کد مطلب: 126941
 
تاریخ انتشار : شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۰
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی کشور، میزان بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی تا پایان سال ۹۴ را بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان دانست و عنوان کرد: این مبلغ، اصل مطالبات است و درباره اینکه محاسبه سود آن به چه شکلی باید باشد در حال مذاکره و تصمیم‌گیری هستیم.
 
به گزارش ایران خبر، محمدحسن زدا در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: همین‌جا اعلام می‌کنم که نمی‌توانیم از حق‌وحقوق کارگران و بازنشستگان بگذریم؛ این صندوق متعلق به ۴۲ میلیون نفر حاضر در کشور است و اگر همه افراد تحت پوشش را از ابتدا محاسبه کنیم به بیش از صد میلیون نفر می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه وقتی اعلام می‌کنیم که صندوق‌های بازنشستگی ابر چالش هستند، این چالش‌ها باید در بودجه عمومی دولت لحاظ شود، ادامه داد: وقتی در دو جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی در سال گذشته صندوق بازنشستگی تأمین اجتماعی را ابر چالش نامیدند، حال همه منتظر آن هستند که ببینند، نمایندگان مجلس برای مقابله با این ابر چالش چه راهکارهایی را برگزیده‌اند.

وی در باره راهکارهای سازمان تأمین اجتماعی جهت بهبود وضعیت معیشتی کارگران و مستمری‌بگیران این سازمان، اعلام کرد: تلاش می‌کنیم تا هزینه‌های درمانی بیمه‌شدگان را کاهش دهیم. همچنین مسکن‌های موقتی مانند سبد تأمین معیشت را پیگیری کرده‌ایم. همان‌گونه که اطلاع دارید کارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی جزو گیرندگان سبد کالای دولت نبودند که با پیگیری‌های مستمر، سبد کالا برای این افراد در نظر گرفته شد و مشمول این طرح شدند.

زدا با بیان اینکه در درازمدت باید نحوه تعیین حقوق اصلاح شود، که این موضوع، قانون بوده و به صراحت در برنامه ششم توسعه کشور آمده است، اظهار کرد: ما می‌خواهیم سازمان تأمین اجتماعی را از حالت عابر بانکی درآوریم. سلامت، روحیه و … افراد تحت پوشش به ما ارتباط دارد. باید روزی برسد که ما به دیدار آن‌ها برویم و از آن‌ها دلجویی کنیم و نقش بزرگ‌تر اجتماعی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: این به‌تنهایی از عهده سازمان تأمین اجتماعی برنمی‌آید، دولت و وزارتخانه‌های مختلف باید در این زمینه کمک کنند. مملکت مدیون تلاش عزیزان بازنشسته است که عمر و جوانی خود را برای پیشرفت کشور صرف کرده‌اند.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی کشور در خصوص در نظر گرفتن پرداخت ۵۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات سازمان در بودجه امسال عنوان کرد: این مبلغ به علت وجود مشکلات اداری پرداخت‌نشده است و فقط حدود ۴ الی ۵ هزار میلیارد تومان از آن پرداخت‌شده است. در نشست‌هایی با مرکز پژوهش‌های مجلس ایرادات برطرف شد و در تبصره"۵ – بند و" بودجه سال آینده این موضوع لحاظ شده است و سازمان تأمین اجتماعی به لحاظ اینکه نماینده کارگران و بازنشستگان است، باید این موضوع را پیگیری کند و در همین‌جا از نمایندگان مجلس و به‌خصوص اعضای کمیسیون تلفیق و شخص دکتر لاریجانی تشکر می‌کنم و امیدوار هستم سال آینده بخش عمده‌ای از مطالبات سازمان تأمین اجتماعی دریافت شود.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که مصوبه ۲ درصد از فروش نفت نیز برای سال آینده اجرایی شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه تأمین اجتماعی هیچ‌گونه بودجه‌ای از دولت دریافت نمی‌کند، خواستار پرداخت مطالبات تأمین اجتماعی شد.

زدا در خصوص پرداخت مطالبات بیمارستان کیش از سازمان تأمین اجتماعی، خواستار ادامه ارائه خدمات به دفترچه‌های درمان تأمین اجتماعی در بیمارستان کیش شد و گفت: این موضوع را بررسی و پیگیری می‌کنم.

وی افزود: به‌واسطه اینکه چندین سال مدیریت تأمین اجتماعی استان هرمزگان را بر عهده داشته‌ام، با شرایط و مشکلات خدمات‌رسانی در کیش آشنا هستم.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی کشور در پایان خاطرنشان کرد: هیچ‌گونه وعده‌ای برای ساخت و یا راه‌اندازی بیمارستان برای تأمین اجتماعی در کیش نمی‌دهم، ولی تلاش می‌کنیم تا بیمه‌شدگان از خدمات مطلوب درمانی در کیش برخوردار شوند.

منبع : خبرگزاری ايسنا