معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا:

اعتماد اروپا به ایران نابجا است

کد مطلب: 128622
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۸
معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا با طرح ادعاهایی علیه کشورمان، اعتماد اروپا به ایران در جریان راه‌اندازی کانال ویژه مالی برای تسهیل تجارت با تهران را نابجا توصیف کرد.
 
به گزارش ایران خبر، سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در یادداشتی درباره سازوکار ویژه مالی اروپا با ایران موسوم به "اینستکس" که در پایگاه خبری هیل منتشر شده است، نوشت: فرانسه، انگلیس و آلمان در ماه جاری (میلادی) به سرعت تلاش‌های خود برای حمایت از توافق هسته‌ای با ایران را با ایجاد یک کانال مالی در جهت تسهیل تجارت میان ایران و اروپا پیش برده‌اند.
مندلکر با طرح ادعاهایی علیه کشورمان در ادامه نوشت: این سه کشور اروپایی می‌گویند که این سازوکار مطابق با بالاترین استانداردهای مقابله با پولشویی و اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل است اما اگر آنها قرار است با بانک مرکزی ایران و دیگر نهادهای جمهوری اسلامی کار کنند، من می‌گویم که این کار غیر ممکن است.
وی همچنین با اشاره به تلاش اروپا برای پیوستن ایران به استانداردهای گروه ویژه اقدام مالی (FATF) مدعی شد که ایران حامی تروریسم و فاقد شفافیت مالی است.
این مقام آمریکایی در ادامه ادعاهایش نوشت: آمریکا بارها خواسته است که ایران را برای پیروی نکردن از این استانداردها مسئول بداند اما اروپا مکرراً به ایران فرصت بیشتر داده تا این کشور را برای پیوستن به قوانین FATF ترغیب کند.
سیگال مندلکر در بخش پایانی یادداشت خود به تکرار تهدیدات مقامات آمریکایی علیه افرادی که با ایران تجارت می‌کنند پرداخته و تاکید کرد: در این میان، آنهایی که در فعالیت‌هایی شرکت دارند که تحریم‌های آمریکا را تضعیف می‌کند با عواقب سختی روبرو خواهند شد، ازجمله قطع دسترسی به نظام مالی آمریکا و امکان تجارت با آمریکا.
منبع : خبرگزاری ايسنا