کد مطلب: 129592
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۵
شبکه خبری ان‌بی‌سی با استناد به گزارش یک هیئت از سازمان ملل ادعا کرده که روسای دو شرکت‌های تسلیحاتی کره‌ شمالی که در لیست سیاه سازمان ملل قرار دارند، مشغول فعالیت در ایران هستند.
 

به گزارش ایران خبر، شبکه ان‌بی‌سی آمریکا بر اساس گزارش "جمعی از کارشناسان سازمان ملل" ادعا کرده که این سازمان در حال تحقیق درباره فعالیت دو شرکت موشکی و تسلیحاتی کره‌ای است؛ این گزارش می‌گوید: دو شرکت کره‌ای مشکوک به این هستند که ضمن فعالیت در ایران احتمالاً در حال تخطی از تحریم‌های بین‌المللی هستند.

این گزارش با استناد به مدارک سفر رؤسای برترین شرکت‌های تسلیحاتی کر شمالی یعنی شرکت همکاری‌های معدن کاوی و توسعه تجارت کره(KOMID) که صادرکننده تجهیزات برای موشک‌های بالستیک و دیگر تسلیحات است و شرکت گرین پاین که جنگ‌افزارهای معمولی می‌فروشد، مدعی شده است که این افراد اخیراً به ایران سفر کرده‌اند.

هاف گریفیث، هماهنگ کننده شورای امنیت سازمان ملل متحد در امور تحریم‌های کره شمالی در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه خبری "ان‌بی‌سی" گفت که یک کشور عضو سازمان ملل به این هیئت اطلاع داده‌اند که دو شرکت تسلیحاتی کره‌شمالی که هر دو آن‌ها از سوی سازمان ملل در لیست سیاه قرار داده شده‌اند، در حال حاضر "تا حد زیادی" در ایران فعال هستند.

گریفیث در این باره گفت: "یک تحقیق درباره این‌که دقیقاً چه کسی در سفارت کره شمالی در تهران است و چه کاری در آن‌جا انجام می‌دهند، در حال انجام گرفتن است".

ان‌بی‌سی می‌نویسد: سازمان ملل در حال حاضر در حال بررسی ادعاهایی مطرح شده در این باره است و به صورت مکتوب رونوشت گذرنامه تمامی دیپلمات‌های کره‌شمالی مقیم تهران را از ایران درخواست کرده است.

ان‌بی‌سی در ادامه با استناد به گزارش یاد شده افزود: هیئت سازمان ملل اطلاعات گذرنامه چندین دیپلمات کرده شمالی را که پیش از این به عنوان رؤسای KOMID یا گرین پای در لیست سیاه قرار گرفته بودند احراز کرده و این اطلاعات را در اختیار مقامات ایرانی قرار داده است.

ان‌بی‌سی درحالی این گزارش را منتشر کرده و مدعی تخطی از تحریم‌های سازمان ملل است که جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است برنامه موشکی ایران در چارچوب هیچ توافق یا قطعنامه‌ای محدود نشده و نخواهد شد و ایران از همه ظرفیت‌های موجود برای پیش‌برد برنامه‌های موشکی خود که با انگیزه‌های دفاعی انجام می‌گیرد، استفاده خواهد کرد.

مسئولان کشورمان تاکنون به گزارش این شبکه آمریکایی مبنی بر تحقیقات سازمان ملل درباره همکاری ایران و کره شمالی در زمینه موشکی واکنشی نداشته‌اند.

منبع : خبرگزاری ايسنا