کد مطلب: 120806
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰
این روزها تب گریم بازیگران مردی که نقش زنانه ایفا می کنند و بازیگرانی که نقش مرد را بازی کرده دوباره داغ شده است.
 
به گزارش ایران خبر، در لابه لای خبرهای سینمایی گریم های عجیب و جالب از بازیگران که شمایل مردانه شان زنانه شده و بازیگران زنی که نقش مرد ایفا می کنند بیشتر به چشم می آید و جلب توجه می کند .
تا سال های پیش نشان دادن فیلم هایی که بازیگران گریم های جنس مخالف را داشتند به نوعی ممنوعیت و تابو داشت و بازیگران آن فیلم ها ممنوع التصویر می شدند و فیلم های شان در توقیف به سرمی بردند که از جمله این فیلم ها می توان به فیلم آدم برفی اشاره کرد.
اکبر عبدی را شاید بتوان تنها بازیگر مرد سینمای دنیا دانست که تاکنون چهار نقش زن بازی کرده و اتفاقا برای آن جایزه هم گرفته است.
او ایفای این گونه نقش‌ها را با فیلم جنجالی «آدم برفی» آغاز کرد؛ فیلمی که سه سال به دلیل شمایل متفاوت عبدی توقیف بود و نهایتا توانست در سال ۷۶ اکران شود اما اکران آن هم بی‌حاشیه نبود.فیلم تنها در یک مورد از حاشیه‌هایش، با هجوم عده‌ای خودسر به چند سینما همراه بود اما نهایتا «آدم برفی» به عنوان یکی از فیلم‌های پرفروش سینمای ایران شناخته شد و در سال‌های بعد، از تلویزیون پخش شد!
اکبر عبدی در آدم برفی
دومین تجربه اکبر عبدی در ایفای نقش زن، بازی در «خوابم میآد» رضا عطاران بود که برای او بازخوردهای متفاوتی را رقمزد. این‌بار بازی درخشان او در نقش یک پیرزن، با اعتراض چندانی مواجه نشد؛ بلکه تنها چند نفر محدودی نسبت به این نقش اعتراض کردند.
پایان توقیف فیلم ها 
تغییر زمانه و نگرش‌ها، این بار باعث شد که «خوابم میآد» نه تنها توقیف نشود بلکه اکبر عبدی برای بازی درخشانش در این نقش توانست سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از جشنواره سی‌ام فجر بگیرد و در اکران هم با اقبال منتقدان و مخاطبان روبرو شود.
سومین ایفای نقش زن توسط اکبر عبدی به فیلم «خواب‌زده‌ها»ی فریدون جیرانی باز می‌گردد. او در این فیلم در دو نقش زن (یکی فرنگ‌رفته و دیگری دهاتی) به طور همزمان بازی می‌کند تا تبحر بازیگری خود را یک‌بار دیگر به رخ همه بکشد.
بازیگرانی که بعد از اکبر عبدی زن شدند
اکبر عبدی تنها بازیگری بود که با گریم های متفاوت زنانه به نوعی راه را برای بازیگران دیگر باز کرد بعد از اکبر عبدی بازیگرانی چون مهران رجبی در تله فیلم «آخر خلاف»، سپند امیر سلیمانی در تله فیلم«کلاه گیس»، نادر سلیمانی در فیلم«پسر تهرونی»، امیر حسین رستمی در تله فیلم «مرد خاکستری»، مهران غفوریان در آیتم مجموعه «شوخی کردم»، فرهاد آئیش در فیلم «مکس»، جواد رضویان در فیلم «کلاهی برای باران»، امین حیایی در فیلم «مزاحم»، حسین یاری در فیلم «معادله».
ارژنگ امیر فضلی در لازانیا
مجید صالحی در فیلم «شاخه گلی برای عروس»، سعید پور صمیمی در فیلم «قاعده بازی»، رامین ناصر نصیر در تاتر«کرگدن» و بازیگران دیگری که مثل بقیه نقش یک خانم را بازی کردند، از جمله ارژنگ امیر فضلی، سیاوش قاسمی و رضا شفیعی جم.
تب گریم متفاوت زنانه برای مردان به بازیگران زن هم سرایت کرد به طوری که بازیگران زن هم برای ایفای نقش مرد ابراز تمایل کردند و پذیرفتند که با گریمی مردانه در فیلم ها بازی کنند که از جمله آن می توان به بازیگران زیر اشاره کرد.
بازیگران زنی که مرد شدند
لیلا حاتمی و تصویر آن پسربچه «کمال الملک» را مخاطبان سینما هرگز فراموش نخواهند کرد. این از اولین بارهایی بود که حاتمی جلوی دوربین رفت و این اتفاق در اثری از پدرش، مرحوم علی حاتمی اتفاق افتاد. بنابراین لیلای سینمای ایران هم یک بار توانست در نقش جنس مخالف روبه‌روی دوربین بایستد.
---
آزیتا حاجیان در سریال «ساعت شنی» هم نقشی مشابه با رویا تیموریان دارد و در ردای کاراکتری ظاهر شد که سال‌ها با ظاهری مردانه زندگی کره است.
---
آزاده زارعی در فیلم «آمین خواهیم گفت» به کارگردانی سامان سالور آنقدر خوب در شمایل یک پسر ظاهر شد که کمتر مخاطبی تا پایان فیلم توانست تشخیص بدهد که بازیگر این نقش یک زن است.
---
رویا تیموریان را در جشنواره فیلم فجر سال گذشته در شمایل مرد دیدیم؛ آن هم در فیلمی به کارگردانی علی زمانی عصمتی. او در این فیلم نقش زنی را بازی می‌کند که سال‌ها با ظاهری مردانه زندگی کرده است. این فیلم به دلیل سرتراشیده تیموریان فعلا اجازه اکران ندارد.
---
این روزها در دو فیلم کمدی در پرده سینما شاهد حضور دو بازیگری هستیم که در نقش های کمدی گریم خاص و متفاوت دارند ارژنگ امیر فضلی با گریمی زنانه در فیلم لازانیا و نیوشا ضیغمی با گریمی مردانه در فیلم هشتگ.
نیوشا ضیغمی در فیلم هشتگ
به تازگی هم تصویری از امیرحسین رستمی با گریم زنانه توسط عبدالله اسکندری منتشر شده است که اطلاعاتی درباره این فیلم منتشر نشده است.
گریم زنانه امیر حسین رستمی
هر چند تعداد بازیگران زن و مرد در سینما و تلویزیون کم نیست اما متفاوت بودن همیشه جذاب است و بازیگرانی که حاضرند گریم و لباس جنس مخالف را بپوشند بیشتر به دنبال کسب شهرت و دیده شدن در فضای مجازی هستند و خود را به دست گریمورهایی می سپارند تا چهره متفاوت را در سینما و تلویزیون از خود به ثبت برسانند.
منبع : ایران آنلاین