کد مطلب: 124572
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۴
وزیر امور اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه باید خلل سرمایه‌گذاری خارجی را حل کنیم، گفت: خوشبختانه روز گذشته ملاحظه شد که در بازار نیما 60 میلیون یورو عرضه شد و بازار ارز هم به سمت تعادلی شدن حرکت می‌کند.
 
به گزارش ایران خبر، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در چهل و دومین نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تدوین بسته‌ای در رابطه با ارز در ابتدای امسال گفت: به هر حال در تدوین این بسته ایراداتی وجود داشته و ما به موجب مصوبه شورای عالی اقتصاد، نظرات بخش خصوصی را اتخاذ کردیم و در آن پیش‌نویس بعد از برگزاری جلسه با بخش خصوصی و بانک مرکزی تغییرات محسوسی ایجاد شد.وی با بیان اینکه تغییرات در این بسته حاصل تعامل بخش خصوصی و دولتی بوده است، گفت: امروز من حدس می‌زنم آثار آن را در بازار می‌بینیم و خوشبختانه روز گذشته ملاحظه شد که در بازار نیما 60 میلیون یورو عرضه شد و بازار ارز هم به سمت تعادلی شدن حرکت می‌کند.
دژپسند بیان داشت:‌ ورود صادرکنندگان برای عرضه ارز به طرف عرضه کمک می‌کند و بانک مرکزی هم سیاست‌هایی را در طرف تقاضا ایجاد کرده که این مسائل می‌تواند تعادل را به بازار ارز برگرداند.
وی با بیان اینکه من راجع به  نرخ ارز کمتر صحبت می‌کنم، گفت: ولی تاکید دارم که ثبات بازار ارز بسیار مهمتر از چیزهای دیگر است به خصوص به این دلیل که صادرات ما واردات پایه است. بنابراین اگر ثبات را در بازار ایجاد کنیم از فواید آن همه بهره‌مند می‌شوند.
وزیر اقتصاد و امور دارایی بیان داشت: با این جریان و تعادل می‌توان به ثبات بازار ارز و ثبات در اقتصاد رسید، زیرا با تغییرات مستمر در اقتصاد سود نمی‌بریم، بنابراین باید به هم کمک کنیم تا اولا آنچه قرار است اتخاذ شود، قوام داشته باشد و آنچه به عنوان مصوبه به منصه ظهور درمی‌آید، به آن پایبند باشیم.
دژپسند با تاکید بر اینکه باید در تعامل قوی و دوسویه با بخش خصوصی حرکت کنیم، گفت: فایده در گفت‌وگو و تعامل به وجود آمدن روابط سازنده و منعطف است، البته قرار نیست در این بحث‌ها همه رضایت صد در صدی داشته باشند، زیرا در این شرایط تعامل به وجود نمی‌آید.
وی با بیان اینکه باید خلل سرمایه‌گذاری خارجی را حل کنیم، گفت: فعالان اقتصادی بخش خصوصی در استان‌ها می‌توانند سفیر سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی باشند و در اینجا اتاق باید نقش فعالی را بازی کند.
وزیر اقتصاد و امور دارایی بیان داشت: فضای کسب و کار بهبود رتبه قابل توجهی داشت و از 152 به 118 رسیده بود، اما دوباره این رتبه در حال تنزل است، البته عواملی غالبا برون دولتی بر این امر مؤثر بوده است و بنابراین لازم است بخش خصوصی نقش فعال و مسئول خود را ایفا کند.
دژپسند بیان داشت: باید مقررات زائد حذف شود و بخش خصوصی در شناسایی آن به ما کمک کند.
وی اظهار داشت: ما معتقدیم که مصوبات برای اجرا باید پیگیری شود، به همین دلیل در حال تهیه گزارشی هستیم و می‌خواهیم  بر روی مصوبات تاکید خاصی داشته باشیم./فارس
منبع : ایران آنلاین