۱
 
کد مطلب: 109611
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۵
موضوع تعیین تعرفه های پزشکی، به سوژه ای نخ نما تبدیل شده و جامعه پزشکی نیز تمایل زیادی به اعلام تعرفه ها ندارد و هر کدام از گروه ها و رشته های پزشکی، حق ویزیت خود را بر اساس تعرفه های مصوب دریافت می کنند. در این بین، برخی پزشکان نیز، دست به تغییر نرخ ویزیت ها زده اند.
 

تعرفه های پزشکی سال ۹۷ همچون سال های گذشته با تاخیر اعلام خواهد شد و پزشکان برای معاینه بیماران، منتظر حق ویزیت های جدید هستند. اما، برخی مطب ها و کلینیک ها، تعرفه ها را تغییر داده اند.

به گزارش ایران خبر، موضوع تعیین تعرفه های پزشکی، به سوژه ای نخ نما تبدیل شده و جامعه پزشکی نیز تمایل زیادی به اعلام تعرفه ها ندارد و هر کدام از گروه ها و رشته های پزشکی، حق ویزیت خود را بر اساس تعرفه های مصوب دریافت می کنند. در این بین، برخی پزشکان نیز، دست به تغییر نرخ ویزیت ها زده اند.

افزایش خودسرانه نرخ ویزیت!

در این بین، وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و سازمان های بیمه گر، به عنوان سه ضلع مثلث تعیین تعرفه ها، هر کدام نگاه متفاوتی به نحوه تعیین تعرفه ها دارند. در حالی که بیشترین مراجعات سرپایی به بخش خصوصی صورت می گیرد، اعلام نشدن تعرفه های جدید، مشکلات زیادی را برای بیماران و پزشکان به دنبال دارد.

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس، با عنوان این مطلب که تعرفه های پزشکی هیچ وقت عادلانه نبوده است، می گوید: تعرفه ها تبعیض آمیز بوده و در تعیین آنها عدالت رعایت نمی شود.

وی در توضیح این ادعای خود، می افزاید: امروزه کارانه یک پزشک ۵ میلیون و پزشک دیگری ۱۰۰ میلیون تومان است، در حالی که هر دو مدرک فوق تخصص دارند و در هیچ کجای دنیا این موضوع مرسوم نیست و اگر تعرفه ها را نیز افزایش دهیم باز هم فاصله پرداختی ها بسیار زیاد خواهد بود و این موضوع مشکلی را حل نمی کند.

پزشکیان معتقد است؛ باید از تجارب کشورهای پیشرفته بهره برد زیرا آنها به هیچ وجه به شیوه دریافتی بر اساس کارانه عمل نمی کنند.

این در حالی است که محمدحسین قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در ارتباط با موضوع تعیین تعرفه های پزشکی، نظر دیگری دارد و معتقد است؛ قانونگذار وظیفه تعیین میزان تعرفه ها را در اختیار سازمان نظام پزشکی و شورای عالی بیمه قرار داده که هر سال متناسب با نرخ تورم، میزان تعرفه های پزشکی را تعیین کنند، بنابراین نمی توان تورم را افزایش داد؛ اما تعرفه های پزشکی تغییری نکند.

وی می گوید: نمی توان در خصوص تعیین تعرفه های پزشکی تنها به یک بعد موضوع توجه کرد، ضمن اینکه شورای عالی بیمه باید افزایش تعرفه ها را در همان روزهای ابتدایی سال اعلام کند، نه اینکه پس از گذشت نیمی از سال تعرفه های پزشکی اعلام شود. به طورحتم این بی تدبیری ها سبب افزایش دریافتی های غیرمتعارف و کاهش ارائه خدمات درمانی می شود، همچنین ممکن است در چنین شرایطی میان بخش خصوصی و دولتی تفاوت هایی به وجود آید.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به نقش بیمه ها در عدم تعیین تعرفه ها در موعد مقرر اشاره می کند و می افزاید: سازمان های بیمه گر در صورت افزایش میزان تعرفه ها باید بر اساس تعرفه روز سهم خود در بهداشت و درمان را بپردازند، بنابراین فشار بیمه ها سبب می شود میزان تعرفه ها در موعد قانونی اعلام نشود.

در همین حال، محمد نعیم امینی فرد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید بر اینکه افزایش تعرفه‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است، معتقد است؛ این میزان افزایش باید کمتر از نرخ تورم باشد تا موجب افزایش پرداخت از جیب مردم نشود.

وی می گوید: اینکه افزایش تعرفه‌ها اصلا صورت نگیرد، امکانپذیر نیست، چرا که بنگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات پزشکی یک نوع بنگاه اقتصادی هستند که باید ساز و کارهای اقتصادی آنها در نظر گرفته شود، ولی حتما باید مراقبت شود که پرداخت از جیب مردم افزایش نیابد.

مخالفان با افزایش تعرفه ها، معتقدند که افزایش تعرفه ها در سال های اخیر خیلی شتابان بوده و همین مسئله باعث می شود تا اجازه ندهیم تعرفه ها دوباره افزایش یابد. اما دکتر ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، در واکنش به این ادعا، عنوان می کند که در ۶ ماه اول سال ۹۳ افزایش تعرفه صفر بوده همچنین در ۶ ماه اول سال ۹۴ نیز این افزایش صفر بوده و در سال های ۹۵ و ۹۶ افزایش در حد ۳ الی ۸ درصد بوده تنها در نیمه دوم سال ۹۳ افزایش قابل توجهی در تعرفه ها داشته ایم اما آنچه مسلم است مجموع افزایش تعرفه ها با سال های قبل از ۹۳ تفاوت ها در حد یک تا دو درصد بوده است.

بررسی ها نشان می دهد که تعیین تعرفه های سال ۹۷ همچون سال های گذشته، با تاخیر اعلام خواهد شد، در نتیجه برخی مطب ها و کلینیک های بخش خصوصی، بر اساس تغییر قیمت ها که معمولا در اولین روزهای سال جدید رخ می دهد، حق ویزیت را تعیین می کنند و منتظر داستان تکراری اعلام تعرفه ها نمی مانند. در حالی که قریب به 80 درصد مراجعات سرپایی بیماران به بخش خصوصی صورت می گیرد، در نتیجه، شاهد نابسامانی در بازار ویزیت پزشکان خواهیم بود.

منبع : مهر
 
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۱-۱۴ ۱۱:۱۷:۵۹
دکترا تعطیلاتو رفتن کشورهای مختلف خوشگذرونیهاشونو کردن برگشتن بازم از مریضای بدبخت پول خر ج شدشونو در بیارن