کد مطلب: 131124
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۸
با حضور معاون امور عمرانی استانداری کرمان عملیات اجرایی سد بند حوضه آبخیزداری بندمملکت آغاز شد.
 

به گزارش ایران خبر، سید مصطفی آیت الهی موسوی در حاشیه آیین آغاز احداث سیل بند حوضه آبخیز بند مملکت گفت: در راستای کاهش خطرات سیل برای شهر کرمان اجرای این پروژه را آغاز کردیم.


وی به اهداف اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: تلاش این است بخشی از آب حاصل از باران که از کوه های بالادست به سمت کرمان جاری می شوند را مهار کنیم.


معاون امور عمرانی استانداری کرمان ادامه داد: آب حاصل از سیل در این سیل بندها مهار و پس از کاهش شدت و رسوبات آنها به سازه های پایین دست و در نهایت از طریق کانال به اطراف کرمان هدایت می‌شود تا نگرانی ها در خصوص سیل برطرف شود.


وی با بیان این که نگرانی ها از بابت سیل که از شرق کرمان را تهدید می کرد با احداث این سیل بند برطرف می‌شود، اظهار کرد: متاسفانه شرق شهر کرمان در برابر سیل محافظ ندارد که درصددیم با این سیل بند در کوتاه ترین زمان ممکن مشکل را رفع کنیم. مطالعاتی در این خصوص در سال 94 انجام شده است؛ این مطالعات بخشی از نگرانی های ما در خصوص سیل را برطرف می کند.


وی عنوان کرد: 7 بند سنگ سیمانی برای حوضه آبخیز بند مملکت که از کوهپایه تا ده بالا و وسعت آن بیش از 43 هزار هکتار است در نظر گرفته شده که این 7 بند باید در کوتاه ترین زمان ممکن احداث شوند و باید ظرف 2 ماه احداث آنها پایان یابد.


معاون امور عمرانی استانداری کرمان با بیان این که برای حوضه بند مملکت 13 بند خاکی نیز در نظر گرفته شده، اظهار کرد: احداث هر یک از این بندهای خاکی به یک دستگاه داده خواهد شد و بایستی ظرف 3 تا 4 ماه آینده احداثشان پایان یابد.

وی، سایت پخش سیلاب و 4 هلالی نیز قسمتهای دیگر  این پروژه دانست و عنوان کرد: در مجموع طرح ایمنی حوضه آبخیز بند مملکت در برابر سیل ظرف 4 تا 6 ماه اجرا خواهد شد اما به دنبال کاهش این زمان هستیم.

موسوی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی سیل بند چشمه امام رضا با مساحت 4 هزار و 300 هکتار که زیرحوضه بند مملکت است با همکاری سپاه و ارتش آغاز شد، خاطرنشان کرد: آب حاصل از این سیل را به سمت رودخانه ماهانی در غرب هدایت و از شهر خارج می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای ایمن سازی حوضه آبخیز بند مملکت به جز شهر کرمان و سرآسیاب، 18 پارچه آبادی دیگر نیز در برابر سیل مصون می شوند.


منبع : خبرگزاری ايسنا