کد مطلب: 128231
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۶
معاون سیاسی وزیر کشور گفت: مردم حاضرند هزینه‌ بدهند و شهدایشان را تقدیم انقلاب کنند زیرا اعتقاد به ساختار نظام سیاسی دارند ولی نسبت به عملکرد کارگزاران گله‌مندند.
 

به گزارش ایران خبر، جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور در همایش معاونین سیاسی و اجتماعی و مدیران کل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری‌های سراسر کشور بابیان اینکه حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال بیش از سال‌های قبل در تمام استان‌ها برآورد شد، گفت: اینکه چرا این اتفاق افتاد و مردم حضور چشم گیری داشتند، خود یک نکته مهم است و نشان دهنده تفاوتی است که مردم در ساختار نظام سیاسی و عملکرد کارگزاران قائل هستند.

وی تصریح کرد: مردم حاضرند هزینه‌ دهند و شهدایشان را تقدیم انقلاب کنند زیرا اعتقاد به ساختار نظام سیاسی دارند ولی نسبت به عملکرد کارگزاران گله‌مندند. در دهه پنجم انقلاب باید ضریب خطا را پایین بیاوریم. طبق بیانیه رهبری زمان آزمون و خطا گذشته است و وزارت کشور باید از اختیارات بسیاری که دارد استفاده کند.

عرف خاطر نشان کرد: گاهی کشور در بخش‌هایی مکث دارد و وزارت کشور بر اساس وظیفه ذاتی و انقلابی باید تحرک در کشور ایجاد کرده و امور را پیش ببرد. جنگ روانی و اقتصادی دشمن امروز در حال انجام است. باید آرایش جنگی به خود بگیریم و محور اصلی این جنگ مایوس سازی مردم است و دشمن می‌خواهد مردم را بعد از چهل سال از انقلاب اسلامی مایوس و پشیمان کند. دشمن از هر آنچه دارد علیه ما استفاده می‌کند و عملیات روانی جنگ امواج و در سطح بالاتری جنگ اراده‌هاست.

وی در بخشی از سخنانش به جنگ روانی و اقتصادی دشمن اشاره و عنوان کرد: باید آرایش جنگی به خود بگیریم. امروز محور اصلی مایوس سازی مردم است، می‌خواهند مردم را از انقلاب اسلامی بعد از چهل سال مایوس و پشیمان کنند.

معاون سیاسی وزارت کشور بیان کرد: دشمن هر آنچه دارد علیه ما استفاده می‌کند. دولت و جمهوری اسلامی تلاش دارد از جنگ با سرافرازی عبور کند همانطور که در دفاع مقدس برآیند کلی پیروزی بود، ما در آن دوران ایستادگی کردیم و اجازه ندادیم دشمن متجاوز کشور را تصرف کند. امروز هم باید با همین اعتماد به نفس و انگیزه وارد میدان جنگ شویم چرا که مردم به ما و این دولت اعتماد کردند.

عرف با اشاره به اینکه در مدت کوتاه،  ۶ معاون سیاسی در وزارت کشور انتخاب شده اند، تصریح کرد: لازم است ثبات که لازمه تبیین سیاست ها است، در معاونت سیاسی ایجاد شود.

وی در بخشی از سخنانش به پیروزی حق بر باطل که کلام وحی در قرآن مجید است اشاره کرد و افزود: ما باید ببینیم که در جبهه حق هستیم یا باطل و بدانیم پیروزی با حق است.

معاون سیاسی وزیر کشور خاطرنشان کرد: یک زمانی ماهیت جنگ، نظامی بود و بسیاری از همکاران ما هم در این عرصه حضور داشتند، چه بسا در سنین پایین به اسم اعزام به مدرسه به جبهه های جنگ می رفتند و امروز هم باید به همین شکل عمل کنند.

عرف با بیان اینکه امروز جنگ نظامی به جنگ اقتصادی و روانی تبدیل شده است، یادآورشد: ۱۴ خرداد رهبری به این موضوع اشاره کرده اند از این رو باید آرایش جنگی بگیریم.

وی با اشاره به تحریم های اقتصادی و تشدید آن، تصریحکرد: تحریم یک روندی بود که همه چیز را به هم زد و ما باید روندها و رویدادها را با هم ببینیم، این موضوعی است که از بیرون صورت میگیرد و ما باید به اتفاق های درونی نگاه کنیم.

معاون سیاسی وزیرکشور با بیان اینکه اتفاق های درونی،  تصویری است که ما از رخدادها و روندها داریم و در نهایت اقدام و عملی است که طی می کنیم، اضافه کرد: لازم است ما به مشترکاتی برسیم و بر اساس آن اقدام کنیم.

عرف با اعلام اینکه بنده می خواهم در این جلسه تصویر خود را از وضعیت فعلی کشور به اشتراک بگذارم، اظهارداشت: در سطح بین المللی علی‌رغم فشارهای سنگینی که علیه جمهوری اسلامی وجود دارد، مردم نشان دادند که می توان از مشکلات عبور کرد و تاکنون مردم هزینههای آن را پرداخت کرده اند.

وی  با اشاره به رویدادهای اخیر در حوزه بین الملل، خاطرنشان کرد: ورشو، سوچی و مونیخ محورهای سه حادثه اخیر است که نشان می دهد جمهوری اسلامی توانست با نفوذی که در منطقه دارد، هدف امنیتی سازی آمریکایی ها را خنثی کند.

معاون سیاسی وزیر کشور یادآور شد: مقرر شده بود در «ورشو» ۸۰ کشور شرکت کنند، در حالی که ۳۰ کشور شرکت کرده اند و از کشورهای منطقه، سوریه، لبنان و فلسطین شرکت نکرده اند، همچنین در بین کشورهای اروپایی، آلمان، فرانسه و انگلیس شرکت نکرده اند.

عرف افزود: در آسیا نیز، چین و روسیه که قدرت های بزرگ آسیا هستند در ورشو شرکت نکردند و حیثیت آمریکا با این همه هزینه،  رفت.

وی تأکید کرد: شکست «ورشو» نشان می دهد جمهوری اسلامی در سطحی قرار گرفته که به راحتی نمی توانند علیه آن اقدام کنند.

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: مذاکرات وزیر امورخارجه در مونیخ نشان داد که ایران در بُعد بین المللی قوی است و در سطح بین المللی حرکت رو به جلویی داریم و همه تلاش های دشمن، جلوگیری از پیشرفت و توسعه ما است.

عرف با بیان اینکه امروز ما چه بخواهیم، چه نخواهیم از یک سطح ملی خارج شده ایم، اظهارداشت: آنها نمی خواهند ما را به رسمیت بشناسند و می خواهند ما به مرزهای خودمان برگردیم.

وی تصریح کرد: دشمن تلاش زیادی کرده است که نفوذمان را انکار کند و ما را به رسمیت نمی شناسد اما «ورشو» نشان داد شکاف عمیقی حتی در اروپای غربی و شرقی وجود دارد و امروز ایران در سطح بین المللی قدرت نوظهوری است و در منطقه هم نسبت به قدرتمند بودن ایران هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد.

معاون سیاسی وزیر کشور خاطرنشان کرد: تمام کشورهای منطقه حتی آنهایی که با ایران دشمنی دارند با احترام نسبت به ایران صحبت می کنند و حتی ژنرال آمریکایی هم به سربازان ما احترام می گذارد.

عرف به عدم وحدت در مؤلفه های قدرت اشاره و تأکید کرد: امروز در حوزه داخلی آسیب پذیر هستیم و این تصویری مخدوش را از اقتدار کشور نمایش می دهد بنابراین مردم می گویند شما که این‌قدر توان دارید، چرا برخی از کارهای کوچک را انجام نمی دهید!؟

وی ادامه داد: تلاش دشمن در این است که فشارهای بیرون را بر بخشی از کم کاری ها و یا سوءمدیریت ها سوار کند و طبق بیانات رهبری، ترکیب تهدیدات داخلی با آسیب های داخلی موضوعی خطیر است و دشمن تلاش می کند تهدیدها را بر آسیب ها سوار کند.

معاون سیاسی وزیر کشور به ۸ شاخصه حکمرانی مطلوب پرداخت و اظهارداشت: ما باید قانونمند باشیم و به قوانینی که هم اکنون در دست اجراست، احترام گذاشته و مجری آنها باشیم، چرا که هر کدام از این قوانین ساعت ها زمان برده تا تصویب شود.

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه ما خودمان مجری قانون هستیم اما  دیگران را هم به اجرای قانون تشویق کنیم، گفت: امروز مهمترین گم گشته ما رعایت قانون  و مهمترین آسیب نیز قانون گریزی است.  

عرف به بیانیه «گام دوم» که از سوی رهبر انقلاب منتشر شد اشاره کرد و اظهار داشت: بیانیه مقام معظم رهبری در ورود به دهه پنجم انقلاب بسیاری از چارچوب های لازم را برای ادامه راه احصا کرده است ضمن آنکه انعطاف داشتن یکی از هوشمندی های این بیانیه است که نشان می دهد ما باید منفعل نباشیم و طبق بیانیه رهبر انقلاب، مسیری را که به اشتباه رفتهایم را برگردیم و کاملاً منعطف عمل  کنیم.

وی تأکید کرد: در اتاق فکری که در وزارت کشور تشکیل داده ایم سایر سرفصل های بیانیه رهبری را بررسی و برای اجرای آن مسیر مشخصی را پیدا می کنیم.

معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به برنامه ریزیهای سیاسی دولت پیش از شروع دوره دوازدهم دولت، خاطرنشان کرد: در دفتر ریاست جمهوری، بحث متعددی مطرح شده بود تا شعاری برای دولت دوازدهم انتخاب شود؛  محور همه آنها پیشرفت بود تا ذیل عدالت،  آرامش و امنیت، محقق شود.

عرف تصریح کرد: امروز اگر سرفصل توسعه سیاسی کشور را مرور کنیم می بینیم که چهار محور اصلی دارد و همان محورهایی که رهبری اخیراً در بیانیه خود به آن تأکید داشتند مورد توجه است.

وی با بیان اینکه نباید به معنای آزادی، استقلال خود را مخدوش کنیم، یادآور شد: لازم است بین امنیت و آزادی، تعادل برقرار شود و ما می خواهیم با تشکیل یک کارگروه تمامی ظرفیت های بیانیه رهبری را استخراج کنیم و این موضوع یک منشور نیست که به دیوار زده و از آن عبور کنیم.

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان این مطلب «قرار است بیانات رهبری نقشه راه ما شود»، اظهارداشت: باید توجه کنیم که در سایه ۲۲ بهمن فضای نسبتاً آرامی از وحدت در کشور شکل گرفت از این رو ما وظیفه داریم این فضا را توسعه دهیم چرا که بدون وحدت و انسجام نمی توان اهداف توسعه را پیش برد.

عرف به جلسه مشترکی که با حجت الاسلام علی اکبری برگزار کرده بود، اشاره و خاطرنشان کرد: خوب است که شما استانداران به ائمه جمعه سر بزنید و متقابلاً آنها با شما تردد کنند، حتی با هم ناهار بخورید چرا که نمک اثر دارد و نفاق را کاهش می دهد،  عده ای می خواهند سوءتفاهم را بیشتر کنند.

وی افزود: برداشت بنده این است که در جمهوری اسلامی، اشتراکات ما بیشتر از افتراقات است به همین جهت لازم است ما در کشور، نقطه توازن ایجاد کنیم چون به زودی موضوع انتخابات را پیش رو داریم.

معاون سیاسی وزیر کشور، ظرفیت های وزارتخانه متبوع خود را بسیار بالا برشمرد و گفت: نظام جمهوری اسلامی براساس ظرفیت های سیاسی موجود می تواند چتری از امنیت را ایجاد کند که زیر آن احساس آرامش و امنیت کنیم البته نباید این چتر به گناه و رفتارهای جناحی آلوده شود.

عرف خطاب به معاونان سیاسی و امنیتی استانداران سراسر کشور که در جلسه حضور داشتند، خاطرنشان کرد: شما نباید سوژه شوید چرا که سال آینده انتخابات را پیش رو داریم و لازم است بی طرف باشید و هرگز در مظان اتهام قرار نگیرید تا انتخابات سالم برگزار شود و مردم به شما اعتماد کنند.

وی ادامه داد: لایحه جامع انتخابات در دست بررسی است. خلاء های جدی در قانون قبلی وجود داشت که این لایحه آن را پوشش می دهد.

معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به انطباق احزاب براساس قانون جدید، تصریح کرد: تاکنون ۸۱ حزب اساسنامه خود را با قانون جدید تطبیق داده اند، ۳۰ حزب در دستور کار انطباق قرار دارند و ۳۰ حزب دیگر متقاضی انطباق هستند.

عرف گفت: بقیه احزاب باید خود را با قانون منطبق کنند تا در نشست خانه احزاب که در اسفندماه برگزار می شود بتوانند کاندیدا شده و رأی دهند.

وی در پایان با بیان اینکه ما باید همایش ملی برای انسجام سیاسی برگزار کنیم و ذیل یک چتر جمع شویم، گفت: هیچ چتری معتبرتر از انسجام سیاسی نیست بنابراین لازم است با نظم و ثبات سیاسی بتوانیم همه فعالان سیاسی را زیر یک چتر جمع کنیم.

منبع : خبرگزاری مهر