کد مطلب: 132405
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۳
ظریف: نگاه ما به همه کشورهای عضو 1+4 یکسان نیست/ 1+4 از دید ما یک مجموعه است ولذا ما یک نامه مشابه به سران هر پنج کشور از طرف رئیس جمهور ایران نوشتیم/ روسیه و چین را یک شریک درازمدت می‌بینیم/ لاوروف: وضعیت توافق هسته‌ای را غیرقابل قبول است و ممکن است این توافق از بین برود/ این نتیجه سیاست های غیرمسئولانه آمریکا علیه ایران است
 

دیدار وزیران خارجه ایران روسیه دقایقی پیش در مسکو آغاز شد.

به گزارش ایرنا، دیدار محمد جواد ظریف و سرگئی لاوروف روز چهارشنبه در محل ساختمان ضیافت های رسمی وزارت خارجه روسیه در خیابان اسپریدونوفکا جریان دارد و مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار حضور دارد.
ظریف و لاوروف درخصوص مسائل دوجانبه، برجام و سایر مسائل منطقه ای و بین المللی گفت وگو و رایزنی می کنند.
تمدید برنامه همکاری های وزارتخانه های امور خارجه ایران و روسیه و نیز تفاهمنامه در زمینه تسهیلات ورودی و اقامتی برای اعضای خدمه پروازی شرکت های هواپیمایی دو کشور از دیگر موضوعات دستور کار وزیران خارجه دو کشور است.
در پایان این نشست وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه پروتکل توافق دوجانبه تسهیل شرایط سفر اتباع ایران و روسیه را امضا کرده و در کنفرانس مطبوعاتی نتایج مذاکرات خود را با اصحاب رسانه در میان می گذارند.

لاوروف: وضعیت موجود درباره برجام، حاصل سیاست‌های غیرمسئولانه آمریکاست

وزیر امور خارجه روسیه در پی اقدام ایران برای کاهش سطح تعهدات برجامی خود، وضعیت توافق هسته‌ای را غیرقابل قبول خواند و آن را نتیجه سیاست‌های غیرمسئولانه آمریکا دانست.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری آرتی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد که سیاست‌های غیرمسئولانه دولت آمریکا منجر به "وضعیتی غیرقابل قبول" شده است که ممکن است توافق چندجانبه درباره برنامه هسته‌ای ایران از بین برود.

لاوروف در نشستی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که شخصاً نامه‌ای از دولت ایران برای اطلاع‌رسانی به روسیه درباره آخرین تصمیم ایران درباره توافق هسته‌ای آورده است، آمریکا را مورد انتقاد قرار داد.

وی گفت: " تا جایی که من می‌دانم، کار اصلی ما در اینجا مذاکره درباره این وضعیت غیرقابل قبول است که در نتیجه رفتار غیرمسئولانه آمریکا برای برجام ایجاد شده است".

وزیر امور خارجه روسیه همچنین از پایبندی مداوم ایران به برجام علیرغم آن که آمریکا از این توافق خارج شده است قدردانی کرد.

ظریف در این باره گفت: " (این اقدامات) می‌توانند بازگردانده شوند. فرصتی ۶۰ روزه برای دیپلماسی فراهم است".

ظریف: اعضای برجام جز چین و روسیه به هیچ یک از تعهداتشان عمل نکردند

وزیر خارجه ایران گفت که روابط روسیه و چین با ایران در برخی موارد آنچه نبود که ما توقع داشتیم و افزود: سایر اعضای برجام به هیچ یک از تعهداتشان عمل نکردند، بیانیه‌های خوبی صادر شد ولی اقدامی صورت نگرفت.

 محمدجواد ظریف در جمع خبرنگاران ضمن قدردانی از مهمان نوازی گرم طرف روس و ابراز خرسندی از اینکه برای بیستمین بار لاوروف را در مسکو می‌بیند، گفت: در ابتدا مایلم مراتب تسلیت دولت و ملت ایران را برای حادثه آتش گرفتن هواپیما خدمت شما اعلام کنم.

ظریف از همکاری و حمایت انساندوستانه روسیه در مورد سیل سپاسگزاری کرد و افزود: ما امروز در آستانه جشن نهم می در روسیه هستیم و به شما و ملت روسیه تبریک می‌گوییم.

*نگاه ما به همه کشورهای عضو 1+4 یکسان نیست

وی افزود: یک سال قبل در چنین روزی آمریکا رسما از برجام خارج شد و قطعنامه 2231 را نقض کرد و نه تنها خودش این کار را کرد، بلکه مانع شد دیگران هم قطعنامه را رعایت کنند. ما براساس درخواستی که از دوستان روس و سایر شرکا در 1+4 شنیدیم، صبر کردیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: لازم است یک نکته را تأکید کنم، 1+4 از دید ما یک مجموعه است ولذا ما یک نامه مشابه به سران هر پنج کشور از طرف رئیس جمهور ایران نوشتیم، ولی این به معنای این نیست که نگاه ما به کشورهای عضو 1+4 یکسان است.

*روسیه و چین را یک شریک درازمدت می‌بینیم

به گزارش فارس، ظریف با بیان اینکه ما روسیه و چین و به ویژه روسیه را به عنوان یک شریک درازمدت می‌بینیم که روابط آن با ما در قالب روابط دوجانبه و بین‌المللی کاملا متفاوت است، عنوان کرد: به همین دلیل من نامه آقای روحانی به آقای پوتین را شخصا آوردم که اینجا تقدیم کنم.

وزیر خارجه بیان کرد: ما یک سال صبر کردیم، دوستان ما در روسیه و چین روابط خوبی را با ما حفظ کردند، گرچه در برخی موارد آنچه نبود که توقع داشتیم، ولی روسیه روابط بسیار خوبی با ما داشته و همکاری‌ها گسترش یافته است.

ظریف یادآور شد: ولی سایر اعضای برجام (فرانسه، آلمان، انگلیس و اتحادیه اروپا) به هیچ یک از تعهداتشان عمل نکردند. بیانیه‌های خوبی صادر شد، ولی اقدامی صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه روز چهارم می آمریکا تحریم‌های جدیدی را وارد کرد که امکان اجرای برخی مفاد برجام را کاملا منتفی می‌کرد، اظهارد اشت: اقدامی که امروز صورت دادیم در چارچوب برجام است و خارج از برجام نیست.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیشب به منظور انجام رایزنی‌های دوجانبه با همتای روس خود وارد مسکو شد.

 

 

منبع : ایران آنلاین