کد مطلب: 115695
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۰
نفت در معاملات روز جمعه تغییر قیمت چندانی نداشت اما با نوسانات شدیدی که در هفته جاری تجربه کرد با کاهش قیمت هفتگی قابل توجهی روبرو شد.
 

به گزارش ایران خبر، بهای معاملات آتی نفت برنت ۲۰ سنت ( ۰.۳ درصد) کاهش یافت و به ۷۴.۲۵ دلار در هر بشکه رسید که از ابتدای هفته جاری تاکنون بیش از چهار درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا پنج سنت افزایش یافت و به ۷۰.۳۸ دلار در هر بشکه رسید و از ابتدای هفته جاری تاکنون بیش از چهار درصد کاهش داشته است.

بازارهای نفت هفته پرتلاطمی داشتند که طی آن هر دو قیمت پایه روز چهارشنبه که صادرات نفت لیبی ازسرگرفته شد و جنگ تجاری میان چین و آمریکا وخامت بیشتری پیدا کرد، ضرر سنگینی را متحمل شدند.

به گفته تحلیلگران، اعلام خبر بازگشایی چهار پایانه صادراتی از سوی شرکت ملی نفت لیبی که به بن بست توقف تولید این کشور پایان می دهد، یکی از عوامل تاثیرگذار در سقوط قیمت‌ها در روز چهارشنبه بود. با بازگشایی این پایانه ها، حداکثر ۸۵۰ هزار بشکه در روز به بازارهای بین المللی بازمی گردد. از سوی دیگر تشدید تنشهای تجاری میان آمریکا و چین نگرانیها را نسبت به لطمه دیدن تقاضا برانگیخته است.

با این حال هشدار آژانس بین المللی انرژی درباره کاهش ظرفیت تولید شناور جهانی، تا حدودی قیمت‌ها را تقویت کرد و کمک کرد بخشی از ضرر معاملات گذشته را جبران کنند.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک و متحدانش شامل روسیه به نگرانیهای اخیر بازار درباره محدودیت عرضه واکنش نشان داده و توافق کرده اند تولیدشان را یک میلیون بشکه در روز افزایش دهند.

در گزارش آژانس بین المللی انرژی خاطرنشان شده که چنین اقدامی، ظرفیت تولید شناور را محدود کرده و بازار را در برابر اختلالات عرضه غیرمنتظره بیشتر آسیب پذیر خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری ايسنا