معاون سیاسی وزارت امور خارجه:

برجام بدون کلمه‌ای کم یا زیاد باید اجرا شود

کد مطلب: 106435
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۰
سیدعباس عراقچی گفت: برجام بدون یک کلمه کم و یک کلمه زیاد باید اجرا شود و هیچ امکانی برای مذاکره مجدد، اصلاح یا الحاقیه به آن وجود ندارد.
برجام بدون کلمه‌ای کم یا زیاد باید اجرا شود
 
به گزارش ایران خبر، در حاشیه دیدار با «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه، گفت: در طول دو سال گذشته که برجام اجرایی شده، با طرف روسی رایزنی‌های مستمری داشته‌ایم، هم من به روسیه سفر کردم و هم آقای ریابکوف چندین بار به تهران آمدند. عراقچی ادامه داد: در شرایط کنونی و با توجه به فضای بسیار منفی که رییس‌جمهور آمریکا درخصوص برجام ایجاد کرده و تهدیداتی که به عمل آورده و ضرب‌الاجل گذاشته، ضرورت رایزنی‌ها بیش از گذشته احساس می‌شد. معاون سیاسی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: ما درباره شرایط حاضر، نقض برجام توسط آمریکا و بدعهدی‌های آمریکایی‌ها و درخواست‌های این کشور که همه غیرقانونی و بر خلاف تعهداتشان در برجام است، بحث و تبادل نظر خواهیم کرد.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درخصوص برجام احتمال مذاکره مجدد وجود دارد، گفت: درباره برجام موضع ما کاملا روشن است و موضع روسیه، چین و سه کشور اروپایی هم تا الان روشن است. وی تصریح کرد: هیچ مذاکره مجددی در مورد برجام امکان ندارد، هیچ کلمه‌ای از برجام کم و یا به آن اضافه نمی‌شود. عراقچی ادامه داد: این که طرف‌های دیگر در تعاملاتی که با آمریکایی‌ها دارند نهایتا به چه نتیجه‌ای برسند برای ما هیچ اهمیتی ندارد، موضع ما صریح و روشن است. برجام بدون یک کلمه کم و یک کلمه زیاد باید اجرا شود. معاون سیاسی وزارت امور خارجه تاکید کرد: هیچ امکانی برای باز شدن مذاکره، مذاکره مجدد، اصلاح برجام و یا الحاقیه به برجام و هر تعبیری که به کار می‌برند وجود ندارد. عراقچی افزود: همه موظف هستند تعهدات خود را اجرا کنند و اگر اجرا نکنند به ناچار باید تبعات تصمیمی را که خواهند گرفت، بپذیرند.
ریابکوف نیز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: ما بسیار نگران تلاش‌های برخی کشورها به رهبری آمریکا برای مرتبط کردن موضوعات نامربوط به مباحثات درباره توافق هسته‌ای هستیم. برخی از این اقدامات مطرح کردن اتهاماتی درباره نقش منفی ادعایی ایران در امور منطقه است بویژه در رابطه با برخی کشورهای خاورمیانه. وی افزود: ما معتقدیم که این اتهامات منشأ سیاسی دارد و با هدف بر هم زدن ثبات در ایران مطرح می‌شود.

 آمریکا نقض برجام کند ایران براساس منافعش عمل می‌کند
علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم روز گذشته در دیدار با «دیوید مک آلیستر» رییس کمیته امور خارجی پارلمان اروپایی که در راس هیاتی از اعضای این کمیته به تهران سفر کرده، گفت: سیاست اصولی ایران توسعه و بسط روابط خود براساس احترام متقابل با همه کشورهایی اروپایی است و اگر در مقاطعی با کاهش سطح روابط مواجه بوده‌ایم، تصمیمی بوده که در اروپا و تحت تاثیر سیاست‌های آمریکا اتخاذ شده است. بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت برجام برای توسعه روابط فی‌مابین و تاکید بر پایبندی ایران به مفاد این معاهده، ادامه داد: با توجه به سنگ‌اندازی‌های اخیر رییس‌‎جمهور آمریکا در مسیر اجرای برجام، اگر این کشور بخواهد مفاد برجام را نقض کند جمهوری اسلامی ایران نیز براساس منافع خود عمل می‌کند. وی افزود: آمریکا و سایر اطراف این سند باید درک کنند که برجام تحت هیچ شرایطی قابل تغییر و مذاکره مجدد نیست. 
به گزارش خبرگزاری‌ها، بروجردی در ادامه این دیدار با اشاره به مبارزه ایران و اروپا با تروریسم، گفت: تروریسم پدیده شومی است که در سال‌های اخیر گریبانگیر منطقه، اروپا و جهان شده لذا ما از تقویت همکاری‌های ایران و اروپا در مبارزه با تروریسم استقبال می‌‎کنیم.
رییس کمیته امور خارجی پارلمان اروپایی نیز در این دیدار با اشاره به حمایت همه‌جانبه پارلمان و اتحادیه اروپایی از اجرای برجام گفت: اروپا برجام را سندی مفید برای تثبیت صلح و ثبات جهانی ارزیابی می‌کند و از اجرای کامل مفاد آن بوسیله همه طرفین حمایت می‌کند. وی افزود: پارلمان اروپا از رفع تحریم‌های ایران براساس مفاد برجام استقبال و حمایت می‌کند.
منبع : روزنامه حمایت