در نشست فراکسیون زنان با جمعیت مامایی ایران مطرح شد:

اتحاد فراکسیون زنان و جمعیت مامایی ایران برای نجات زنان و دختران مناطق سیل زده

کد مطلب: 131038
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۵
نشست فراکسیون زنان با حضور مسئولان جمعیت مامایی ایران به منظور ارائه راهکار برای نجات زنان و دختران گرفتار شده در سیل استان های مختلف کشور برگزار شد.
 
به گزارش ایران خبر، نشست امروز(سه شنبه 20 فروردین) فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پی دغدغه‌ای که برای ارائه خدمات بهینه به زنان و دختران استان‌های سیل‌زده کشور دارد با حضور مسئولان جمعیت مامایی ایران به منظور ارائه راهکار برای حمایت از گروه‌های آسیب پذیر این مناطق اعم از زنان باردار برگزار شد.
لازم به ذکر است که معصومه آقاپور نایب رئیس این فراکسیون بازدیدی از وضعیت شهرک سعدیه شیراز بعد از وقوع سیل داشته است، همچنین فریده اولادقباد فردا جهت بازدید از مناطق سیل‌زده لرستان عازم این استان خواهد شد.

اولادقباد: تلاش فراکسیون زنان با شعار زنان برای زنان در جهت نجات زنان و دختران مناطق سیل‌زده/ روستاهای سیل‌زده را دریابید

فریده اولادقباد گفت: از همان روزهای اول وقوع سیل با وزیر بهداشت در ارتباط با وضعیت استان گلستان و ضرورت رفع نیازهای آنها تماس گرفتم و پیشنهاد دادم که باید بسته‌های بهداشتی در کنار تغذیه و سایر امکانات در اختیار مردم سیل‌زده قرار گیرد که در پی آن دکتر نمکی به دانشگاه علوم پزشکی این استان ماموریت داد.
رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی افزود: هم‌اکنون باید استان‌های سیل‌زده براساس میزان خسارتی که به آنها وارد شده، اولویت‌بندی شوند، چرا که بسیاری از افراد حاضر در این مناطق با شرایط بحرانی مواجه شده‌اند، کما اینکه به تازگی فیلمی را مشاهده کردم که در آن یکی از زنان باردار مناطق سیل‌زده استان لرستان با مشکل جدی مواجه شده بود.
وی یادآور شد: تعداد زیادی از روستاهای مناطق سیل‌زده با مشکل قطع ارتباط تلفنی مواجه بودند که با حضور وزیر ارتباطات رفع شد، بنابراین در شرایط کنونی موضوع بهداشت زنان و دختران است که باید مورد توجه قرار گیرد، چرا که آب شرب و فاضلاب در این مناطق با هم آمیخته شده است که می‌تواند عامل ایجاد بیماری در این افراد باشد.
اولادقباد تصریح کرد: زنان و دختران مناطق سیل‌زده به دلیل عفاف حاضر نیستند به پزشک مرد مراجعه کنند، و این در حالی است که در پی گرم شدن هوا در پلدختر و استان خوزستان، ابتلا به بیماری‌های عفونی آنها را تهدید می‌کند، بنابراین در این زمینه به منظور پیشگیری نیاز به حمایت جمعیت مامایی ایران داریم.
وی در ادامه تاکید کرد که آماده هر نوع همکاری جهت اعزام نیروی انسانی جمعیت مامایی ایران که در مقطع تحصیلات تکمیلی در رشته روانشناسی تحصیل کرده‌اند، به مناطق سیل‌زده برای ارائه خدمات هستند، چرا که حضور آنها در حوزه‌های درمان، پیشگیری و آموزش از اهمیت بسزایی برخوردار است، ضمن اینکه آنها می‌توانند در رابطه با مراقبت از زنان باردار نقش موثری را ایفا کنند.
اولادقباد خاطرنشان کرد: هم‌اکنون زنان باردار بسیاری در روستاهای مناطق سیل‌زده نیاز به کمک دارند و بی‌توجهی به آنها می‌تواند سلامت مادر و نوزاد را به خطر بیاندازد، همچنین بالا رفتن قند خون در مادران بارداری که به دیابت مبتلا هستند و ابتلا به مسمومیت آنها را تهدید می‌کند.
وی تاکید کرد: ما نباید فراموش کنیم که مردم استان‌هایی که در شرایط کنونی درگیر سیل شده‌اند، در طول مدت 8 سال جنگ تحمیلی مقاومت و ایستادگی کردند تا یک وجب از خاک ایران به دست دشمن نیفتد، بنابراین در شرایط کنونی ما موظفیم در هر جایگاهی که هستیم به آنها کمک کنیم.
اولادقباد اظهار کرد: جمعیت مامایی ایران می‌تواند از کمک نیروهای بومی مراکز درمانی استان‌های سیل‌زده از جمله گلستان، فارس، کرمانشاه، لرستان و ایلام برای کمک به زنان و دختران این مناطق استفاده کند. همچنین با توجه به شرایط اضطراری این مناطق لازم است این استان‌ها براساس خساراتی که به آنها وارد شده، اولویت‌بندی شوند، ضمن اینکه فراکسیون زنان این آمادگی را دارد که جمعیت مامایی ایران را با جمعیت هلال احمر ارتباط دهد.
وی افزود: باران رحمت الهی است و باید منابع آبی را به خوبی مدیریت کنیم تا تنش آبی ایجاد شده در کشور رفع شود، ضمن‌اینکه این وظیفه خطیر مسئولان است که زیرساخت‌های اساسی را تامین کنند تا با کمبود آب مواجه نشویم و رسالت خود را در این زمینه به نحو احسن انجام دهند.
اولادقباد در ادامه به همکاری تنگاتنگ فراکسیون زنان با جمعیت هلال احمر در تهران برای ارسال امکانات مورد نیاز مناطق سیل‌زده اشاره کرد که در پی آن لوازم تهیه شده در حال ارسال است.
وی با تاکید بر اینکه روستاهای سیل‌زده را باید دریابید، عنوان کرد: آنچه مسلم است شهرها دارای مرکز بهداشت هستند، اما در روستاها زنان و دخترانی هستند که به امکانات بهداشتی دسترسی ندارند، بنابراین لازم است در هر روستا یک ماما جهت ارائه خدمات به آنها و همکاری با جمعیت هلال احمر مستقر شود.
رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شعار زنان برای زنان باید سرلوحه اقداماتمان در جهت حمایت از زنان و دختران مناطق سیل‌زده کشور قرار گیرد، عنوان کرد: تعامل نیروهای جمعیت مامایی ایران با بیمارستان‌های صحرایی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است، ضمن اینکه لازم است در هر کدام از آنها ماما، روانشناس و متخصص زنان و زایمان مستقر شوند.
آقاپور: 228 زن باردار در مناطق سیل‌زده شیراز نیاز به رسیدگی ویژه دارند
معصومه آقاپور علیشاهی در پی بازدیدی که از شهرک سعدیه شیراز و خسارات ناشی از وقوع سیل در این منطقه داشته است، گفت: هم‌اکنون 228 زن باردار در مناطق سیل‌زده وجود دارند که 55 نفر از آنان در ماه‌های هشتم و نهم هستند و هم از بابت تغذیه و هم بهداشت نیاز به رسیدگی ویژه دارند.
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اغلب این زنان در سنین پایین قرار دارند و به دلیل وضعیت بحرانی که با آن مواجه شده‌اند، دچار اضطراب هستند، ضمن اینکه از نظر تغذیه با مشکل مواجهند که در این رابطه با جمعیت هلال احمر هماهنگ کردیم که آنها را نشانه‌دار کنند، اما باز هم این افراد در حوزه درمان نیاز به رسیدگی دارند.
نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در ادامه به وضعیت وخیم مسافران درگیر سیل در دروازه قرآن اشاره کرد که تعدادی از افراد دیابتی که در بین آنها قرار داشتند، دچار قطع عضو شدند و این امر فضای نامناسبی را در این شهر ایجاد کرده است.
وی یادآور شد: بسیاری از منازل در پی وقوع سیل با مشکلاتی مواجه شده‌اند، کما اینکه هنوز تعداد زیادی از آنها از گل و لای تخلیه نشده‌اند و بوی نامطبوعی در این فضا پیچیده است.
آقاپور در پایان تصریح کرد: هم‌اکنون دو پزشک ماموریت یافته‌اند که با جمعیت هلال احمر در این منطقه همکاری کرده و به ارائه خدمات بپردازند، اما باز هم لازم است تشکلی ایجاد شود به ویژه در رابطه با زنان باردار باید تدابیری در جهت حمایت خاص از آنها اندیشیده شود.
وی تاکید کرد: فراکسیون زنان نگران وضعیت زنان و دختران مناطق سیل‌زده است، بنابراین لازم است در قالب جمعیت هلال احمر یا مدیریت بحران برای رسیدگی به وضعیت آنها چارچوبی با عنوان گروه‌های آسیب پذیر تعریف شود. ضمن اینکه لازم است به این نکته توجه شود که برخی از زنان باردار در این مناطق دچار دیابت هستند و در این شرایط قند خون آنها به شدت بالا رفته تا جایی که تعدادی از آنها در معرض خطر به کما رفتن قرار گرفته‌اند و این امر می‌طلبد به سرعت برای ارائه خدمات درمانی به آنها وارد عمل شویم.
آقاپور خاطرنشان کرد: باید شرایط بحرانی را به دو صورت کوتاه مدت و میان مدت برای ارائه خدمات تعریف کنیم و افرادی برای مدیریت بحران تربیت شوند، ضمن اینکه تامین نیروی انسانی جهت رفع نیازهای جسمی و روحی زنان و دختران مناطق سیل‌زده باید در اولویت قرار گیرد.
سعیدی: فقر بهداشتی مناطق سیل‌زده محصول بی‌اعتمادی عمومی به روند امدادرسانی
در ادامه فاطمه سعیدی گفت: هم‌اکنون وجود آب‌های آلوده و فعالیت زنان دوشادوش مردان در میان این آب‌ها نگرانی بروز بیماری‌های عفونی در بین زنان را تشدید می‌کند که بعد از رفع بحران ایجاد خواهد شد و ممانعت از بروز این مشکل نیاز به پیشگیری دارد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه زنان مناطق سیل‌زده در رابطه با تامین نیازهای بهداشتی مظلوم واقع شده‌اند، تصریح کرد: لازم است در جهت تامین امکانات مورد نیاز مناطق سیل‌زده فرهنگسازی شود و آموزش‌های صحیح از طریق رسانه ها ارائه شود.
سعیدی با اشاره به لیست تجهیزات بهداشتی مورد نیاز مناطق سیل‌زده، یادآور شد: افراد می‌توانند برای کمک به مناطق سیل‌زده شامپوی طبی، صابون‌های گوگردی، پوشاک مناسب و دیگر لوازم بهداشتی مورد نیاز به ویژه برای زنان را به این مناطق ارسال کنند.
عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه استان لرستان در وضعیت قرمز قرار داشته به همین دلیل باید در اولویت دریافت تجهیزات مورد نیاز قرار گیرد، تاکید کرد: فراکسیون زنان در حال همکاری با خیرین برای تامین مایحتاج زنان مناطق سیل‌زده است، اما یکی از مشکلات موجود این است که برخی رسانه‌ها به بی‌اعتمادی عمومی نسبت به دریافت کمک‌های مردمی توسط مردم سیل‌زده دامن می‌زنند، به همین دلیل اعضای این فراکسیون ناچار هستند که به همراه خیرین برای خرید وسایل ورود کرده و با مشارکت برخی از آنها این تجهیزات را به دست مردم مناطق سیل‌زده برسانند.
ذوالقدر: تسریع روند امدادرسانی در گروی همکاری سازمان‌های مردم نهاد است
در ادامه سیده فاطمه ذوالقدر با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های نمایندگان زن مسائل بهداشتی زنان و دختران در مناطق سیل‌زده است، افزود: این جلسه به منظور تعامل بین فراکسیون زنان و جمعیت مامایی ایران تشکیل شده است تا بتوانیم مسائل را به طور جدی و تخصصی پیگیری کنیم.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: هم‌اکنون جمعیت هلال احمر به عنوا نهاد دولتی در حال ارائه خدمات به مناطق سیل‌زده کشور است، اما در حال تماس با سازمان‌های مردم نهاد هستیم که در جهت تسریع روند ارائه خدمات در این بخش وارد عمل شوند تا از این طریق مانع از بروز مشکلات بهداشتی در این مناطق شویم.
عابدی: جمعیت مامایی ایران آماده همکاری با جمعیت هلال احمر در مناطق سیل زده است
زهرا عابدی گفت: رئیس جمعیت مامایی ایران شعبه استان فارس ماموریت می دهم که این افراد را مورد بررسی قرار دهند و با تشکیل گروهی به رفع نیازهای بهداشتی ضروری آنها بپردازند. همچنین کمبود تغذیه در آنها را رفع کنند.
رئیس جمعیت مامایی ایران یادآور شد: جمعیت مامایی ایران برای ارائه خدمات در این بخش نیاز به همکاری جمعیت هلال احمر دارد تا تجهیزات دارویی و پزشکی مورد نیاز آنها را فراهم کند، ضمن اینکه اگر نیاز باشد، با کمک ماماهایی که در مقطع تحصیلات تکمیلی در رشته روانشناسی تحصیل کرده اند، برای رفع مشکلات روانشناختی که در مناطق سیل زده ایجاد شده، وارد عمل خواهیم شد.
وی افزود: جمعیت مامایی ایران در زمینه تامین تجهیزات با محدودیت مالی مواجه است اما قطعاً این آمادگی را دارد تا در حوزه درمانی با جمعیت هلال احمر مشارکت کند، ضمن اینکه باید مکانی جهت معاینه زنان و دختران مستقر در مناطق سیل زده آماده شود تا بتوانیم برای آموزش و پیشگیری از بروز بیماری های عفونی در بین آنها اقدام کنیم.
عابدی خاطرنشان کرد: در تماسی که با اداره مامایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز داشتم گفته شد که در رابطه با مشکل مراقبت از زنان باردار در پی وقوع سیل گزارشی ارائه نشده است، ضمن اینکه در حوزه معاونت درمان 238 نفر مادر پُر خطر داشتیم که مراقبت های لازم از آنها صورت گرفته است.
وی عنوان کرد: جمعیت مامایی ایران در استان های شیراز و لرستان شعبه دارد، ضمن اینکه در رابطه با ارزیابی اولیه نیاز مادران باردار در تامین منابع انسانی با مشکلی مواجه نیستیم.
عابدی اظهار کرد: مهم ترین معضل بعد از بروز حوادث طبیعی بازگرداندن مادران و دختران به روال طبیعی زندگی است، ضمناینکه گروه های آسیب پذیر مورد توجه جمعیت مامایی ایران هستند که در این راستا برای ارائه خدمات اعلام آمادگی می کنیم.
وی با بیان اینکه باید ارتباط فراکسیون زنان و جمعیت مامایی ایران پُررنگ شود، تاکید کرد: جمعیت مامایی ایران دارای گروه‌های ماما امداد است که در زمینه ارائه خدمات پای کار هستند و آماده هر گونه همکاری با دانشگاه های علوم پزشکی و جمعیت هلال احمر و بسیج جامعه پزشکی است.
عابدی تصریح کرد: هم‌اکنون استان‌های فارس، لرستان و خوزستان باید در اولویت قرار گیرند و تامین نیروهای انسانی در آنها تقویت شود، به ویژه استان خوزستان که در وضعیت نیمه قرمز قرار دارد.
رئیس جمعیت مامایی ایران بیان کرد: جمعیت مامایی ایران در شرق استان گلستان شعبه دارد و بر اساس گزارشی که ارائه شده  مشکلی در این منطقه در رابطه با مراقبت در حوزه مامایی وجود نداشته است./