کد مطلب: 121009
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۰
صندوق بین المللی پول روز سه شنبه با انتشار گزارشی پیش بینی کرد که اقتصاد ایران بین سال های 2020 تا 2023 میلادی یعنی «حدود 2 سال دیگر» دوباره به چرخه رشد اقتصادی بازخواهد گشت.
 
به گزارش ایران خبر، ​​​صندوق بین المللی پول روز سه شنبه با انتشار گزارشی پیش بینی کرد که اقتصاد ایران بین سال های 2020 تا 2023 میلادی یعنی «حدود 2 سال دیگر» دوباره به چرخه رشد اقتصادی بازخواهد گشت. 

رشد اقتصادی ایران

رسانه مالزیایی «مالایا میل» به نقل از صندوق بین المللی پول گزارش داد که ایران در طول این دوره سه ساله دوباره به رشد اقتصادی بازخواهد گشت. 

تلویزیون  WEO در همین زمینه گزارش داد: این رشد ممکن است مربوط به دوره قبلی یعنی یک دوره فشار ناشی از کاهش احتمالی فروش نفت باشد.

WEO همچنین اعلام کرد که ممنوعیت فروش نفت ایران در مقایسه با پیش بینی ماه آوریل این صندوق باعث سقوط نرخ رشد حدود 1.1 درصدی کشورهای خاورمیانه و آفریقای شمالی خواهد شد.

کارشناسان اقتصادی همچنین گفته اند که قیمت هربشکه نفت خام برنت با یک رکورد فاحش طی 4 سال اخیر به 80 دلار افزایش یافته است که بخشی از این ضرر و زیان علاوه بر کمبود نفت در بازار مربوط به تحریم های آمریکا علیه ایران است.

صندوق بین المللی پول همچنین ضمن اشاره به تاثیر منفی و پیامدهای سنگین بازگشت دوباره تحریم های آمریکا علیه اقتصاد ایران اعلام کرد که رشد اقتصادی ایران طی سال های 2018 و 2019 به ترتیب منفی 1.475 درصد و منفی 3.611 درصد و برای سال 2020 مثبت 1.061 درصد خواهد بود. این صندوق همچنین کاهش تدریجی نرخ تورم در ایران طی این سه سال را پیش بینی کرده است./ ایران

منبع : ایران آنلاین