۱
 
کد مطلب: 101822
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۸
مناقشات سیاسی ایران و عربستان در سال‌های اخیر ضررهای زیادی را متوجه تیم‌های باشگاهی ایران کرده است. بالاخره پیگیری‌های چندساله فدراسیون فوتبال ایران جواب داد و حالا AFC رأی به برگزاری مسابقات نمایندگان ایران و عربستان در کشورهای خود داده است.
 
پیروزی ایران در دادگاه  CAS
به گزارش ایران خبر، در آخرین جلسه دادگاه CAS فدراسیون فوتبال عربستان در پی شکایت فدراسیون ایران به خاطر ممانعت از سفر نماینده‌های این کشور به خاک ایران بعد از کشمکش‌های سیاسی میان دو کشور محکوم شناخته شد.
 
باشگاه‌های ایرانی در دو‌سال گذشته به دلیل نداشتن حق میزبانی در دیدار با تیم‌های عربستانی متضرر شدند. علاوه بر افزایش هزینه‌ها، سعودی‌ها با کارشکنی شرایط را برای تیم‌های ایرانی در کشور ثالث هم دشوار کردند. این موضوع باعث شد فدراسیون به صورت کاملا جدی پیگیر این ماجرا باشد تا بتواند حقوق از دست‌رفته تیم‌های ایرانی را به آنها برگرداند.
 
دادگاه CAS درحالی به نفع ایران رأی داد که این‌بار اماراتی‌ها هم راه عربستان را در پیش گرفتند و به تقلید از سعودی‌ها خواستار برگزاری دیدارهای نمایندگان خود با ایران در کشور بی‌طرف شدند. علاوه بر این، امارات و عربستان به دلیل مناقشات سیاسی با قطر اعلام کردند، میزبانی این کشور را نمی‌پذیرند تا ماجرای میزبانی کشورهای خاورمیانه پیچیده‌تر از قبل شود.

بازی در زمین بی‌طرف ممنوع است
بالاخره AFC توانست یوغی که سعودی‌ها بر گردنش انداخته بودند را باز و با پذیرفتن رأی دادگاه  CAS، میزبانی در زمین‌های بی‌طرف را لغو کند. بعد از دو‌سال که عربستانی‌ها حاضر به برگزاری بازی‌های نمایندگان خود در ایران نبودند، حالا باید به کشورمان سفر کنند، چون بر طبق آخرین تصمیم AFC هیچ دیداری از لیگ قهرمانان در زمین بی‌طرف برگزار نخواهد شد.
 
عربستانی‌ها بعد از صدور رأی دادگاه CAS اعتراض کردند و اعتراض آنها در جلسه هیأت‌رئیسه کنفدراسیون فوتبال آسیا رد شد و هیأت اجرایی برگزارنشدن بازی در زمین بی‌طرف را تصویب کرد.
 
با تصویب این رأی، تیم‌های عربستانی و ایرانی در صورت هم‌گروهی با یکدیگر باید به کشورهای میزبان سفر کنند. البته کنفدراسیون فوتبال آسیا برای لغو بازی در زمین بی‌طرف شرایطی را اعلام کرده که در صورت فراهم‌شدن این موارد است که کشورهای ایران و عربستان می‌توانند از رقیبان خود میزبانی کنند.

٣ شرط برای میزبانی
کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا پای دولتمردان را هم به ماجرای میزبانی در مسابقات لیگ قهرمانان کشانده است.
 
درحالی ‌که در لیگ قهرمانان اروپا هیچ رد پایی از مسائل سیاسی در تصمیم‌گیری‌ها دیده نمی‌شود اما در قاره کهن باید برای تصویب یک مصوبه شرایط سیاسی و موافقت دولت‌ها هم درنظر گرفته شود. AFC برای این‌که میزبانی در زمین بی‌طرف را لغو و به ایران و عربستان اجازه میزبانی بدهد، ٣ پیش‌شرط را درنظر گرفته است. اولین شرط مسئولان AFC برای میزبانی کشورهای متخاصم، این است که بازی تحت‌تدابیر امنیتی برگزار شود تا هیچ اتفاقی که ناشی از اختلافات کشورهاست، در برگزاری بازی خللی وارد نکند. دومین شرط AFC که مهمترین شرط آن هم به نظر می‌رسد، این است که فدراسیون‌ها باید به دولت‌های خود اعلام کنند در صورت ممنوعیت سفر به برخی از کشورها که با هم در نزاع هستند، باشگاه‌های فوتبال از این قاعده مستثنی شوند. شرط سوم AFC که مصوبه هیأت‌رئیسه را زیر سوال می‌برد، بسیار تعجب‌آور است.
 
این شرط نشان می‌دهد تصمیم جدید مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا چندان هم جدی نیست، چون براساس بند سوم پیش‌شرط‌های اعلام‌شده، ابتدا باید کمیته‌ای بلندپایه تشکیل شود تا با بررسی شرایط میزبانی دستور اجازه بازی را بدهد.
 
درنهایت هم تأکید شده که اگر هرکدام از این موارد فراهم نشود، تصمیم دیگری در این زمینه اتخاذ خواهد شد که می‌تواند منجر به برگزاری بازی نمایندگان ایران و عربستان شود و این یعنی لغو مصوبه خود اعضای کنفدراسیون فوتبال آسیا!

دولت عربستان تبعیت می‌کند؟
ضد و نقیض‌بودن اظهارات و شرط‌های AFC برای برگزارنشدن دیدارهای لیگ قهرمانان در زمین بی‌طرف موضوع را کمی پیچیده می‌کند. در شرایطی که با مصوبه کمیته برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا قرار شد دیدارها در زمین بی‌طرف برگزار نشود اما ممکن است که اینطور نشود.
 
در صورتی که دولت عربستان مجوز سفر ورزشکاران خود به ایران را صادر نکند، شرایط مثل قبل و حتی حادتر می‌شود، چون الان امارات هم مثل عربستان حاضر به بازی در ایران نیست و قطر را هم به‌عنوان کشور ثالث نمی‌پذیرد. طی دو‌سال گذشته، تیم‌های عربستانی به دلیل قانون تصویب‌شده در این کشور مجوز حضور در ایران را نداشتند و حالا برای سفر به ایران به مجوز دولت نیاز دارند.
 
بر همین اساس همه کنفدراسیون‌های عضو که در این زمینه مشکل دارند، باید با دولت‌های متبوع‌شان به توافق برسند تا اجازه برگزاری این دیدارها را به دست بیاورند. با این شرایط در صورت مخالفت، دولت‌ها باز هم شاهد برگزاری بازی‌های لیگ قهرمانان در زمین بی‌طرف خواهیم بود.

کفاشیان: هیچ استثنایی وجود ندارد
جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در جلسه دیروز کنفدراسیون فوتبال آسیا حضور داشت. او قاطعانه از جدایی فوتبال و سیاست دفاع کرد و تأکید داشت که بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا به ‌صورت رفت‌وبرگشت برگزار شوند.
 
علی کفاشیان نماینده ایران در این جلسه، درباره اتفاقات این جلسه مهم می‌گوید: «کنفدراسیون فوتبال آسیا بر برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان به صورت رفت‌وبرگشت تأکید کرد. این موضوع جامعیت دارد و شامل همه کشورها ازجمله ایران، قطر، امارات و عربستان می‌شود و قانونگذار هیچ استثنایی در این‌باره قایل نشده است و سعودی‌ها به ایران می‌آیند.
 
این روند به شکل یک قانون درآمده و دلیل این‌که اسم قطر، امارات و عربستان آورده شده، این است که این کشورها اخیرا درگیر موضوع «بازی در کشور ثالث» شده‌اند. اینفانتینو هم بر برگزاری رفت‌وبرگشت بازی‌ها تأکید کرد.» با این وجود باید دید AFC می‌تواند عربستان و امارات را برای سفر به ایران و قطر راضی کند یا این‌که این مناقشه همچنان ادامه خواهد داشت.
منبع : شهروند
 
 
کوروش
United States
۱۳۹۶-۰۹-۰۸ ۱۱:۲۸:۰۶
آقای شریعتمداری روزنامه چی گیهان. تا کی ، عوام فریبی ، تا کی دورغ . آقای کریمی کی با کشتی گیر اسرائیل روبرو شد که با او کشتی نگرفت ؟ آن همه فریاد کریمی بباز را نشنیدی ؟