کد مطلب: 110666
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۷
تیرنگ‌ نیستانی‌ متخصص تغذیه‌ اظهار کرد: با طی شدن روند طبیعی زندگی، پیری و عوارض آن به سراغ افراد می‌آید اما با رعایت برخی نکات می‌توان روند پیری را به تاخیر انداخت.
آیا می توان جلوی پیر شدن را گرفت؟
 
به گزارش ایران خبر، وی ادامه داد: خواب مناسب و کافی سد بزرگی در برابر پیر شدن زود هنگاماست به طوریکه هر فرد بزرگسال باید روزانه بین ۷ تا ۹ ساعت بخوابد تا در طول روز دچار خستگی، بی حالی و سستی‌ نشود.
نیستانی با اشاره به اینکه در هنگام خواب ملاتونین که نوعی هورمون‌ خواب است در بدن ترشح می‌شود، عنوان کرد: هورمون‌ خواب ملاتونین‌در هنگام استراحت افراد باعث ترمیم‌ سلول و DNA می‌شود وهمین مسئله مانع از پیری زود هنگام بدن می‌شود.
وی عنوان کرد: رژیم غذایی مناسب همراه با مصرف میوه و سبزیجات مانع از پیری می‌شود و اکسیدان‌های موجود در انواع میوه از بروز بسیاری از بیماری‌ها از جمله عارضه سرطان جلوگیری می‌کند، در حدود ۶۰ درصد از کل بدن ما را آب تشکیل داده است که بر اثر فعالیت‌های مختلف‌ این مایه حیاتی‌ کاهش پیدا می‌کند به همین دلیل بنا بر توصیه پزشکان باید حداقل ۸ لیوان آب در روز مصرف‌ شود تا علاوه بر کارکرد مناسب بدن روند پیری هم کاهش پیدا کند.
نیستانی تأکید کرد: افراد باید از مصرف فست‌فود، غذای چرب و سرخ‌کردنی پرهیز کنند زیرا این مواد غذایی باعث گرفتگی رگ‌های قلب‌ و اشباع‌ چربی‌ در بین اعضای حیاتی‌ بدن از جمله قلب‌ و کبد می‌شود.
وی یادآور شد: برای پیری دیرهنگام‌ باید سبک زندگی مناسبی را انتخاب کنیم و برنامه غذایی روزانه برای خود تنظیم کنیم البته نباید فعالیت‌های فیزیکی را فراموش کنیم‌.
منبع : پارس فارس