی هستیم، باید با همان هماهنگی و همکاری کارها را پیگیری کنیم.
وزیر کشور در عین حال گفت: همه اقداماتی که بنیاد مسکن، استانداران و دولت باید در دوران موقت انجام می دادند تا مردم در شرایط مطلوبی قرار بگیرند، انجام دادند.

رحمانی فضلی از تمهیدات دولت برای اجاره مسکن در مناطق سیل زده خبر داد و گفت: هر کسی آمادگی اجاره داشته باشد در روستاها 6 میلیون تومان و در شهرها 12 میلیون تومان می دهیم. علاوه بر این خانه های مسکن مهر را هم در اختیار سیل زدگان قرار دادیم هر چند باز هم شرایط اینها شرایط مطلوبی نیست.

وی از رسانه ها خواست همانند دوران مقابله با سیل کمک حال مردم باشند و افزود: در تامین معیشت و وسایل زندگی سیل زدگان هم اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.امکانات مورد نیاز مردم در انبارهاست و خانه هایی که تحویل بگیرند وسایل های آنها را تحویل می دهیم. هر چند همین الان هم می توانیم وسایل منزل آنها را بدهیم./ ایرنا

منبع : ایران آنلاین