کد مطلب: 121148
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۲
تعداد افراد شناسایی شده آلوده به ویروس ایدز (مبتلا به عفونت ایدز) در کشور حدود ۳۶ هزار نفر است در حالی که برخی اخبار به اشتباه این تعداد را ۴۳ هزار نفر اعلام کرده است .
 
به گزارش ایران خبر، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در واکنش به این اخبار گفت: فرد مبتلا به عفونت ایدز یا آلوده به ویروس ایدز فردی است که ویروس وارد بدن وی شده است،ولی الزاما به این بیماری مبتلا نشده است، اما فرد مبتلا به بیماری ایدز فردی است که قبلا ویروس ایدز وارد بدن وی شده است ولی به علت عدم درمان، تکثیر ویروس انجام شده و با گسترش عفونت سیستم ایمنی اش از کار افتاده است و علائم بیماری را از خود بروز می‌دهد.

دکتر محمد مهدی گویا افزود: از سال ۱۳۶۶ (حدود ۳۰ سال قبل) که اولین مورد آلوده به ویروس ایدز در کشور ما شناسایی شد، تاکنون حدود ۱۰ هزار نفر از افراد آلوده وارد مرحله بیماری ایدز شده و بر اثر این بیماری جان باختند. در حال حاضر نیز ۱۳ هزار نفر از بیماران شناسایی شده آلوده به ویروس یا مبتلا به ایدز در کشور تحت درمان قرار دارند که به همین تعداد افراد شناسایی شده ای وجود دارند که تحت درمان نیستند.

بر اساس آخرین تخمین‌های علمی مورد تایید وزارت بهداشت، دفتر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینە ایدز در جمهوری اسلامی ایران  UNAIDS و کلیه سازمان‌های بین‌المللی، پیش‌بینی می‌شود که تا کنون تعداد افراد آلوده به ویروس ایدز در ایران (از ۳۰  سال قبل) حدود ۶۳ هزار نفر ‌باشد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان این جملات خاطرنشان کرد: درباره حدود ۳۰ هزار افراد آلوده به ویروس ایدز در کشور هیچ اطلاعاتی وجود ندارد و نحوه خدمات‌گیری آنان مشخص نیست. از این رو با توجه به شواهد علمی موجود باید با اطلاع رسانی و آگاه کردن و مشاوره مردم، از لحاظ فرهنگی زمینه‌ای فراهم شود تا این افراد به واحدهای بهداشتی، درمانی مراجعه و خدمات مورد نیاز را دریافت کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، گویا تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد که در این زمینه علم و اطلاع کافی ندارند، اعداد و ارقامی را اعلام می‌کنند که از صحت و ارزش کافی برخوردار نبوده و باعث تشویش اذهان می‌شود. وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران امین مردم کشور بوده و آنچه اعلام می‌کند مبتنی بر دقت نظر کافی با محاسبات دقیق و مورد تایید تمام سازمان‌های بین‌المللی قرار دارد.

گفتنی است با وجود پیشرفت‌های علمی در دنیا، در صورتیکه افراد آلوده به ویروس ایدز درمان دارویی را بصورت مستمر و منظم دریافت کنند، امکان سیر بیماری به سمت مرگ تا حدود بسیار زیادی کاهش یافته و عرضه کلیه داروها در کشور برای افراد آلوده به ویروس ایدز یا مبتلا به بیماری نیز بصورت رایگان انجام می‌شود.

ایسنا

 

منبع : ایران آنلاین