کد مطلب: 124219
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۸
وزیر امورخارجه آلمان تاکید کرد: تا زمانی که ایران به برجام پایبند باشد، حفظ این توافق در راستای منافع امنیتی اروپا است.
 
به گزارش ایران خبر، هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان پیش از آغاز نشست شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا گفت: تا زمانی که ایران به توافق هسته‌ای وین بدون مصالحه پایبند باشد، به نفع امنیت‌مان است که این توافق را حفظ کنیم.
وی ادامه داد: از آنجایی که رفتار ایران در سوریه و منطقه، برنامه موشکی و حقوق بشر ایران مورد نگرانی است، باید بر ایران نفوذ داشته باشیم و در صورت نیاز (بر این کشور) فشار بیاوریم.
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز پیش از آغاز نشست روز دوشنبه شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل در جمع خبرنگاران گفت که در این نشست درباره موضوعات متعدد، شامل ایران، ونزوئلا، روابط با اتحادیه آفریقا و اوکراین گفت وگو خواهند کرد.
همچنین اتحادیه اروپا پیش از آغاز نشست امروز بیانیه‌ای را درباره دستور کار این جلسه منتشر و در آن اعلام کرد که ایران از موضوعات مورد بحث خواهد بود و وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا روی اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و تلاش اروپا برای حفظ موثر کانال‌های پرداخت به ایران به منظور ادامه  تجارت قانونی با ایران پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های واشنگتن علیه تهران متمرکز خواهند بود.
در ادامه این بیانیه آمده است: اتحادیه اروپا همچنان نسبت به بازگشت تحریم‌ها علیه ایران متاسف است. برجام توافقی است که به‌طور یک‌پارچه در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید. این توافق یک عنصر کلیدی در معماری عدم اشاعه در جهان و برای امنیت اروپا، منطقه و جهان ضروری است. اتحادیه اروپا بارها تاکید کرده است که برجام به اهداف خود دست یافته و موثر است.
اتحادیه اروپا همچنین تصریح کرده است که در نشست امروز درباره برنامه موشکی ایران و ادعاهای اخیر چند کشور اروپایی درباره رفتار ایران در خاک اروپا رایزنی خواهد شد.
منبع : خبرگزاری ايسنا