کد مطلب: 130236
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۹
اولین کنسرت از پروژه «هنر برای همه» شامگاه یکشنبه چهارم فروردین‌ماه با اجرای محمد معتمدی در پردیس تئا‌تر تهران در منطقه خاوران برگزار شد. ایده‌ایی که اواخر سال ۹۷ از سوی معتمدی خواننده موسیقی ایرانی مطرح شده بود و سرانجام با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و با فروش بلیت‌هایی به قیمت ۲۵ هزار تومان به بار نشست.
 
به گزارش ایران خبر، محمد معتمدی پیش از این درباره اجرای این طرح گفته بود: «اجرای این طرح از آنجایی به ذهنم رسید که طی سال‌های اخیر همیشه شاهد این موضوع بوده‌ام که بخش زیادی از جامعه و مردم علاقه زیادی به دیدن کنسرت دارند؛ اما متأسفانه فقدان توان مالی اغلب مردم آن هم در شرایط اقتصادی فعلی اجازه نمی‌دهد که آن‌ها شرایطی برای تماشای کنسرت‌های با کیفیت داشته باشند...»این اجرا که در قالب نخستین کنسرت معتمدی در سال جدید بود با استقبال خوب مخاطبان همراه شد؛ این هنرمند در ابتدای برنامه ضمن عرض تبریک سال جدید و خیر مقدم به تماشاگران گفت: در دل ما جز آرزوهای خوب وجود ندارد و خوشحالم که سال جدید را با نوا و نغمه آغاز می‌کنیم و امیدوارم سال جدید سالی پر از عشق و سلامتی باشد و تشکر می‌کنم از کسانی که برای طرح «هنر برای همه» همکاری کردند زیرا فکر می‌کردم از بین مدیران کسی برای اجرای پروژه پیشقدم نباشد؛ ولی دیدیم این‌طور نیست و دوستان ما در سازمان فرهنگی هنری شهرداری از طرح استقبال کردند. حال امیدوارم این طرح همیشگی باشد؛ زیرا ما از این صحنه بیرون می‌رویم و این بقیه هنرمندان هستند که می‌توانند ادامه‌دهنده کاری باشند که امروز آغاز شده است.
این خواننده موسیقی در بخش دیگری از کنسرت خود اظهار داشت: زمانی که می‌خواستیم اولین برنامه را اجرا کنیم تمام تلاش خود را انجام دادیم که کم‌کاری در این زمینه اتفاق نیفتد؛ از این جهت برنامه‌ریزی‌ها را به شکلی انجام دادیم که قطعات مورد توجه شما قرار گیرد. البته ما از آلبوم «حالا که می‌روی» قطعاتی را آماده نکردیم؛ چون این آلبوم به تازگی منتشر شده و نیازمند برنامه‌ریزی‌های دیگری برای کنسرت است که من به شما قول می‌دهم قطعاتی از این آلبوم را نیز در کنسرت‌های بعدی تقدیم شما عزیزان کنیم.
قطعه «یلدا» با ترانه بهمن محمدزاده و آهنگسازی محمد معتمدی، «کویر» با شعر و آهنگ محمد معتمدی، «آرام من» با شعر و آهنگ مسعود کرامتی، ساز و آواز «در خیالات خودم بارانی نیست»، «من مست توام»، «روشنی روی تو»، «کوبار» با شعر غلامرضا طریقی و آهنگسازی بهزاد عبدی، «خیام‌خوانی»، تیتراژ فیلم «سیانور» همراه چند قطعه دیگر آثاری بودند که در این کنسرت به اجرا در آمد. قطعه پایانی کنسرت هم که اثری ملی - میهنی بود به تمام شهدای کشور تقدیم شد.
معتمدی در گفت‌و‌گو با «ایران» در خصوص این اجرا و ادامه این طرح گفت: اجرای پروژه «هنر برای همه» عهدی است که با مردم کشورم بسته‌ام و از انجام این کار هم بسیار خوشحال هستم و بسیار خرسند از اینکه شروع بسیار خوبی هم داشت؛ اما طرحی که پیشنهاد داده‌ام براین اساس است که هر هنرمند در سال یک بار آن را اجرا کند. مسئله این است که هنرمندان انرژی و در واقع توان محدودی دارند و نمی‌توانند تمام کار‌ها را از صفر تا صد برعهده بگیرند. البته در انجام این کار سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران مساعدت خوبی با ما داشتند؛ ولی واقعیت این است که برای برگزاری این کار بنده به عنوان یک هنرمند دست تنها بودم و همه کار‌ها از مرحله مجوز تا اجرا برعهده خودم بوده است.
او افزود: امیدوارم همه کسانی که در این کشور به نوعی عهده‌دار مسئولیتی هستند در اجرای این کار ما را همراهی کنند. این طرح نه برای نهاد، جناح خاصی و شخص خاصی است و برای مردم بوده و هست؛ بنابراین هر کسی که عاشق مردم است ما را همراهی کند و نگذارند این حرکت متوقف شود.
معتمدی در مورد تصویب واریز ١٠ درصد بهای بلیط اجراهای صحنه‌ای در تهران و کلان‌شهر‌ها به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور نیز به «ایران» گفت: موسیقی مانند قطاری است که به کندی و به سختی در این مملکت حرکت می‌کند خصوصا موسیقی‌هایی که اصیل و فاخر هستند؛ بنابراین به اعتقاد من تصویب این موضوع باعث می‌شود خروجی موسیقی‌های بازاری پررونق‌تر شده و موسیقی‌های اصیل کم رونق ترشوند.
این مصوبه بدون مطالعه و برنامه‌ریزی در حال انجام است، بدون آنکه بدانند خروجی آن چیست، تصویبش کرده‌اند و شرایط و محدودیت یکسانی برای کنسرت‌های بازاری، فاخر و اصیل در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین پرواضح است که کنسرت‌های جدی‌تر و هنری‌تر با سختی بیشتری روبرو خواهند بود و کنسرت‌های بازاری‌تر با رقیب کمتر و آزادانه‌تر به کار خود ادامه می‌دهند.
در اجرای کنسرت محمد معتمدی که شامگاه یکشنبه برگزار شد سیامک بهبانی نوازنده پیانو، سینا جهان‌آبادی نوازنده کمانچه، امیرحسین مختاری نوازنده قانون، کورش کشاورز نوازنده ویولنسل، سیروس مهاجری نوازنده کنترباس الکتریک، مجید یگانه‌راد نوازنده کاخن از اعضای این گروه اجرایی بودند./ ایران
 
منبع : ایران آنلاین