کد مطلب: 128841
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۱
یک نوزاد پسر ژاپنی که زمان تولد تنها ۲۶۸ گرم وزن داشت پس از پنج ماه در سلامت کامل از بیمارستانی در توکیو مرخص شده و عنوان کم‌وزن‌ترین نوزاد پسر در جهان که در سلامت متولد شده را به خود اختصاص داده است.
 
به گزارش ایران خبر، این نوزاد در ۲۴ هفتگی و پس از آن که رشدش در رحم مادر متوقف شد تنها با ۲۶۸ گرم وزن در بیمارستانی در توکیوی ژاپن متولد شد.
اما با گذشت پنج ماه از تحت درمان قرار گرفتن این نوزاد در بیمارستان، هم‌اکنون سه کیلو و ۲۳۸ گرم وزن دارد و به طور طبیعی تغذیه‌ می‌کند و از بیمارستان مرخص شده است.
طبق اعلام بیمارستان دانشگاه "کیئو"ی ژاپن، این نوزاد هم‌اکنون عنوان کم‌وزن‌ترین نوزاد پسری را که در سلامت متولد و از بیمارستان مرخص شده به خود اختصاص داده است. رکورد قبلی متعلق به نوزادی پسر در آلمان بود که در سال ۲۰۰۹ میلادی با وزن تنها ۲۷۴ گرم متولد شده بود.

هم‌چنین کم‌وزن‌ترین نوزاد دختر نیز در سال ۲۰۱۵ میلادی در آلمان تنها با وزن ۲۵۲ گرم متولد شده بود.
شانس زنده ماندنِ نوزادان کم‌وزن در پسران به طور قابل توجهی نسبت به نوزادان کم‌وزنِ دختر پایین‌تر است. اگرچه علت این موضوع هنوز به طور دقیق مشخص نشده است اما تصور می‌شود بخشی از دلیل آن مربوط به سرعت پایین‌تر رشد ریه‌ها در کودکان پسر باشد.
بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، طبق اعلام یونیسف ژاپن یکی از کمترین میزان مرگ و میرهای نوزادان را در جهان به خود اختصاص داده است.
منبع : خبرگزاری ايسنا