کد مطلب: 106417
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۴
معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست نسبت به خبر بازداشت و بازجویی خود در پرونده دستگیری جاسوسان محیط‌زیستی واکنش نشان داد.
 

به گزارش ایران خبر، عباس جعفری دولت‌‌آبادی؛ دادستان تهران از شناسایی و دستگیری چند متهم مرتبط با یک پرونده جاسوسی خبر داد.

وی درباره اقدامات متهمان پرونده اعلام کرد این افراد در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند که با هوشیاری و رصد اطلاعاتی یکی از نهادهای امنیتی کشور، دستگیر و توسط دادستانی تهران بازداشت شدند.

بیشتر بخوانید: شناسایی و دستگیری چند متهم مرتبط با یک پرونده جاسوسی

اما یکی از متهمان بازداشت شده در این پرونده کاووس سید امامی از فعالان محیط زیستی بود که در ایام بازداشت اقدام به خودکشی کرد و جان خود را از دست داد.

دادستان تهران نیز پس از وقوع این خودکشی به تشریح کامل جزییات بازداشت‌‌های اخیر و شیوه جاسوسی متهمان در قالب فعالیت‌های زیست محیطی پرداخت و توضیح داد: در نوزده دی ماه سال جاری حسب گزارش کتبی یکی از نهادهای امنیتی مشخص شد متهمان پرونده با هدایت افسران اطلاعاتی سیا و موساد ماموریت‌های سه گانه‌ای را شامل موضوعات زیست محیطی، نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع آوری اطلاعات از اماکن حساس و حیاتی کشور از جمله پایگاه‌های موشکی کشور، دنبال می‌کرده‌اند، از جمله اهداف آن‌ها، جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده در حوزه‌های دفاعی و موشکی کشور بوده است.

بیشتر بخوانید: توضیحات دادستان تهران درباره نحوه خودکشی سیدامامی/شیوه جاسوسی متهمان در قالب فعالیت‌های زیست‌محیطی

جعفری دولت‌‌آبادی ادامه داد: یکی از متهمان اصلی، با مشخصات اختصاری م.ط دارای تابعیت سه گانه ایرانی، آمریکایی و انگلیسی و عضو و پشتیبان مالی موسسه ایرانی حیات وحش بوده، و همچنین دیگر عضو موثر و مدیر این موسسه کاووس سیدامامی دارای تابعیت مضاعف کانادا و از مرتبطان اصلی افسراطلاعاتی امریکا در ایران بوده به نحوی که این افسر اطلاعاتی در سفر به ایران در منزل کاووس سیدامامی استقرار می‌یافته است؛ پس از بازداشت کاووس سید امامی و ارائه اسناد و اطلاعات موجود به وی در فرآیند تحقیقات، از بازجوی خود برای پاسخ به سوالات، فرصتی درخواست کرده بود که مورد پذیرش قرار گرفته اما پس از مراجعه متهم به محل نگهداری خود در بازداشتگاه، با تدارک مقدمات، در سرویس بهداشتی اقدام به خودکشی کرد.

اما به غیر از ماجرای کاووس سید امامی و سایر بازداشت شدگان، صحبت از بازداشت و بازجویی معاون رئیس سازمان محیط زیست کشور نیز به میان آمد.

عصر روز بیست و دوم بهمن ماه محمود صادقی؛ نماینده حاشیه‌ساز مجلس از بازداشت کاوه مدنی، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد.

وی در حساب کاربری توییتری خود نوشت: «امروز صبح با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، برای اطلاع از علت بازداشت فعالان محیط زیست و اقدامات دولت تماس داشتم، ایشان گفتند کاوه مدنی را نیز دیروز بازداشت کرده‌اند.»

اما چند ساعت پس از این ادعاهای نماینده مردم تهران در مجلس، عکسی از کاوه مدنی در کنار عیسی کلانتری منتشر شد که نشان می‌داد این فرد در بازداشت به سر نمی‌برد.

تمامی حدس و گمان‌ها در روزهای اخیر ادامه یافت و سرانجام  کاوه مدنی؛ معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست در توییتی به بازداشت برخی فعالان زیست محیطی واکنش نشان داد اما سخنی از بازداشت و بازجویی خود به میان نیاورد.

شایعات در این باره ادامه یافت تا اینکه عیسی کلانتری؛ رئیس سازمان محیط زیست امروز در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره آخرین پیگیری‌های بازداشت فعالان محیط‌ زیست و کاوه مدنی اظهار کرد: وزارت اطلاعات پیگیر این موضوع است البته آقای مدنی بازداشت نشده و از پرونده مرحوم کاووس سید امامی نیز اطاعاتی ندارم؛ این موضوع از طریق مراجع ذی‌صلاح در حال پیگیری است.

وی درباره اینکه آیا کاوه مدنی مورد بازجویی قرار گرفته است نیز تاکید کرد که او تاکنون بازجویی نشده است.

اما معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره برخی شایعات مطرح شده درباره نقش وی در پرونده دستگیری جاسوسان محیط زیستی گفت: آقای کلانتری در این مورد توضیحات لازم را ارائه داده است.

مدنی درباره صحبت‌های اخیر صادقی نیز اظهار کرد: بهتر است از خود وی درباره این مطالب پرسیده شود.

گفتنی است کاوه مدنی فارغ التحصیل کارشناسی رشته مهندسی عمران از دانشگاه تبریز است که برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به کشور سوئد رفت و در سال 1384 در رشته منابع آب از دانشگاه لوند فارغ‌التحصیل شد.

وی در سال 1388 مدرک دکتری تخصصی خود را در رشته مهندسی عمران و محیط زیست از دانشگاه کالیفرنیا، دیویس دریافت کرد و پس از آن دوره پسا دکتری خود را در رشته اقتصاد و سیاست محیط‌زیست در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید گذرانده است.

منبع : تسنیم